Jedynie prawda jest ciekawa


Borowski do Bugaja: Co robisz w tym towarzystwie?

29.04.2016

"Dziwię się, że możesz być w takim towarzystwie. Kwaśniewski, facet, który uchlał się na grobie polskich oficerów nie ma moralnego prawa zwracać się do narodu, stajesz w jednym szeregu z Cimoszewiczem, Olechowskim czy Sikorskim, który w ramach demokracji chce nas dorżnąć" – mówił do prof. Ryszarda Bugaja były opozycjonista Adam Borowski na na antenie TV Republika.

Borowski i Bugaj dyskutowali na temat tzw. listu b. prezydentów, pod którym podpisał się również Ryszard Bugaj.

"Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej. Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości, lekceważąc argumenty i interesy mniejszości" – czytamy w nim.

– Nigdy nie byłem wyborcą PO, za to jestem wyborcą PiS. (...) Po wyborach długo szukałem takiej możliwości, żeby tę dobrą zmianę popierać, ale ta dobra zmiana robi się złą – mówił prof. Ryszard Bugaj, tłumacząc tę decyzję na antenie Telewizji Republika. – Nie chcę się wpisać w Rysia Petru, czy Grzesia Schetynę. (...) Jeszcze miesiąc temu nie zgodziłbym się na formułę użytą w liście, że "Polska stacza się w stronę autorytaryzmu". Dziś mogę powiedzieć, że się stoczyła – dodawał.

– Podejmujemy decyzje w dniu wyborów, wybierając z partii, które są. Nie było wyboru, mogliśmy wyłącznie głosować na PiS. Mogą nam się różne rzeczy nie podobać, ale z kim ja mam tę hipotetyczną obronę demokracji robić: ze Schetyną, z Petru? My widzieliśmy, co oni zrobili z demokracją przez te 8 lat – odpowiadał mu Adam Borowski.

Borowski zarzucał prof. Bugajowi, że wpisuje się w narrację ludzi, którzy na Polskę skarżą się za granicą. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że przez takie działania Unia Europejska może ekonomicznie manipulować naszymi wewnętrznymi decyzjami.

– Podpisując się pod tym listem tacy ludzie jak Ty, czy Władek Frasyniuk wzywacie obce państwa do pomocy. Sam wiesz dobrze, że współczesne narzędzia ekonomiczne mogą spowodować kryzys ekonomiczny, te kraje mają na tyle dużo instrumentów, żeby wymuszać na nas pewne zachowania, których oczekują – podkreślał, zwracając się do prof. Bugaja, na co otrzymał odpowiedź, że opozycja, którą obaj współtworzyli, za komuny również szukała pomocy za granicą.

W rozmowie poruszony został również wątek Trybunału Konstytucyjnego, sytuacja wokół którego, była jednym z głównych bodźców do zmiany stosunku prof. Bugaja do partii rządzącej.

– Trybunał Konstytucyjny trzeba zreformować, a nie ubezwłasnowolnić – zaznaczał. – Nie mówię, że było dobrze, mówię – niech będzie lepiej – dodawał. – Są trzy opcje w związku ze sporem o Trybunał: przywrócić taki jaki był – czego chce opozycja, druga opcja to zreformować – na rzecz takiej wnioskowałem u prezydenta, bezskutecznie, trzecia – ubezwłasnowolnić, tak jak niestety działa PiS – podkreślił.

Odniósł się również do ustawy o służbie cywilnej i "dużej" ustawy medialnej. – Źle się działo ze służbą cywilną, ale czy rozwiązaniem ma być wpuszczenie aktywistów partyjnych na każde stanowisko – komentował. – Czekam na "dużą" ustawę o mediach, bo wpuszczenie tam, w takim trybie, pana Jacka Kurskiego nie miało nic wspólnego z dobrymi standardami. Jak oglądam dziennik telewizyjny, to przypominają mi się dawne lata – mówił.

Borowski przypomniał prof. Bugajowi, że w Telewizji Polskiej nie było wcześniej pluralizmu, a dziennikarz zawsze stawał po jednej stronie, podczas gdy teraz ma szansę zobaczyć dyskusje, w których prowadzący program nie faworyzuje celowo jednej ze stron.

ansa/ TV Republika

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook