Jedynie prawda jest ciekawa


Borowski do Bugaja: Co robisz w tym towarzystwie?

29.04.2016

"Dziwię się, że możesz być w takim towarzystwie. Kwaśniewski, facet, który uchlał się na grobie polskich oficerów nie ma moralnego prawa zwracać się do narodu, stajesz w jednym szeregu z Cimoszewiczem, Olechowskim czy Sikorskim, który w ramach demokracji chce nas dorżnąć" – mówił do prof. Ryszarda Bugaja były opozycjonista Adam Borowski na na antenie TV Republika.

Borowski i Bugaj dyskutowali na temat tzw. listu b. prezydentów, pod którym podpisał się również Ryszard Bugaj.

"Prawo i Sprawiedliwość nie zamierza zejść z drogi niszczenia porządku konstytucyjnego, paraliżowania pracy Trybunału Konstytucyjnego i całej władzy sądowniczej. Parlament pracuje pod dyktando niewielkiej większości, lekceważąc argumenty i interesy mniejszości" – czytamy w nim.

– Nigdy nie byłem wyborcą PO, za to jestem wyborcą PiS. (...) Po wyborach długo szukałem takiej możliwości, żeby tę dobrą zmianę popierać, ale ta dobra zmiana robi się złą – mówił prof. Ryszard Bugaj, tłumacząc tę decyzję na antenie Telewizji Republika. – Nie chcę się wpisać w Rysia Petru, czy Grzesia Schetynę. (...) Jeszcze miesiąc temu nie zgodziłbym się na formułę użytą w liście, że "Polska stacza się w stronę autorytaryzmu". Dziś mogę powiedzieć, że się stoczyła – dodawał.

– Podejmujemy decyzje w dniu wyborów, wybierając z partii, które są. Nie było wyboru, mogliśmy wyłącznie głosować na PiS. Mogą nam się różne rzeczy nie podobać, ale z kim ja mam tę hipotetyczną obronę demokracji robić: ze Schetyną, z Petru? My widzieliśmy, co oni zrobili z demokracją przez te 8 lat – odpowiadał mu Adam Borowski.

Borowski zarzucał prof. Bugajowi, że wpisuje się w narrację ludzi, którzy na Polskę skarżą się za granicą. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że przez takie działania Unia Europejska może ekonomicznie manipulować naszymi wewnętrznymi decyzjami.

– Podpisując się pod tym listem tacy ludzie jak Ty, czy Władek Frasyniuk wzywacie obce państwa do pomocy. Sam wiesz dobrze, że współczesne narzędzia ekonomiczne mogą spowodować kryzys ekonomiczny, te kraje mają na tyle dużo instrumentów, żeby wymuszać na nas pewne zachowania, których oczekują – podkreślał, zwracając się do prof. Bugaja, na co otrzymał odpowiedź, że opozycja, którą obaj współtworzyli, za komuny również szukała pomocy za granicą.

W rozmowie poruszony został również wątek Trybunału Konstytucyjnego, sytuacja wokół którego, była jednym z głównych bodźców do zmiany stosunku prof. Bugaja do partii rządzącej.

– Trybunał Konstytucyjny trzeba zreformować, a nie ubezwłasnowolnić – zaznaczał. – Nie mówię, że było dobrze, mówię – niech będzie lepiej – dodawał. – Są trzy opcje w związku ze sporem o Trybunał: przywrócić taki jaki był – czego chce opozycja, druga opcja to zreformować – na rzecz takiej wnioskowałem u prezydenta, bezskutecznie, trzecia – ubezwłasnowolnić, tak jak niestety działa PiS – podkreślił.

Odniósł się również do ustawy o służbie cywilnej i "dużej" ustawy medialnej. – Źle się działo ze służbą cywilną, ale czy rozwiązaniem ma być wpuszczenie aktywistów partyjnych na każde stanowisko – komentował. – Czekam na "dużą" ustawę o mediach, bo wpuszczenie tam, w takim trybie, pana Jacka Kurskiego nie miało nic wspólnego z dobrymi standardami. Jak oglądam dziennik telewizyjny, to przypominają mi się dawne lata – mówił.

Borowski przypomniał prof. Bugajowi, że w Telewizji Polskiej nie było wcześniej pluralizmu, a dziennikarz zawsze stawał po jednej stronie, podczas gdy teraz ma szansę zobaczyć dyskusje, w których prowadzący program nie faworyzuje celowo jednej ze stron.

ansa/ TV Republika

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook