Jedynie prawda jest ciekawa


Borowski: Chcemy, by nasi potomkowie byli patriotami

05.04.2012

Wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Być może kiedyś znów będziemy musieli jej bronić. Przy braku świadomości narodowej i tożsamości być może potomkowie nasi zadowolą się rolą konsumentów, nie podejmując walki o wolność – mówi portalom Stefczyk.info i wPolityce.pl Adam Borowski, uczestnik głodówki w obronie historii w szkołach.

Stefczyk.info, wPolityce.pl: Strajkują Panowie w obronie polskiej szkoły kolejny dzień. Jak się Panowie czują, czy są Panowie pod opieką lekarzy?

Adam Borowski: Czujemy się dobrze, jesteśmy w dobrej kondycji, a duch do walki nie słabnie. Jesteśmy pod stałą obserwacją medyczną. Co dzień przychodzi do nas lekarz i nas bada, ważymy się. Wszystko jest w porządku. Jesteśmy pod dobrą opieką.

Dziś Wielki Czwartek. Co Panowie planują?

W czasie naszej głodówki odbyło się już kilka spotkań, mieliśmy dużo gości. Dziś jednak chcemy się skupić na sprawach religijnych. Wieczorem idziemy do kościoła, zaczyna się Triduum Paschalne. W związku z tym my niczego nie planujemy. Być może ktoś nas odwiedzi.

Często ktoś odwiedza?

Co chwilę. Przychodzą do nas zwykli ludzie, nauczyciele, a nawet byli pracownicy MEN, którzy krytykowali zmiany programowe w 2008 roku. Dziś był u nas również Wojciech Bogaczyk, który od lat zajmuje się nauczaniem historii, prowadzi korepetycje. Omówił dla nas swój system i sposób nauczania historii. Jest on bardzo skuteczny i w szybki sposób pomaga uczniom poznać ten przedmiot. Bogaczyk opowiedział o technice uczenia dzieci w gimnazjum i liceum historii. To dobry sposób, o czym świadczą sukcesy maturalne uczniów Wojciecha Bogaczyka. Dzięki niemu mamy pojęcie, jak powinno wyglądać nauczanie historii w szkole.

Jak będzie się rozwijać Państwa sprzeciw? Już wiadomo, jaką formę przybierze protest związany z edukacją?

Na razie dyskutujemy o tym, rozmawiamy, jak instytucjonalnie zorganizować ruch, który budzi się wokół tej sprawy. Wciąż rozmawiamy o tym, jaką formę powinny przybrać nasze działania. Jak zagospodarować popierających nas ludzi, by nacisk na MEN był skuteczny i zinstytucjonalizowany. Chcemy, żeby nasze dzieci miały dobrą edukację. Chcemy zorganizować ludzi, którzy są zatroskani o polską edukację i przyszłość naszego narodu i państwa.

W mediach pojawiały się określenia o sztafecie strajków głodowych. Kiedy Panowie przekażecie „pałeczkę”?

We wtorek po Świętach Wielkiej Nocy rusza następna ekipa głodujących. Chcemy, by nacisk na MEN nie słabł i był wciąż obecny. My natomiast zajmiemy się organizacją ruchu sprzeciwu wobec zmian w edukacji oraz będziemy pracować nad propozycjami programowymi.

Jakie skutki ma dla Panów decyzja o udziale w głodówce? To załamanie się dotychczasowego życia

Oczywiście. Każdy z nas jest bardzo aktywnym człowiekiem na co dzień. Jesteśmy zaangażowani zawodowo, mamy rodziny itp. Udział w strajku jest więc dla nas przemeblowaniem całego życia. Musieliśmy sobie zorganizować życie, by móc się poświęcić strajkowi. Obecnie my poza Mszą nie wychodzimy właściwie nigdzie. To zupełna katastrofa dla naszego zaangażowania w sprawy zawodowe oraz życie rodzinne. Nasze dzieci, żony musiały również przystosować się do nowych warunków. Jest wśród nas ojciec czwórki dzieci. Obecnie jego udział w życiu rodzinnym jest wykluczony. To oznacza, że obowiązki rodzinne spadły na barki jego żony. Jej należą się wielkie podziękowania za poświęcenie. Po trzecie, my obecnie mimo głodówki prowadzimy bardzo intensywne życie. Liczba kontaktów, jakie obecnie mamy, jest bardzo wysoka. Co chwilę ktoś przychodzi do nas porozmawiać, organizujemy wiele wykładów czy wystąpień. Rozmawiamy, słuchamy rad i propozycji, udzielamy wywiadów. To jest nowe doświadczenie, a kontakty są bardzo intensywne. Cały dzień jesteśmy na nogach i pracujemy.

Mimo trudności nie żałuje Pan, że się zdecydował na głodówkę?

Nie, zupełnie. W pewnym momencie wprawdzie, zastanawiałem się, czy nie warto szukać innych dróg. Jednak obecnie zupełnie nie żałuję tego kroku. W czasie tego protestu dokładnie przeczytałem dokumenty i propozycje programowe MEN dot. nauczania historii. To motywuje mnie dodatkowo do protestu i utwierdza mnie w przekonaniu, że trzeba walczyć o zmianę decyzji resortu edukacji. Nie rozumiem, jak można bronić tego typu rozwiązań. Jednak eksperci MEN, łącznie z jakimś panem od filozofii, bronią tych zapisów. Zarzucają nam nieumiejętność czytania. Gdybyśmy kończyli szkołę, jaką tworzy MEN, być może mielibyśmy z tym problemy. Jednak kończyliśmy dobre szkoły, przeżyliśmy lata 80., uczyliśmy się w podziemiu. Mamy pojęcie, czym jest historia. Nie zgadzamy się w związku z tym na propozycje resortu. Głodówka utwierdziła mnie w przekonaniu, że głodówka jest bardzo potrzebna. Teraz trzeba budować ruch. To jest nasza odpowiedzialność przez pokoleniami przodków, którzy walczyli o Polskę wolną i niepodległą, oraz odpowiedzialność przed Polakami, którzy będą się rodzić za lat 50. Chcemy, by opuszczali oni szkoły mądrzy, dojrzali, z moralnym kręgosłupem, żeby byli patriotami. Wolność nie jest dana nam raz na zawsze. Być może kiedyś znów będziemy musieli jej bronić. Przy braku świadomości narodowej i tożsamości być może potomkowie nasi zadowolą się rolą konsumentów, nie podejmując walki o wolność. Dla Polski warto żyć, ale jak trzeba warto również dla niej umrzeć.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook