Jedynie prawda jest ciekawa


BORowiec za kołnierz nie wylewa

30.11.2012

Nasz Dziennik informuje dziś o zatrzymaniu szefa pirotechników Biura Ochrony Rządu, przyłapanego na jeździe po pijanemu. To nie odosobniony przypadek – pracownicy „firmy” przyznają, że w BOR problem alkoholowy jest obecny od lat.

Ostatnie tygodnie przynoszą coraz więcej dowodów na skrajny brak profesjonalizmu naszych służb specjalnych. Najpierw pijarowi akcja pokazowa ABW w związku ze schwytaniem agrobombera, potem wywiad Gazety Wyborczej z byłym funkcjonariuszem CBA na temat pracy oficerów Biura, a teraz ostra jazda szefa pirotechników BOR.

Były szef Biura Ochrony Rządu, Andrzej Pawlikowski podkreśla, że problem alkoholizmu w tej formacji jest znany i dostrzegany. „Największy tego typu problem miał miejsce zaraz po 1989 r., funkcjonariusze nagminnie byli przyłapywani w trakcie służby na spożywaniu napojów alkoholowych” – mówi dziennikarzom Naszego Dziennika Pawlikowski. Pijańskie incydenty nie są jednostkowe. Każde imieniny ważniejszych osób w państwie to zazwyczaj imprezy suto zakrapiane alkoholem – informator NE mówi o tym jak funkcjonariusze piją w pracy, a potem wsiadają do samochodów i wracają do domów, lub częściej do tzw. „bezpiecznych lokali”.

Jednak problem alkoholowy w „firmie” takiej jak BOR nie jest jedynie jakąś bolączką etyczną, lecz sprawą, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa najważniejszych osób w państwie. Premier, prezydent czy ministrowie nie mogą czuć się bezpieczni jeśli ich ochrona spożywa alkohol lub go spożywała i cierpi na „syndrom dnia następnego”. Jednak szefostwo Biura Ochrony Rządu idzie w tej sprawie w zaparte: „Biuro Ochrony Rządu w swoich zasobach ludzkich odnotowało incydentalne zdarzenia związane ze spożyciem alkoholu. Nie należy generalizować tego zjawiska, ponieważ ma ono charakter wyłącznie jednostkowy. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Biuro Ochrony Rządu nie toleruje tego typu zachowań i każdorazowo wobec osoby, która dopuściła się rzeczonego przewinienia, wszczynane jest postępowanie dyscyplinarne. Tego typu okoliczności skutkują wobec funkcjonariusza zastosowaniem najsurowszego katalogu kar, którego wachlarz obejmuje również dyscyplinarne zwolnienie ze służby” - zaznacza mjr Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik Biura Ochrony Rządu. Przyjrzyjmy się tym jednostkowym wypadkom.

Rok 2005 – Izabela Jaruga – Nowacka, w gdyńskim klubie Pokład świętuje swoje wejście do Sejmu. Wychodząc ochraniający ją oficerowie BOR wdają się w szarpaninę ze stojącą przed lokalem grupą młodych mężczyzn. Pada strzał – jeden z mężczyzn zostaje postrzelony, oficer BOR ucieka. Po upływie 24 godzin zgłasza się na komisariat Policji w Gdyni. Policjanci anonimowo przyznają, iż zapewne borowiec „zaginął” po to aby w jego krwi nie wykryto alkoholu. Postępowanie w tej sprawie zostaje umorzone, prokuratura przyznaje, iż funkcjonariusz BOR miał prawo do użycia broni.

To akurat przypadek wyjątkowo głośny, który musiał odbić się szerokim echem ze względu na zainteresowanie nim mediów. Przypadki spożywania alkoholu podczas służby są przez szefostwo BOR ignorowane. Podobno suto zakrapiane alkoholem imprezy są także specyfiką wspomnianych „bezpiecznych lokali”. Takie lokale to prywatne hotele lub pensjonaty, w których służby specjalne wynajmują pokoje dla funkcjonariuszy. Były pracownik jednego z takich lokali (w którym przebywali oficerowie BOR) opowiada o wielu przypadkach, delikatnie mówiąc – nieprofesjonalnego zachowania funkcjonariuszy. To historie związane z prowadzeniem służbowych samochodów po spożyciu alkoholu, ale także bójki z ochroną pod klubami – „Raz wrócili [funkcjonariusze BOR – przyp. red.] pobici do hotelu. Ochrona jednego z klubów wyrzuciła ich po prostu z imprezy, bo pewnie narobili problemów”.

Nasz informator mówi też o sprawach obyczajowych – podobno funkcjonariusze sprowadzali sobie kobiety do służbowych pokoi. Specjaliści zajmujący się tematyką służb specjalnych są zgodni, iż takie zachowanie jest skrajnie nieprofesjonalne i może sprowadzić niebezpieczeństwo na samych funkcjonariuszy. Co gorsza, strona internetowa hotelu, w którym przebywali funkcjonariusze, umożliwiała odwiedzającym odbycie… wirtualnego spaceru po placówce. Tym samym każdy kto chciałby poznać rozkład pomieszczeń w hotelu, a nawet wygląd pokoi, mógłby to zrobić nawet bez wychodzenia z domu – pokazuje to jak wielka amatorszczyzna panuje w gremiach wybierających placówki dla funkcjonariuszy Biura – wszak każdy kto chciałby przeprowadzić np. zamach na oficerów BOR miałby gotowy materiał poglądowy

Przypomnijmy, iż po ujrzeniu światła dziennego przez tzw. Kolumbijską aferę Secret Service, zaangażowani w nią funkcjonariusze zostali dyscyplinarnie zwolnieni ze służby i to w trybie natychmiastowym. Tymczasem Polski BOR identyczne zachowania swoich oficerów toleruje od lat.

W tej sytuacji najważniejsze osoby w państwie nie mogą czuć się bezpiecznie. Konieczne są realne zmiany.

Arkady Saulski

[fot.bor.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook