Jedynie prawda jest ciekawa


Borkowska-Kniołek: idźmy w stronę rodziny

26.05.2013

W ponad stu miastach w Polsce odbywają się marsze Życia.

Trzeba pokazać politykom, że rodzina jest najważniejsza, że muszą się z nami liczyć, bo to dzięki rodzinom państwo może sprawnie fukcjonować – mówi w rozmowie ze Stefczyk.Info Anna Borkowska-Kniołek – rzeczniczka Marszy Dla Życia i Rodziny.

Stefczyk.info: Marsz Dla Życia i Rodziny w Dniu Matki, kalendarz chyba nie mógł się lepiej ułożyć?

Anna Borkowska-Kniołek: Tak, świetnie się złożyło, że w tym roku, mamy wraz ze swoimi rodzinami mogą świętować podwójnie. Marsz zawsze jest organizowany w ostatnią niedzielę maja, tak aby w jakiś sposób nawiązać do tych rodzinnych świąt, czyli Dnia Matki czy Dnia Dziecka, no a w tym roku tak się szczęśliwie złożyło, że akurat maszerujemy w Dniu Matki.

W tym roku marsz odbywa się pod hasłem „Kierunek rodzina” - chcecie Państwo wskazać polskim rodziną w którą stronę powinny zmierzać? 

Bardziej nam chodzi o to, żeby to raczej decydenci szli w kierunku rodziny, by wprowadzili takie rozwiązania prawne, które zachęcałyby do zakładania rodziny i do tego, by rodziło się jak najwięcej dzieci.

Chodzi o jakieś konkretne rozwiązania?

Tak, my proponujemy wprowadzenie bonu wychowawczego i na marszach zbieramy podpisy pod projektem ustawy o bonie wychowawczym. Chodzi o to, żeby przez pierwsze 2 lata od urodzenia dziecka, mama otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 1600 zł, czyli najniższą pensję krajową. Nasz bon byłby bonem powszechnym, bo urlop macierzyński przysługuje tylko tym mamom, które przed urodzeniem dziecka były zatrudnione na umowę o pracę.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Pieniądze pochodziłyby od podatników, bony byłyby finansowane z naszych podatków. Nasz obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy dla rodzin, warto to zmienić.

A jak atmosfera na marszu? Pogoda dziś dopisuje.

Słońce dziś przyświeca rodzinom i mamy nadzieję, że będzie im przyświecało na co dzień. Jak zwykle jest kolorowo, radośnie, maszerujemy, żeby podzielić się naszym entuzjazmem, pochwalić się naszymi rodzinami i dziećmi. I chcemy pokazać, że rodzina jest ważna i się liczy, może decydenci to zauważą i zmienią swoją politykę. Ciężko mi się z panem rozmawia, bo jest tu bardzo dużo dzieciaków i są bardzo głośne. W tym roku marsze są organizowane w 107 marszach i wszystkie zakończą się piknikami.

Pierwszy marsz wyruszył 7 lat temu – w 2006 roku – co się od tamtej pory zmieniło?

Jest nas dużo więcej, początkowo maszerowaliśmy tylko w Warszawie, potem wpadliśmy na pomysł by marsze były organizowane lokalnie, a nie centralnie. Dwa lata temu marsze przeszły ulicami 16 miast, rok temu było to 50 miast a w tym aż 107.

rozmawiał Mariusz Krzemiński

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]


CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook