Jedynie prawda jest ciekawa


Borkowska-Kniołek: idźmy w stronę rodziny

26.05.2013

W ponad stu miastach w Polsce odbywają się marsze Życia.

Trzeba pokazać politykom, że rodzina jest najważniejsza, że muszą się z nami liczyć, bo to dzięki rodzinom państwo może sprawnie fukcjonować – mówi w rozmowie ze Stefczyk.Info Anna Borkowska-Kniołek – rzeczniczka Marszy Dla Życia i Rodziny.

Stefczyk.info: Marsz Dla Życia i Rodziny w Dniu Matki, kalendarz chyba nie mógł się lepiej ułożyć?

Anna Borkowska-Kniołek: Tak, świetnie się złożyło, że w tym roku, mamy wraz ze swoimi rodzinami mogą świętować podwójnie. Marsz zawsze jest organizowany w ostatnią niedzielę maja, tak aby w jakiś sposób nawiązać do tych rodzinnych świąt, czyli Dnia Matki czy Dnia Dziecka, no a w tym roku tak się szczęśliwie złożyło, że akurat maszerujemy w Dniu Matki.

W tym roku marsz odbywa się pod hasłem „Kierunek rodzina” - chcecie Państwo wskazać polskim rodziną w którą stronę powinny zmierzać? 

Bardziej nam chodzi o to, żeby to raczej decydenci szli w kierunku rodziny, by wprowadzili takie rozwiązania prawne, które zachęcałyby do zakładania rodziny i do tego, by rodziło się jak najwięcej dzieci.

Chodzi o jakieś konkretne rozwiązania?

Tak, my proponujemy wprowadzenie bonu wychowawczego i na marszach zbieramy podpisy pod projektem ustawy o bonie wychowawczym. Chodzi o to, żeby przez pierwsze 2 lata od urodzenia dziecka, mama otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 1600 zł, czyli najniższą pensję krajową. Nasz bon byłby bonem powszechnym, bo urlop macierzyński przysługuje tylko tym mamom, które przed urodzeniem dziecka były zatrudnione na umowę o pracę.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Pieniądze pochodziłyby od podatników, bony byłyby finansowane z naszych podatków. Nasz obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy dla rodzin, warto to zmienić.

A jak atmosfera na marszu? Pogoda dziś dopisuje.

Słońce dziś przyświeca rodzinom i mamy nadzieję, że będzie im przyświecało na co dzień. Jak zwykle jest kolorowo, radośnie, maszerujemy, żeby podzielić się naszym entuzjazmem, pochwalić się naszymi rodzinami i dziećmi. I chcemy pokazać, że rodzina jest ważna i się liczy, może decydenci to zauważą i zmienią swoją politykę. Ciężko mi się z panem rozmawia, bo jest tu bardzo dużo dzieciaków i są bardzo głośne. W tym roku marsze są organizowane w 107 marszach i wszystkie zakończą się piknikami.

Pierwszy marsz wyruszył 7 lat temu – w 2006 roku – co się od tamtej pory zmieniło?

Jest nas dużo więcej, początkowo maszerowaliśmy tylko w Warszawie, potem wpadliśmy na pomysł by marsze były organizowane lokalnie, a nie centralnie. Dwa lata temu marsze przeszły ulicami 16 miast, rok temu było to 50 miast a w tym aż 107.

rozmawiał Mariusz Krzemiński

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook