Jedynie prawda jest ciekawa

Bombowe dziewczyny- Nowy numer miesięcznika wSieci Historii

25.06.2015

W nowym numerze miesięcznika wSieci Historii m.in. sylwetka Anny Walentynowicz i Jerzego Giedroycia, a także wielkie zwycięstwo hetmana Stanisława Żółkiewskiego pod Kłuszynem.

Anna Walentynowicz na celowniku – sylwetkę i działalność legendy „Solidarności” przedstawia Grzegorz Majchrzak, a o Jerzym Giedroyciu pisze Przemysław Waingertner. W numerze ponadto: o tym co się stało „Za kotarą”, wielkie zwycięstwo hetmana Stefana Żółkiewskiego pod Kłuszynem oraz Pyrrus, król Epiru, który nie zdołał zakończyć zwycięsko żadnej z licznych wojen.

Najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 25 czerwca br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

Ze względu na swą działalność opozycyjną przez kilkanaście lat legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz była poddawana rozmaitym szykanom- Grzegorz Majchrzak przedstawia sylwetkę współzałożycielki NSZZ „Solidarność” poddawanej próbom kompromitacji i działaniom operacyjnym służby bezpieczeństwa PRL.

O Jerzym Giedroyciu pisze z kolei Przemysław Waingertner.

„Nie sposób było pozostać obojętnym wobec jego poglądów i działań. W II RP, kiedy określał się mianem konserwatysty i piłsudczyka, był krytykowany zarówno przez zachowawców, jak i ludzi Marszałka”.

O akcji w barze „Za kotarą” pisze w miesięczniku Wojciech Lada. – Jesienią 1943 r. miała miejsce największa akcja elitarnej jednostki AK, oddziału 993/W. Zlikwidowano grupę agentów i konfidentów Gestapo.

Bitwę pod Kłuszynem przypomina Maciej Maciejowski. – Wielkie zwycięstwo hetmana Stanisława Żółkiewskiego odniesione 4 lipca 1610 r. nad kilkakrotnie silniejszą armią rosyjsko-szwedzką pod Kłuszynem pozostaje w świadomości Polaków jedną z najsłabiej znanych rodzimych przewag orężnych.

Na łamach magazynu, postać Pyrrusa - Króla Epiru przypomina Michał Kowalski.

„Pragnął dorównać Aleksandrowi Wielkiemu, jednak chociaż wygrywał bitwy, nie zdołał zakończyć zwycięsko żadnej z licznych wojen”- pisze autor artykułu „Pyrrus. Orzeł z Epiru”.

Miesięcznik „wSieci Historii” kolportowany jest w kioskach w całej Polsce w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

fot. wSieci Historii


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook