Jedynie prawda jest ciekawa


Bogdan Pęk: Ustawa o in vitro uderza w lad moralny

08.07.2015

Lobby całej sieci klinik in vitro, często powiązanych z ludźmi obecnej władzy, jest zainteresowane, żeby poszerzyć furtkę, która w ostateczności prowadzi do manipulacji zarodkami, handlu zarodkami, może także być przyczynkiem do hodowli „organów zamiennych” - ostrzega senator Bogdan Pęk.

Stefczyk.Info: O co tak naprawdę toczy się bój w sporze o in vitro? Dziś w Senacie burzliwa dyskusja...

Bogdan Pęk, senator PiS: Ta ustawa, która jest sprzedawana polskiemu społeczeństwu jako leczenie niepłodności  z całą pewnością leczeniem niepłodności nie jest. Nie ma ani jednego przykładu, by ktoś, kto korzystał z tej procedury zyskał trwałą bądź częściową płodność. In vitro nie leczy niepłodności. To fakt oczywisty.
Musimy więc rozpatrywać go na bazie humanizmu. Ta ustawa jest jednym z aktów demolujących ład etyczno – moralny ukształtowany przez cywilizację chrześcijańską. Uderza w życie ludzkie, które jest świętością od poczęcia do naturalnej śmierci.  Dopuszcza manipulację genetyczne, które uderzają w podstawę rodziny, bo dopuszcza produkcję zarodków przez różnych rodziców, a także możliwość handlu tymi zarodkami. I wreszcie podstawione pary homoseksualne, symulujące, że są w związku nieformalnym mogą również otrzymywać w prezencie dzieci, które przysposabiają w kierunku homoseksualnym.

Nasza cywilizacja, która uważa życie za świętość nie może iść w tym kierunku, bo demolowanie rodziny, demolowanie etyki spowoduje,że następne pokolenia będą niezdolne w rozróżnianiu dobra od zła.

Ale tu się właśnie mówi o dobroczynnych skutkach nowego prawa, bo ono pozwala mieć dzieci tym parom, którzy naturalnie ich mieć nie mogą. Zwolennicy ustawy przekonują,  że  wychodzi ona na przeciw ludzkiemu nieszczęściu...

Owszem, jest to manipulacja biotechniologiczna, która może doprowadzić do powstania zarodka ludzkiego i urodzenia dziecka przez osoby, które nie mogą tego zrobić w sposób naturalny. Ale przy okazji zabija się dużo większą liczbę zarodków, które są istotami ludzkimi. Żeby osiągnąć jeden jedyny cel. Z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej jest to niedopuszczalne. Zresztą są o wiele tańsze metody leczenia – np. naprotechnlogia.

A jeśli już mowa o kosztach. Ile nas będzie kosztować in vitro?

Minister na komisji ocenił, że dofinansowanie tego typu zabiegów będzie kosztować budżet państwa ok. 250 mln. Dla porównania utrzymanie Senatu to jest 100 mln finansowanie wszystkich partii z budżetu to ok. 60 mln.
Jeżeli ktoś chciałby tego dokonywać – to z całą pewnością nie z pieniędzy budżetowych, bo lobby całej sieci klinik, które się tego typu zabiegami zajmują, często powiązanych z ludźmi obecnej władzy, jest zainteresowane, żeby poszerzyć furtkę, która w ostateczności prowadzi do manipulacji zarodkami, handlu zarodkami, może także być przyczynkiem do hodowli „organów zamiennych”. To groźniejsze niż niewolnictwo.

Jasne stanowisko zajął w tej sprawie Kościół. Politycy PO zdają się je puszczać mimo uszu... Mimo, że twierdzą, że są katolikami.

Mówi się, że  PO chciałoby przy pomocy tej ustawy odzyskać część ultralewicowego elektoratu, dla którego wszystkie metody osłabienia naturalnych więzi rodzinnych i człowieczeństwa definiowanego w oparciu o etykę chrześcijańską  są dopuszczalne.

Ale to chyba błędne założenie. Bo przynajmniej w rejonie Polski południowej Platforma na przeforsowaniu tej ustawy straci. Tym bardziej, ze nie da się obronić dwu kwestii od których zacząłem: po pierwsze, że to nie jest żadne leczenie niepłodności,  i że wydaje się na to ogromnie pieniądze podczas gdy brakuje na leczenie i dożywianie dzieci już urodzonych, gdy czeka się miesiącami w kolejkach do lekarzy, latami na zabiegi. Te pieniądze mogłyby być przeznaczone na leczenie i przedłużanie życia istotom ludzkim istniejącym,a tymczasem z przyczyn ideologicznym są przekierowywane na manipulacje sprzeczne z etyką.

rozmawiała Anna Sarzyńska

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook