Jedynie prawda jest ciekawa


Bochwic: W 1980 r. „samoorganizacja wyrastała jakby wprost z genów”

10.08.2016

„Naród zerwał się Solidarnością w 1980 r. Zachwyt brał patrzeć, jak samoorganizacja wyrastała jakby wprost z genów, każdy wiedział, co ma robić, i robił” - pisze w „GPC” Teresa Bochwic.

„Naród zerwał się Solidarnością w 1980 r. Zachwyt brał patrzeć, jak samoorganizacja wyrastała jakby wprost z genów, każdy wiedział, co ma robić, i robił” - pisze w „Gazecie Polskiej Codziennie” Teresa Bochwic. Dla niej solidarnościowy zryw był pokazaniem, że Polacy podnoszą się z kolan i wbrew powszechnym nieprawdziwym opiniom potrafią się zorganizować.

Podaje przykłady tej doskonałej, jej zdaniem, zdolności Polaków do samoorganizacji. Pisze o Piłsudskim i jego towarzyszach, którzy napadając na carski pociąg zdobyli 200 tysięcy rubli na konspiracyjną działalność PPS. Przypomina o półtoramilionowej rzeszy Polaków, którzy walczyli z bolszewizmem podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przytacza przykłady II Rzeczypospolitej, scalanej z trzech odrębnych i zróżnicowanych pod względem systemu prawnego, gospodarczego czy nawet szerokości torów kolejowych. Pisze o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego, które w czasie wojny na terenach okupowanych przez Niemcy stworzyło konspiracyjną administrację, sądy, szkolnictwo. Jednak jak pisze Bochwic „Niszczenie biologiczne Polaków przyniosło efekty, w Powstaniu obaj wrogowie wybili najlepszych, stalinizm dopełnił dzieła”.

[fot.wszechnica.solidarnosc.org.pl]

„Gazeta Polska Codziennie”/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook