Jedynie prawda jest ciekawa


Bochwic: Polska to nie jest kraj przyjazny Polakom

04.04.2012

30 lat temu „Solidarność” walczyła właśnie o odpowiednią naukę historii w szkole, walczyła o tożsamość narodową dzieci, o dobre programy nauczania – przypomina w rozmowie z portalem Stefczyk.info publicystka Teresa Bochwic.

Stefczyk.info: Występuje Pani w środę z wykładem w Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, w którym trwa protest głodowy w obronie historii w polskiej edukacji. O czym będzie Pani mówiła?

Teresa Bochwic: Wybieram się do SWS, gdzie będą mówiła o tym, jak media kształtują świadomość historyczną Polaków. Pokażę, jaką rolę pełnią media w budowaniu naszej świadomości narodowej, racji stanu oraz poczucia więzi Polaków z tysiącletnią tradycją. Mam zamiar pokazać regulacje ustawowe mówiące o obowiązkach mediów, pokażę, jak się tworzy program radia i ile miejsca zajmują w nim audycje kształtujące świadomość, pokażę również przykłady manipulacji w mediach oraz wydaną przeze mnie książkę o oświacie w „Solidarności”. Wydałam ją kilkanaście lat temu.

Czego dotyczy?

Mało, kto pamięta, ale 30 lat temu „Solidarność” walczyła właśnie o odpowiednią naukę historii w szkole, walczyła o tożsamość narodową dzieci, o dobre programy nauczania. Walczyli o to nauczyciele, związkowcy, uczniowie, robotnicy itd. Dla nich te postulaty były strasznie ważne. O tym się jednak mało mówi. Ja staram się to przypominać podczas wykładu dla studentów.

Jaki poziom wiedzy historycznej studenci dziś prezentują?

Wykształcenie historyczne studentów jest na bardzo niskim poziomie. Zdarzają się przypadki, gdy studenci nie wiedzą, kiedy była II wojna światowa, a jeśli coś o niej wiedzą to głównie z seriali telewizyjnych. Studenci nie wiedzą również, że w ogóle była I wojna światowa. Spotkałam się ze stwierdzeniem jednego ze studentów, który przyznał, że skoro była II wojna to i pierwsza też musiała kiedyś być pewnie. To mówili ludzie dwudziestoparoletni, z którymi miałam do czynienia na wyższych uczelniach.

Protest w obronie historii zatacza coraz szersze kręgi, jednak MEN wciąż zdania nie zmienia. Uznaje, że nie ma żadnego problemu, nie ma o czym rozmawiać. Dlaczego Pani zdaniem jest tak uparty?

Resort zachowuje się, jakby o coś poważniejszego tu chodziło. Okazuje się nawet, że część informacji podawanych w Sejmie przez przedstawicieli Ministerstwa była nieprawdziwa. W szkole wcale nie ma więcej lekcji historii, jest ich mniej i są jakby rozcieńczone. Mówi się o interpretacjach, a nie przekazuje podstawowej wiedzy szkolnej. Ostateczny kształt nauczania zależał będzie zapewne od szkoły, ale zmiany są niepokojące. Ja z resztą od dawna mam już odczucie, że wolna Polska to nie jest kraj przyjazny Polakom. W latach 90. również nie mieliśmy poczucia, że państwo działa na naszą rzecz. Wystarczy przypomnieć bardzo arogancką wypowiedź premiera Cimoszewicza, który po jednej z powodzi stwierdził, że „trzeba było się ubezpieczyć”.

Polacy muszą liczyć na siebie?

Być może rzeczywiście trzeba się ubezpieczać, trzeba organizować edukację itp. To jest jednak bardzo ponure, ponieważ płacimy podatki, mamy przepisy, mamy konstytucje. Ktoś te podatki od nas pobiera, a my potem musimy wydawać kolejne pieniądze i poświęcać czas na zastępowanie państwa, które nie odczuwa obowiązków wobec wspólnoty. Tego poczucia obowiązków nie ma MEN ani wiele innych agend rządowych.

Rozmawiał saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook