Jedynie prawda jest ciekawa


Bochwic: Kisiel rozbijał w puch nie oponenta, ale jego poglądy

21.01.2013

Zmarły w 1991 r. Stefan Kisielewski pozostawił po sobie nie tylko nagrodę swego imienia. Do historii polskiej publicystyki przeszły jego felietony, które go unieśmiertelniły. Miał na pieńku z PRL, a PRL miał na pieńku z nim. O Stefanie Kisielewski rozmawiamy z Teresą Bochwic, dziennikarką, publicystką, członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Stefczyk.info: Jak pani zapamiętała Stefana Kisielewskiego?

Teresa Bochwic: To był niesłychanie dowcipny i kulturalny człowiek, który posiadał taką jedną zaletę, charakterystyczną dla swego środowiska, czyli dla przedwojennej inteligencji wileńskiej. Mianowicie umiał miażdżąco skrytykować, nie atakując człowieka jako człowieka. To była wielka kultura. Potrafił rozbić w puch nie oponenta, ale jego poglądy. Człowieka w ogóle nie atakował. W jego tekstach nie było grama chamstwa, tak charakterystycznego dla dzisiejszych oponentów, zwłaszcza jeśli mają szeroki dostęp do mediów. Jak wspomniałam, był także bardzo dowcipnym człowiekiem, pełnym różnych uroczych czy mniej uroczych słabości.

Stefan Kisielewski już jako bardzo młody człowiek miał zadatki na świetnego felietonistę – publikował już przed wojną. Czy PRL zagłuszył jego talent, ograniczył czy wprost przeciwnie – wydobył z Kisiela wszystko, co najwartościowsze?

No cóż. Jest taka teoria, że trudności wydobywają z człowieka to co najlepsze, per ardua ad astra – przez trudy do gwiazd. Ale któż to może wiedzieć, w jakim kierunku poszedłby jego talent, gdyby nie miał tych wszystkich trudności. Tak czy inaczej był wielkim umysłem, znakomitym artystą i kulturalnym człowiekiem. PRL był dla niego okazją do zmagania się z PRL, który zmuszał Kisiela do głębokiego przemyślenia różnych spraw. Powstały wówczas słynne powiedzenia, chociażby zdanie o permanentnych trudnościach z zaopatrzeniem – „to nie jest kryzys to rezultat” (Kisielewski mówił w ten sposób, że kryzys gospodarczy lat 80. nie jest żadnym kryzysem, lecz generalnym skutkiem socjalizmu przyp. red.).

Co dziś pozostało nam po Stefanie Kisielewskim?

Na pewno warto wrócić do jego felietonów. Może wydacie coś? Kisielewski interesował się ekonomią. Pamiętam, że kiedyś po przeczytaniu czegoś jego autorstwa zrozumiałam rzecz, która wydaje się dziś zupełnie oczywista, że to co się stało na świecie, w Europie Zachodniej w latach 50., 60., 70., to było jednym z najwspanialszych wydarzeń w dziejach cywilizacji ludzkiej. Ludzie byli tam wolni, coraz lepiej im się powodziło. Pod koniec lat 70. zaczęło to wszystko podupadać. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook