Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: Zakazać aborcji eugenicznej

26.09.2013

Rozmowa z przewodniczącym klubu PiS Mariuszem Błaszczakiem.

Stefczyk.info: Sejm będzie się zajmował pierwszym czytaniem obywatelskiej ustawy dot. zakazu aborcji eugenicznej. Jak PiS podchodzi do tego projektu?

Mariusz Błaszczak: Chcę zaznaczyć, że w PiS nie było, nie ma i nie będzie nigdy dyscypliny w sprawach dotyczących spraw światopoglądowych. To, o co pan pyta, jest właśnie taką sprawą. Z zasady uważamy, że projekty obywatelskie nie powinny być odrzucane w pierwszym czytaniu, nad nimi Sejm powinien pracować. Złożyliśmy nawet stosowną poprawkę do regulaminu Izby, ale ona gdzieś ugrzęzła. Głosowanie będzie za tym, żeby ten projekt wyrzucić do kosza, jak chce koalicja, SLD i Ruch Palikota, albo za tym, by posłowie tą sprawą się zajmowali. PiS chce, by ten projekt był omawiany w Izbie.

Ale widzi pan potrzebę wejścia takiego projektu w życie?

Pod tym projektem podpisało się niemal pół miliona obywateli Polski. Moje osobiste przekonanie jest takie, że eugenika jest czymś złym. A ten projekt dotyczy właśnie przesłanki, która umożliwia zabijanie nienarodzonych dzieci np. dlatego, że mają zespół Downa. Przecież tacy ludzie mogliby normalnie żyć i funkcjonować. Jednak prawo nie daje im takiej szansy. Uważamy nawet, że miarą rozwoju cywilizacji jest to, czy ludzie niepełnosprawni mogą żyć i w miarę normalnie funkcjonować. Opowiadam się za tym, by omawiana przesłanka z ustawy zniknęła.

Czego się pan spodziewa po decyzjach Sejmu?

Wszystko w ręku grupy polityków Platformy, którzy nazywają siebie konserwatystami. Zobaczymy, czy oni tylko tak mówią, czy również głosują zgodnie z głoszonymi zasadami. To będzie jasne już w piątek.

Od lat słyszymy, że jest jakiś aborcyjny kompromis, którego nie należy ruszać. Warto rozpoczynać dyskusję o ochronie życia?

Zawsze warto dyskutować, zawsze jest pole do dyskusji. Jednak koalicja rządząca nie chce dyskutować. A przesłanka odwołująca się do eugeniki jest silną przesłanką. Powinna zostać wyeliminowana. Niestety rządzący nie chcą o tym nawet rozmawiać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook