Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: Rząd ryzykuje bezpieczeństwo obywateli

27.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Mariuszem Błaszczakiem, przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS.

Stefczyk.info: W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego planu zmian w wypłacaniu świadczeń funkcjonariuszom służb mundurowych. Propozycja zakłada wyrównanie świadczeń wypłacanych w czasie choroby. Władza chce, by funkcjonariusz otrzymywał - jak każdy pracownik - 80 proc. pensji, a nie 100 proc. za dzień choroby. Jak PiS ocenia te propozycje?

Mariusz Błaszczak: Rząd proponuje wyrównanie świadczeń w dół, czyli obniżenie wynagrodzeń. Póki wynagrodzenia w policji nie będą na tyle wysokie, by zapewnić policjantom komfort pracy, a więc bezpieczeństwo obywatelom Polski, póty obniżanie wynagrodzeń będzie się odbijać na bezpieczeństwie Polski. I na tym bezpieczeństwie odbijać się będzie również proponowana przez rząd zmiana. PiS jest więc przeciwny tym rozwiązaniom. Pomysł władz to obniżenie pensji policji, a więc obniżenie poziomu bezpieczeństwa Polaków.

Jednak pojawia się pytanie, czym różni się choroba funkcjonariusza od choroby pracownika cywilnego policji? Dlaczego jeden ma otrzymywać wyższe świadczenie od drugiego. To argumentacja wydaje się trafna.

Nie można odmówić logiki temu myśleniu. Jednak pamiętajmy, że policjanci ryzykują swoje życie pełniąc służbę. A w związku z tym powinni być wynagradzani w taki sposób, by przychodzili do pracy w policji. Dziś mamy wciąż bardzo wiele wakatów. A obniżanie wynagrodzeń, bo do tego się to sprowadza, spowoduje naruszenie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Nie tędy droga. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Po to płacimy podatki, by państwo zapewniało Polakom bezpieczeństwo. Jeśli państwo poprzez osłabianie policji nie zapewnia bezpieczeństwa obywatelom, to znaczy, że jest słabe, że władza nie wywiązuje się z obowiązków.

A może PiS wie, że gdy przejmie władzę sam weźmie się za ograniczenia w uprawieniach służb mundurowych, a obecnie jedynie broni ich z racji politycznych?

Gdy PiS przejmie władzę będzie realizowało nasz program modernizacji służb. Pamiętajmy, że za czasów rządu PiS-u podwyżki płac, inwestycje w nowy sprzęt, zakupy sprawiły, że przestępczość spadła. To był skutek tego, że policja wywiązywała się ze swoich zadań. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Praca w policji wciąż jest związana z niebezpieczeństwem, a jest relatywnie coraz niżej opłacana. Z całą pewnością rząd PiS ten trend zmieni. Bo przecież tu chodzi o bezpieczeństwo obywateli. Nie można ryzykować bezpieczeństwa obywateli. A tak robi rząd koalicji PO-PSL.

Słyszymy często, że uprawnienia służb mundurowych są zbyt szerokie, że służby są rozbuchane, że są problemem dla finansów publicznych. To nie uprawnione?

Służby mundurowe to nie jest problem dla finansów publicznych. To jest problem dla tych, którzy nie potrafią rządzić. Zobaczmy na to, jak działa rząd PO-PSL. Emerytury z nowego systemu są średnio o 1000 złotych niższe niż ze starego systemu, ale rząd jest zadowolony i mówi, że wszystko jest w porządku. Ten rząd potrafi jedynie zabierać średnio i gorzej sytuowanym, a silne grupy interesu mają się dobrze. Problem leży w niegospodarności rządzących oraz w braku kompetencji do sprawowania władzy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook