Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: Rząd ryzykuje bezpieczeństwo obywateli

27.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Mariuszem Błaszczakiem, przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS.

Stefczyk.info: W Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego planu zmian w wypłacaniu świadczeń funkcjonariuszom służb mundurowych. Propozycja zakłada wyrównanie świadczeń wypłacanych w czasie choroby. Władza chce, by funkcjonariusz otrzymywał - jak każdy pracownik - 80 proc. pensji, a nie 100 proc. za dzień choroby. Jak PiS ocenia te propozycje?

Mariusz Błaszczak: Rząd proponuje wyrównanie świadczeń w dół, czyli obniżenie wynagrodzeń. Póki wynagrodzenia w policji nie będą na tyle wysokie, by zapewnić policjantom komfort pracy, a więc bezpieczeństwo obywatelom Polski, póty obniżanie wynagrodzeń będzie się odbijać na bezpieczeństwie Polski. I na tym bezpieczeństwie odbijać się będzie również proponowana przez rząd zmiana. PiS jest więc przeciwny tym rozwiązaniom. Pomysł władz to obniżenie pensji policji, a więc obniżenie poziomu bezpieczeństwa Polaków.

Jednak pojawia się pytanie, czym różni się choroba funkcjonariusza od choroby pracownika cywilnego policji? Dlaczego jeden ma otrzymywać wyższe świadczenie od drugiego. To argumentacja wydaje się trafna.

Nie można odmówić logiki temu myśleniu. Jednak pamiętajmy, że policjanci ryzykują swoje życie pełniąc służbę. A w związku z tym powinni być wynagradzani w taki sposób, by przychodzili do pracy w policji. Dziś mamy wciąż bardzo wiele wakatów. A obniżanie wynagrodzeń, bo do tego się to sprowadza, spowoduje naruszenie bezpieczeństwa obywateli naszego kraju. Nie tędy droga. Obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Po to płacimy podatki, by państwo zapewniało Polakom bezpieczeństwo. Jeśli państwo poprzez osłabianie policji nie zapewnia bezpieczeństwa obywatelom, to znaczy, że jest słabe, że władza nie wywiązuje się z obowiązków.

A może PiS wie, że gdy przejmie władzę sam weźmie się za ograniczenia w uprawieniach służb mundurowych, a obecnie jedynie broni ich z racji politycznych?

Gdy PiS przejmie władzę będzie realizowało nasz program modernizacji służb. Pamiętajmy, że za czasów rządu PiS-u podwyżki płac, inwestycje w nowy sprzęt, zakupy sprawiły, że przestępczość spadła. To był skutek tego, że policja wywiązywała się ze swoich zadań. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Praca w policji wciąż jest związana z niebezpieczeństwem, a jest relatywnie coraz niżej opłacana. Z całą pewnością rząd PiS ten trend zmieni. Bo przecież tu chodzi o bezpieczeństwo obywateli. Nie można ryzykować bezpieczeństwa obywateli. A tak robi rząd koalicji PO-PSL.

Słyszymy często, że uprawnienia służb mundurowych są zbyt szerokie, że służby są rozbuchane, że są problemem dla finansów publicznych. To nie uprawnione?

Służby mundurowe to nie jest problem dla finansów publicznych. To jest problem dla tych, którzy nie potrafią rządzić. Zobaczmy na to, jak działa rząd PO-PSL. Emerytury z nowego systemu są średnio o 1000 złotych niższe niż ze starego systemu, ale rząd jest zadowolony i mówi, że wszystko jest w porządku. Ten rząd potrafi jedynie zabierać średnio i gorzej sytuowanym, a silne grupy interesu mają się dobrze. Problem leży w niegospodarności rządzących oraz w braku kompetencji do sprawowania władzy.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook