Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak: PO jak MO

29.08.2013

Premier Donald Tusk zapowiedział, że po ewentualnym odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy mianuje ją komisarzem stolicy. O komentarz do tej karkołomnej próby zniechęcenia warszawiaków do udziału w referendum poprosiliśmy Mariusza Błaszczaka, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Czy taka "groźba" premiera może zniechęcić, jak życzyłby sobie tego Donald Tusk, czy też wręcz przeciwnie - zmobilizować mieszkańców Warszawy do udziału w referendum i zagłosowania za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Mariusz Błaszczak: - To niebywała arogancja władzy. Donald Tusk udowodnił, że obywatelskość Platformy jest taka sama jaką była obywatelskość milicji. Milicja też była obywatelska.

Świadczy to o tym, że Donald Tusk raz otrzymanej władzy nie będzie chciał oddać, mimo takiej woli warszawiaków. Świadczy to także o pewnym zagrożeniu jeśli chodzi o wybory powszechne, bo skoro tak zachowuje się w przypadku Warszawy, to zapewne tak też będzie się zachowywał w przypadku wyborów powszechnych.

Ale takie przejawy arogancji i pychy są surowo karane przez wyborców, więc w mojej ocenie jest to kolejny krok PO ku upadkowi, partii sprzecznej wewnętrznie, partii ludzi, którzy zdają sobie sprawę, że Donald Tusk jest jej najsłabszym ogniwem - 2/3 Polaków negatywnie ocenia rządy Donalda Tuska - i widzimy, jak na naszych oczach PO się rozsypuje.


A czy Pana zdaniem, ten manewr, może faktycznie, skutecznie zniechęcić warszawiaków do pójścia na referendum, skoro i tak nic ono nie zmieni?

- Jestem wręcz przeciwnego zdania. Uważam, że jeżeli władza mówi warszawiakom jak mają postępować, i na dodatek mówi to w tak arogancki sposób, to warszawiacy zachowają się dokładnie na odwrót. Bo mają oni poczucie własnej wartości i nie będą tolerować tych, którzy twierdzą, że są mądrzejsi od nich.

A jak Pan oceni wczorajszą wypowiedź ministra Rostowskiego, że opozycja nawet nie nadaje się do opozycji? Czy Platformie faktycznie puszczają już nerwy?

- To kolejny przykład arogancji i ataku. Kiedy brakuje argumentów, to mamy tego rodzaju pokrzykiwania ze strony Rostowskiego. Pewnie wychodzi z założenia, że w jego przypadku najlepszą obroną jest atak, ale to przejaw słabości Rostowskiego.

Rostowski w ten sposób po raz kolejny się skompromitował. Jego wczorajsze wystąpienie było po prostu żenujące. To niekompetentny i arogancki polityk, tak, jak i inni politycy koalicji PO-PSL. A my mówimy: 'dość arogancji i niekompetencji'.

No właśnie, nie odnosi Pan wrażenia, że Rostowski coraz bardziej staje się poważnym obciążeniem dla Tuska i w jego interesie powinno być jak najszybsze jego pozbycie się?

Ale Tusk ma tego świadomość, że jeżeli odwołałby Rostowskiego, to nikt kto ma jakąkolwiek pozycje to nie przyjdzie do tak słabego rządu i wtedy musiałby wziąć pełną odpowiedzialność na siebie za rozsypany budżet i za tę katastrofalną politykę finansowa. Dlatego pewnie będzie starał się utrzymywać jak najdłużej Rostowskiego - zresztą całkiem niedawno nawet go awansował na stanowisko wicepremiera.

Tak więc nie miejmy złudzeń - obaj panowie są ze sobą spleceni w takim mocnym uścisku, bo obaj panowie są odpowiedzialni za katastrofę finansów publicznych, za dramatyczne zadłużenie Polski i za to, że żeby tę swoją niekompetencję przykryć sięgają do kieszenie średnio i gorzej sytuowanych. To jest tego rodzaju polityka. Oni są zakładnikami lobbies, są zakładnikami wielkiego biznesu, finansjery, a gdzie szukają oszczędności? Na przykład w zasiłkach pielęgnacyjnych. Od 1 lipca zredukowali oni zasiłki pielęgnacyjne dla tych, którzy opiekują się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.


Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

rozm. zrk
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook