Jedynie prawda jest ciekawa


Błaszczak o polityce PO: Kiedy brakuje chleba, robią igrzyska

24.06.2013

"Tak jak w Rybniku, tak w Elblągu, czy w Warszawie i w całej Polsce - obywatele oczekują zmiany"

Stefczyk.info: Panie pośle, jak skomentuje pan wynik Solidarnej Polski w Elblągu, który wyniósł prawie 6 proc.? Podobno są badania, że razem uzyskalibyście do Rady Miasta więcej mandatów.

Mariusz Błaszczak: Prowadzimy badania i nie ulega wątpliwości, że kiedy jest ekipa konkurencyjna, która rozbija poparcie dla list prawicowych, to taki właśnie jest efekt. Trzeba sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie - czy godzimy się na to, żeby rządzili Polską i Elblągiem Ci, którzy rządzą dotychczas, a rządzą źle - są niekompetentni i aroganccy - czy chcemy zmiany. Jeżeli chcemy zmiany, to wtedy osobiste ambicje panów Ziobry i Kurskiego powinny ustąpić pola interesowi naszego kraju. Ale jak widać mamy odwrotnie.

Podczas konferencji w sejmie mówili panowie posłowie PiS-u, że nie wykluczają możliwości koalicji samorządowej w Elblągu z SLD.

Ja powiedziałem wyłącznie o tym, że wyborcy opowiedzą się 7 lipca za zmianą albo za dotychczasową formułą rządów polegających na niekompetencji i arogancji. Powiedziałem, że mam nadzieję, że radni wybrani z innych list niż ta PiS-u, po zwycięstwie Jerzego Wilka, wezmą to pod uwagę - że Elbląg i jego mieszkańcy oczekują zmiany. Liczę na to, że mieszkańcy Elbląga opowiedzą się za zmianami, a nie za patologicznym układem zamkniętym, który do tej pory w Elblągu funkcjonował.

Jednak rozumiem, że nie wykluczają państwo współpracy z innymi ugrupowaniami?

Nie sądzę, żeby była możliwa jakaś koalicja. Uważam, że radni, wybrani wczoraj do Rady Miejskiej, nie tylko z list Prawa i Sprawiedliwości, bo Ci to na pewno, także będą chcieli zmian w Elblągu. W przeciwnym razie nie miałoby sensu referendum, które odbyło się w kwietniu. To był dowód odrzucenia dotychczasowej władzy. To nie ma sensu, żeby dotychczasowy, skompromitowany układ władzy dalej funkcjonował.

Nie boją się państwo, że w II turze coś się nagle może zmienić?

Na razie mówimy o tym, jaki był teraz wynik wyborów. Jerzy Wilk podwoił swoje poparcie z roku 2010, osiągnęliśmy też dużo wyższy wynik jeśli chodzi o wybory do rad miejskich. To jeszcze zbyt mało, będzie druga tura, w którą oczywiście się zaangażujemy, jako PiS popierając aktywnie Jerzego Wilka. Tak jak w Rybniku, tak w Elblągu, jak i w Warszawie oraz w całej Polsce - obywatele oczekują zmiany. Dlaczego? Dlatego, że Ci, którzy rządzili w Elblągu, Ci, którzy rządzą w Warszawie oraz w Al. Ujazdowskich, rządzą źle. Są niekompetentni i aroganccy. Obywatele oczekują zmiany tej władzy.

Rybnik, Elbląg... To kolejne kroki ku zmianie władzy w Polsce?

Jeżeli władza się kompromituje, to trzeba ją zmienić.

Od drugiej tury dzielą nas dwa tygodnie. Czy zamierzacie państwo równie aktywnie uczestniczyć w kampanii Jerzego Wilka?

Tak, oczywiście będziemy aktywni. Chociaż w najbliższy piątek rozpoczyna się trzydniowy kongres Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku. Te trzy dni będą poświęcone pracom programowym PiS-u. Natomiast oczywiście będziemy aktywni, będziemy w Elblągu. Co do konkretnej formy prowadzenia kampanii wyborczej przed drugą turą, to decyzje jeszcze nie zapadły.

Kongres Prawa i Sprawiedliwości odbywa się w tym samym czasie co Rada Krajowa PO. Czy myśli pan, że te wydarzenia mogą mieć jakiś wpływ na II turę wyborów w Elblągu?

Zobaczymy. Kongres PiS ma charakter programowo-wyborczy. Nasz program będzie po raz kolejny poddany ocenie delegatów i uaktualniany. Druga część ma charakter wyborczy i będzie się składać ze sprawozdań poszczególnych organów władz PiS i wyborów do władz. W przypadku PO mamy do czynienia z taką nieudolną próbą naśladowania. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swój kongres, wtedy usłyszeliśmy, że PO również będzie miało zjazd i to w tym samym województwie. Jednak sytuacja polityczna PO i PiS-u jest zupełnie inna. PiS jest alternatywą dla złych rządów koalicji PO-PSL. My jesteśmy konkretni: w sprawie bezrobocia przedstawiamy Narodowy Program Zatrudnienia, w sprawie służby zdrowia przedstawiamy nasze pomysły związane z likwidacją NFZ, w sprawie systemu emerytalnego dajemy również wybór pomiędzy ZUS i OFE. A rządzący zajmują się wyłącznie planowaniem kampanii wizerunkowych, aby powstrzymać spadek poparcia. Poprawa wizerunku to nie jest droga, która doprowadzi do tego, że poparcie dla PO wzrośnie, bo nie wzrośnie ze względu na złe rządy. Tu nawet najlepszy PR nie pomoże, kiedy Donald Tusk i jego partia ignorują głosy społeczeństwa, np. wnioski o referenda, PO zamiast rozwiązywać problemy, piętrzą je i odkładają w czasie. To wszystko jest przykrywane próbą ponownych wyborów przewodniczącego Platformy. To jest maskarada i uprawianie polityki na zasadzie: kiedy brakuje chleba, zróbmy igrzyska.

Wspomniał pan poseł o budowaniu wizerunku: czy myśli pan, że wizyta premiera Tuska w Elblągu pomogła czy zaszkodziła kandydatce PO, pani Gelert?

Myślę, że premier Tusk, były prezydent Elbląga pan Nowaczyk czy prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w Warszawie źle rządzą i są aroganccy. Nie sądzę, żeby obecność Donalda Tuska pomogła kandydatce w Elblągu, bo to polityk, którego rząd jest oceniany przez blisko 80 proc. negatywnie.


not. Magdalena Czarnecka
[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook