Jedynie prawda jest ciekawa


Black Friday - Dni Świętej Komercji

24.11.2012

Black Friday. To tradycyjny początek szału świątecznych zakupów. A dla sklepów okazja do wyczyszczenia przed sezonem półek z zalegającego towaru.

Problem w tym, że coś co znamy jako Black Friday już dawno nie ma nic wspólnego z piątkiem. Bo nowa, świecka tradycja rozlała się już na Święto Dziękczynienia – kolejki przed wielkimi sklepami towarowymi ustawiają się już o północy w czwarty czwartek listopada. No i trwa cały proceder do niedzieli, a więc cztery dni. Zupełnie jak tzw. długi weekend w Polsce.

Czyli nie tylko Black Friday, ale i Black Thanksgiving. A może nawet Black Thanksgiving Weekend? To chyba lepiej pasuje do rzeczywistości. Choć może lepiej nazwać tę nową, świecką tradycję zakupowego szału Dniami Świętej Komercji? A jak inaczej, skoro co roku miliony Amerykanów łapią się w okolicach Święta Dziękczynienia na bajaczkę, że można mieć coś ekstra, za bardzo mało, by nie powiedzieć za półdarmo. No więc najpierw stoimy w kolejkach od północy, a po tem obici, poturbowani, niewyspani wracamy do domu z tym, co tam się udało chcwycić w sklepie (I nie pozowoliło wyrwać). Żeby w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku spożyć indyka z nadzieniem, ciasto i obejrzeć w telewizji mecz amerykańskiego futbolu. Amen. Dziękujemy Ci, Święta Komercjo za Twe hojne dary!

Żeby była jasność. Wolnoć Tomku  w swoim domku. Jeśli ktoś chce spędzać Święto Dziękczynienia w śpiworze na tortuarze przed sklepem czy mallem, jego sprawa. Także firmy mają święte prawo urządzać obniżkowe cyrki, byleby polepszyć swe wyniki. Jak co roku, pewnie wielu giełdowych inwestorów zaciera ręce: znów się udało, miliony dopisały, wyniki sprzedawców się poprawiły. No jak się mogły nie poprawić? W tym roku w samym Walmarcie w Święto Dziękczynienia do sklepów wpadło 22 miliony konsumentów, którzy dokonali 10 milionów transkacji zarejestrowanych przez kasy. W szczytowym momencie, sieć sprzedwała pięć tysięcy towarów na sekundę! A przecież oprócz Walmartu – także Kmart, Target, Sears, Toys R Us – wszystkie otworzyły sklepy o świcie w Święto Dziękczynienia. A internetowe sklepy cały czas reklamowały specjalne zniżki z okazji Black Friday.

Ale jest też ciemna strona ludzkiego biegu po przeceniony towar. Ktoś komuś dał w twarz w kolejce w San Antonio za wdzieranie się bez kolejki, w zamian zobaczył broń przed nosem – wszyscy kolejkowicze rozpierzchli się w popłochu. O 11.30 w nocy prawie się nie podusiło kilkaset spragnionych wdzianek Victorii Secret w centrum handlowym w Overland Park w stanie Kansas. Bójka pod mallem w Omaha (Nebraska), gdzie kilka lat temu dokonano masakry. W Massachusetts, jakiś mądrala zostawił o północy 2-letniego chłopca samego w samochodzie, żeby tylko kupić okazyjnie 51-calowy telewizor. Zataszczył plazmę do domu, o dziecku… zapomniał (porzuconym dzieckiem, po wybiciu szyby, zajęli się policjanci)… To pewnie margines, ale nieźle świadczy o amoku, jaki opanował niektórych wyznawców Świętej Komercji. Nie ważne czy z autentycznej biedy, czy z ekscytacji czy dlatego, że przecież media trąbią bez chwili wytchnienia…

Ponad miesiąc temu w gazecie „Wall Street Journal“ ukazał się artykuł, drobiazgowo analizujący w jaki sposób sprzedawcy rozgrywają operację Black Friday. To cała technologia, gdzie konsumentów nagania się do sklepów przy pomocy najnowocześniejszych technik marketingowych i perswazyjnych. 

Zdaniem „Wall Street Journal“, firmy planują całe strategie na ostatni miesiąc roku, kiedy sprzedają 20 a nawet więcej procent produktów. „Branża detaliczna potrafiła używać coraz bardziej zaawanasowanych technologii aby zamienić Black Friday w marketingową bonanzę, przy jednoczesnym uważnym wyborze towarów do wielkich przecen tak, aby jednocześnie utrzymać ceny na inne towary na takim poziomie, aby nie stracić zysku“ konkluduje gazeta. Oznacza to zwykle jedno: promuje się wysokie zniżki na niewielkie ilości markowych towarów, aby sprzedać całe góry towarów gorszych marek i gorszej jakości, a nawet zwykłego badziewia. I o tym warto pamiętać, zanim następnym razem chwycimy za śpiwór aby pójść koczować przed centrum handlowym.

Paweł Burdzy

tekst ukazał się w nowojorskim Nowym Dzienniku

 fot. EPA

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook