Jedynie prawda jest ciekawa


Biskupi: „Trzeba uszanować tę wielką ofiarę”

31.07.2013

Hierarchowie Kościoła Katolickiego podkreślają znaczenie Powstania Warszawskiego dla polskiej historii i świadomości narodowej. Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, zaznaczył, że zawsze z głębokim szacunkiem patrzy na Warszawę. - Jest to jedyne miasto, które było zdolne do tego rodzaju decyzji - odniósł się do zrywu żołnierzy AK. Zdaniem abp. Henryka Hosera, bez Powstania Warszawskiego nie mielibyśmy siły do walki w obronie suwerenności naszego kraju w okresie komunistycznym.

- Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością - uważa abp Józef Michalik.

W jego opinii „Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością, było wyrazem pragnienia zamanifestowania, pokazania, że Polacy tęsknią za wolnością, że mają dosyć tej opresji, tych strasznych lat męki i tego świadectwa męczeństwa Polaków i Żydów szczególnie, ale też i innych uczciwych, niewinnych ludzi".

- To był pewien zryw, który może udałby się, gdyby zaistniały inne okoliczności. Polacy chcieli zamanifestować tę wolę - stwierdził abp Michalik. Dodał, że w tym czasie po prawej stronie Wisły stały wojska radzieckie, dlatego "była nadzieja, że to w jakiś sposób się przełoży - ta wola walki na wolę solidarnej walki. Ale wyszło jak wyszło".

Zdaniem przewodniczącego KEP, dzięki zrywowi w 1944 r. "Warszawa zyskała wielki autorytet wśród Polaków". - Dlatego patrzę z bólem na wszystkie złośliwości, niesprawiedliwości, nieuczciwości, które w interpretacji Powstania Warszawskiego także dzisiejsi niektórzy "luminarze" próbują stosować. Trzeba uszanować tę wielką ofiarę i bohaterstwo uczestników Powstania, zwłaszcza tych, którzy zginęli - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego KEP dobrze też, że w stolicy jest dużo miejsc upamiętniających wydarzenia związanie z Powstaniem Warszawskim. Dodał, że jest to piękne świadectwo i należy pamiętać, dzięki czemu było ono możliwe - "tych dwadzieścia lat przedwojennej Polski stworzyło nowego Polaka, stworzyło bohaterów".

- Powstanie Warszawskie uczy nas że wolność i godność człowieka należą do najwyższych ponadczasowych wartości, których choć nie da się zmierzyć i zważyć to jednak warte są najwyższej ceny - podkreślił abp Henryk Hoser. - Jeśli porządek polityczno-społeczno-gospodarczy jest narzucony i zmusza ludzi do zachowań niemoralnych lub nieetycznych, wówczas mają oni prawo, a nawet obowiązek, do biernego bądź czynnego oporu - dodał biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do przypadającej w tym roku 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że zgodnie z planami reżimu hitlerowskiego nie tylko mieszkańcom okupowanej stolicy, ale wszystkim Polakom groziła śmierć ludobójcza. - Chodziło więc o walkę o człowieczeństwo - zaznaczył abp Hoser. - Ci, którzy stanęli wówczas na barykadach, uczą nas pewnych nadrzędności, których nie możemy się wyzbywać. Nie możemy sprowadzać ludzkiego życia tylko do ekonomii, czy doraźnych korzyści materialnych. Dla człowieka ważne jest także to, co duchowe i ponadczasowe. Ważna jest wolność, godność i wspólnota – podkreślił.

Zdaniem abp. Hosera, bez Powstania Warszawskiego nie mielibyśmy siły do walki w obronie suwerenności naszego kraju w okresie komunistycznym. - Oni ukazali nam, że w dużo gorszej jeszcze sytuacji można bronić tego, co stanowi o naszej duchowej i narodowej tożsamości – zaznaczył.

Abp Hoser zwrócił także uwagę na miejsce i zadania państwa. Wbrew wielu opiniom dzisiejszych władców, nie wolno zapominać, że państwo jest sługą społeczeństwa. Będąc organizacją delegowaną przez społeczeństwo zróżnicowane pod względem politycznym, na drodze wyborów krajowych i lokalnych sprawuje władzę z jego mandatu. Powinno zatem - zdaniem abp. Hosera - zapewnić ludziom suwerenność i wolność społeczną. Powinno być swego rodzaju gwarantem praw ludzkich i jednocześnie czynnym organizatorem życia społecznego, uwzględniającym wszystkie potrzeby duchowe i materialne obywateli. Zadaniem państwa jest także zapewnienie trwałości historycznej oraz obrona kraju w razie zagrożenia - podkreślił biskup warszawsko-praski.

- Jeśli porządek polityczno-społeczno-gospodarczy jest narzucony i zmusza ludzi do zachowań niemoralnych lub nieetycznych, wówczas mają oni prawo, a nawet obowiązek, do biernego bądź czynnego oporu - zauważył abp Hoser.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

KAI/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook