Jedynie prawda jest ciekawa


Biskupi: „Trzeba uszanować tę wielką ofiarę”

31.07.2013

Hierarchowie Kościoła Katolickiego podkreślają znaczenie Powstania Warszawskiego dla polskiej historii i świadomości narodowej. Przewodniczący Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, zaznaczył, że zawsze z głębokim szacunkiem patrzy na Warszawę. - Jest to jedyne miasto, które było zdolne do tego rodzaju decyzji - odniósł się do zrywu żołnierzy AK. Zdaniem abp. Henryka Hosera, bez Powstania Warszawskiego nie mielibyśmy siły do walki w obronie suwerenności naszego kraju w okresie komunistycznym.

- Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością - uważa abp Józef Michalik.

W jego opinii „Powstanie Warszawskie nie było wcale jakimś wyrazem nieodpowiedzialności. Przeciwnie, było wyrazem tęsknoty za wolnością, było wyrazem pragnienia zamanifestowania, pokazania, że Polacy tęsknią za wolnością, że mają dosyć tej opresji, tych strasznych lat męki i tego świadectwa męczeństwa Polaków i Żydów szczególnie, ale też i innych uczciwych, niewinnych ludzi".

- To był pewien zryw, który może udałby się, gdyby zaistniały inne okoliczności. Polacy chcieli zamanifestować tę wolę - stwierdził abp Michalik. Dodał, że w tym czasie po prawej stronie Wisły stały wojska radzieckie, dlatego "była nadzieja, że to w jakiś sposób się przełoży - ta wola walki na wolę solidarnej walki. Ale wyszło jak wyszło".

Zdaniem przewodniczącego KEP, dzięki zrywowi w 1944 r. "Warszawa zyskała wielki autorytet wśród Polaków". - Dlatego patrzę z bólem na wszystkie złośliwości, niesprawiedliwości, nieuczciwości, które w interpretacji Powstania Warszawskiego także dzisiejsi niektórzy "luminarze" próbują stosować. Trzeba uszanować tę wielką ofiarę i bohaterstwo uczestników Powstania, zwłaszcza tych, którzy zginęli - podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego KEP dobrze też, że w stolicy jest dużo miejsc upamiętniających wydarzenia związanie z Powstaniem Warszawskim. Dodał, że jest to piękne świadectwo i należy pamiętać, dzięki czemu było ono możliwe - "tych dwadzieścia lat przedwojennej Polski stworzyło nowego Polaka, stworzyło bohaterów".

- Powstanie Warszawskie uczy nas że wolność i godność człowieka należą do najwyższych ponadczasowych wartości, których choć nie da się zmierzyć i zważyć to jednak warte są najwyższej ceny - podkreślił abp Henryk Hoser. - Jeśli porządek polityczno-społeczno-gospodarczy jest narzucony i zmusza ludzi do zachowań niemoralnych lub nieetycznych, wówczas mają oni prawo, a nawet obowiązek, do biernego bądź czynnego oporu - dodał biskup warszawsko-praski.

Nawiązując do przypadającej w tym roku 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że zgodnie z planami reżimu hitlerowskiego nie tylko mieszkańcom okupowanej stolicy, ale wszystkim Polakom groziła śmierć ludobójcza. - Chodziło więc o walkę o człowieczeństwo - zaznaczył abp Hoser. - Ci, którzy stanęli wówczas na barykadach, uczą nas pewnych nadrzędności, których nie możemy się wyzbywać. Nie możemy sprowadzać ludzkiego życia tylko do ekonomii, czy doraźnych korzyści materialnych. Dla człowieka ważne jest także to, co duchowe i ponadczasowe. Ważna jest wolność, godność i wspólnota – podkreślił.

Zdaniem abp. Hosera, bez Powstania Warszawskiego nie mielibyśmy siły do walki w obronie suwerenności naszego kraju w okresie komunistycznym. - Oni ukazali nam, że w dużo gorszej jeszcze sytuacji można bronić tego, co stanowi o naszej duchowej i narodowej tożsamości – zaznaczył.

Abp Hoser zwrócił także uwagę na miejsce i zadania państwa. Wbrew wielu opiniom dzisiejszych władców, nie wolno zapominać, że państwo jest sługą społeczeństwa. Będąc organizacją delegowaną przez społeczeństwo zróżnicowane pod względem politycznym, na drodze wyborów krajowych i lokalnych sprawuje władzę z jego mandatu. Powinno zatem - zdaniem abp. Hosera - zapewnić ludziom suwerenność i wolność społeczną. Powinno być swego rodzaju gwarantem praw ludzkich i jednocześnie czynnym organizatorem życia społecznego, uwzględniającym wszystkie potrzeby duchowe i materialne obywateli. Zadaniem państwa jest także zapewnienie trwałości historycznej oraz obrona kraju w razie zagrożenia - podkreślił biskup warszawsko-praski.

- Jeśli porządek polityczno-społeczno-gospodarczy jest narzucony i zmusza ludzi do zachowań niemoralnych lub nieetycznych, wówczas mają oni prawo, a nawet obowiązek, do biernego bądź czynnego oporu - zauważył abp Hoser.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!

KAI/JKUB

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook