Jedynie prawda jest ciekawa


Biskupi: Jan Paweł II i Jan XXIII to herosi wiary

27.04.2014

Przybyliście z różnych stron świata i daliście piękne świadectwo swojej wiary i miłości, tworząc tak liczną wspólnotę modlącego się Kościoła. Dzięki waszej obecności Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem - mówił bp Jan Zając na zakończenie pierwszej dziękczynnej Mszy św. za kanonizację papieży, którą sprawował przy ołtarzu polowym przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Przybyliście z różnych stron świata i daliście piękne świadectwo swojej wiary i miłości, tworząc tak liczną wspólnotę modlącego się Kościoła. Dzięki waszej obecności Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem - mówił bp Jan Zając na zakończenie pierwszej dziękczynnej Mszy św. za kanonizację papieży, którą sprawował przy ołtarzu polowym przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów zgromadzonych w Bazylice Bożego Miłosierdzia i na błoniach przy sanktuarium obejrzało transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu. Bezpośrednio po homilii w Watykanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. polowa, której przewodniczył bp Jan Zając. „Radość i wesele ogarnia nasze serca po tym wydarzeniu, jakim była kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II” - mówił rektor Bazyliki Bożego Miłosierdzia. 

Po odczytaniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej w Łagiewnikach rozległy się brawa i odezwały się dzwony. A pod koniec Mszy św. sprawowanej przez bp. Zająca zabrzmiało dziękczynne Te Deum. Hierarcha dodał, ze Jan Paweł II w Krakowie stanął jak żywy w swoich relikwiach, a atmosfera, która panowała w Łagiewnikach była iście rzymska.

Mówiąc o frekwencji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bp Zając zaznaczył, że na przedpołudniowej Mszy św. nigdy nie było tak wielu wiernych. Hierarcha szacuje, że przed łagiewnicką bazyliką zgromadziło się ok. 50 tys. pielgrzymów z całej Polski i różnych stron świata. „To jest radość ale i wdzięczność Panu Bogu, że tutaj przybyli i zaczerpnęli z tego źródła, jakim jest miłosierdzie Boże” - mówił rektor łagiewnickiej bazyliki.

W imieniu swoim i sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia bp Zając dziękował wszystkim pielgrzymom i ofiarodawcom łagiewnickiego sanktuarium. Rektorat sanktuarium przygotował 50 tys. pakietów pielgrzyma. Już przed południem wszystkie zostały rozdane. Hierarcha zaprosił także na pielgrzymkę czcicieli Bożego miłosierdzia, która odbędzie się 17 sierpnia w dwunastą rocznicę konsekracji tutejszej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Bp Zając wielokrotnie dziękował kapłanom, którzy w ten weekend usiedli w konfesjonałach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W bazylice i jej dolnej części spowiedź trwa bez przerwy. W ciągu całego dnia w konfesjonałach zasiada około stu kapłanów. Spowiedź odbywa się po polsku, słowacku, włosku, angielsku, francusku, węgiersku, a także w języku migowym.

- Św. Jan Paweł II oczekuje od nas zanurzenia się w miłości miłosiernej, której oddał cały świat i każdego z nas - mówił w Łagiewnikach bp Jan Piotrowski. Tarnowski biskup pomocniczy przewodniczył południowej Mszy św. dziękczynnej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dzisiaj w klimacie święta miłości bez granic i bogactwa łaski Ducha Świętego za wzorem Maryi, tej, której Jan Paweł II poświęcił całe swoje życie mówiąc „Totus Tuus”, chcemy okazać wdzięczność i dziękczynienie za osobę, życie i świętość Jana Pawła II - mówił w Łagiewnikach bp Jan Piotrowski.

Tarnowski biskup pomocniczy w homilii zachęcał wiernych do dziękczynienia Bogu za pełną apostolskiej odwagi wiarę Jana Pawła II. Odwołując się do papieskiego nauczania, dziękował także za jego obronę życia, umocnienie rodziny, miłość do młodzieży i do dzieci, za dar powołania kapłańskiego, za katechezę cierpienia i za święte życie.

„Zaraz po śmierci Jana Pawła II rozległo się natarczywe i raz po raz powszechne wołanie: Santo subito! Święty natychmiast! Dzisiaj to już jest rzeczywistością. Czego jeszcze możemy oczekiwać i za co możemy dziękować?” - pytał bp Piotrowski i wyjaśniał, że lista podziękowań jest długa i wynika z osobiście doznanych przez każdego łask. Hierarcha zaproponował, by zapytać czego oczekuje dziś od nas święty Jan Paweł II.

- Oczekuje od nas wszystkich tego, czym sam żył zmierzając pośród nas drogami naszego świata, tego świata, tego Krakowa i tej Polski, do świętości - mówił biskup pomocniczy z Tarnowa wyliczając, że Jan Paweł II z pewnością oczekuje życia pełnego wiary, miłości rodzinnej i wierności małżeńskiej, szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wierności kapłańskiej i osób konsekrowanych, a także zrozumienia sensu cierpienia i ofiary.

- Przede wszystkim jednak św. Jan Paweł II oczekuje od nas zanurzenia się w miłości miłosiernej, której oddał cały świat i każdego z nas w tym właśnie miejscu 17 sierpnia 2002 r.” - zakończył bp Piotrowski.

„Kilka godzin temu papież Franciszek ogłosił, że jego poprzednicy na stolicy Piotra, Jan XXIII i Jan Paweł II, byli ludźmi, którzy heroicznie kroczyli ścieżkami wiary” – powiedział biskup Damian Muskus OFM do wiernych zgromadzonych w Sanktuarium Jana Pawła II. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dzisiejszą kanonizację.

Bp Muskus podkreślił, że wyniesieni dzisiaj na ołtarze wypełnili życiem w pełni posłannictwo wiary, miłości i nadziei. „Z wielką radością gromadzimy się więc w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na sąsiednim wzgórzu, w miejscu, które już urosło do rangi największego sanktuarium Jana Pawła II, by dziękować Bogu” – powiedział.

Krakowski biskup mówił, że już pierwsze słowa i gesty papieża polaka wskazywały na jego niezwykłość: „Obserwując jego troskę o ludzi, zwłaszcza najsłabszych i cierpiących, nie mieliśmy wątpliwości, że tak postępować może tylko człowiek święty”.

„Ojciec święty Jan Paweł II to najgorliwszy z czcicieli i apostołów Bożego miłosierdzia” – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Wskazywał w jak niesamowity sposób papież przekazywał istotę miłosierdzia, które traktował jako wyjątkowy przymiot Boga i przejaw Jego doskonałości. „Święty papież uczył, że tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” – przypomniał słowa Jana Pawła II w Niedzielę Bożego Miłosierdzia bp Muskus.

Bp Muskus podkreślił, że papież wiedział, iż tylko człowiek ufny i przepełniony nadzieją może pokonać niepokój i strach. „On wlewał tę nadzieję w nasze serca” – mówił biskup. Przywołał słowa Jana Pawła II z krakowskich błoni: „Proszę was abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości!”.

„I wreszcie uczył nas, Jan Paweł święty, że miłosierdzie jest zadaniem Kościoła” – kontynuował bp Muskus. Podkreślił, że musi dziać się to dwutorowo – poprzez głoszenie i sprawowanie sakramentów, będących znakami Bożego miłosierdzia, ale także podejmowanie dzieł miłosierdzia, które Jan Paweł II nazywał „wyobraźnią miłosierdzia”.

„Niech to dzisiejsze modlitewne czuwanie, to wielkie dziękczynienie za świętość dwóch papieży, zwłaszcza nam tego bliskiego, zaowocuje i w nas, nie tylko pragnieniem poprawy życia, zaowocuje nie tylko pragnieniem nawrócenia, ale wręcz pragnieniem świętości, do której doszedł na naszych oczach święty Jan Paweł II” – mówił bp Muskus. „Niech to dzisiejsze dziękczynienie zaowocuje też większym otwarciem się na działanie Bożego miłosierdzia w nas. Niech zaowocuje w czynach miłosierdzia, świadczonych tym, którzy żyją w duchowej czy materialnej nędzy” – zaapelował na zakończenie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,KAI

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook