Jedynie prawda jest ciekawa


Biskupi: Jan Paweł II i Jan XXIII to herosi wiary

27.04.2014

Przybyliście z różnych stron świata i daliście piękne świadectwo swojej wiary i miłości, tworząc tak liczną wspólnotę modlącego się Kościoła. Dzięki waszej obecności Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem - mówił bp Jan Zając na zakończenie pierwszej dziękczynnej Mszy św. za kanonizację papieży, którą sprawował przy ołtarzu polowym przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Przybyliście z różnych stron świata i daliście piękne świadectwo swojej wiary i miłości, tworząc tak liczną wspólnotę modlącego się Kościoła. Dzięki waszej obecności Łagiewniki stały się dziś drugim Rzymem - mówił bp Jan Zając na zakończenie pierwszej dziękczynnej Mszy św. za kanonizację papieży, którą sprawował przy ołtarzu polowym przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów zgromadzonych w Bazylice Bożego Miłosierdzia i na błoniach przy sanktuarium obejrzało transmisję Mszy św. kanonizacyjnej z Watykanu. Bezpośrednio po homilii w Watykanie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się Msza św. polowa, której przewodniczył bp Jan Zając. „Radość i wesele ogarnia nasze serca po tym wydarzeniu, jakim była kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II” - mówił rektor Bazyliki Bożego Miłosierdzia. 

Po odczytaniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej w Łagiewnikach rozległy się brawa i odezwały się dzwony. A pod koniec Mszy św. sprawowanej przez bp. Zająca zabrzmiało dziękczynne Te Deum. Hierarcha dodał, ze Jan Paweł II w Krakowie stanął jak żywy w swoich relikwiach, a atmosfera, która panowała w Łagiewnikach była iście rzymska.

Mówiąc o frekwencji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, bp Zając zaznaczył, że na przedpołudniowej Mszy św. nigdy nie było tak wielu wiernych. Hierarcha szacuje, że przed łagiewnicką bazyliką zgromadziło się ok. 50 tys. pielgrzymów z całej Polski i różnych stron świata. „To jest radość ale i wdzięczność Panu Bogu, że tutaj przybyli i zaczerpnęli z tego źródła, jakim jest miłosierdzie Boże” - mówił rektor łagiewnickiej bazyliki.

W imieniu swoim i sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia bp Zając dziękował wszystkim pielgrzymom i ofiarodawcom łagiewnickiego sanktuarium. Rektorat sanktuarium przygotował 50 tys. pakietów pielgrzyma. Już przed południem wszystkie zostały rozdane. Hierarcha zaprosił także na pielgrzymkę czcicieli Bożego miłosierdzia, która odbędzie się 17 sierpnia w dwunastą rocznicę konsekracji tutejszej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu.

Bp Zając wielokrotnie dziękował kapłanom, którzy w ten weekend usiedli w konfesjonałach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W bazylice i jej dolnej części spowiedź trwa bez przerwy. W ciągu całego dnia w konfesjonałach zasiada około stu kapłanów. Spowiedź odbywa się po polsku, słowacku, włosku, angielsku, francusku, węgiersku, a także w języku migowym.

- Św. Jan Paweł II oczekuje od nas zanurzenia się w miłości miłosiernej, której oddał cały świat i każdego z nas - mówił w Łagiewnikach bp Jan Piotrowski. Tarnowski biskup pomocniczy przewodniczył południowej Mszy św. dziękczynnej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Dzisiaj w klimacie święta miłości bez granic i bogactwa łaski Ducha Świętego za wzorem Maryi, tej, której Jan Paweł II poświęcił całe swoje życie mówiąc „Totus Tuus”, chcemy okazać wdzięczność i dziękczynienie za osobę, życie i świętość Jana Pawła II - mówił w Łagiewnikach bp Jan Piotrowski.

Tarnowski biskup pomocniczy w homilii zachęcał wiernych do dziękczynienia Bogu za pełną apostolskiej odwagi wiarę Jana Pawła II. Odwołując się do papieskiego nauczania, dziękował także za jego obronę życia, umocnienie rodziny, miłość do młodzieży i do dzieci, za dar powołania kapłańskiego, za katechezę cierpienia i za święte życie.

„Zaraz po śmierci Jana Pawła II rozległo się natarczywe i raz po raz powszechne wołanie: Santo subito! Święty natychmiast! Dzisiaj to już jest rzeczywistością. Czego jeszcze możemy oczekiwać i za co możemy dziękować?” - pytał bp Piotrowski i wyjaśniał, że lista podziękowań jest długa i wynika z osobiście doznanych przez każdego łask. Hierarcha zaproponował, by zapytać czego oczekuje dziś od nas święty Jan Paweł II.

- Oczekuje od nas wszystkich tego, czym sam żył zmierzając pośród nas drogami naszego świata, tego świata, tego Krakowa i tej Polski, do świętości - mówił biskup pomocniczy z Tarnowa wyliczając, że Jan Paweł II z pewnością oczekuje życia pełnego wiary, miłości rodzinnej i wierności małżeńskiej, szacunku do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wierności kapłańskiej i osób konsekrowanych, a także zrozumienia sensu cierpienia i ofiary.

- Przede wszystkim jednak św. Jan Paweł II oczekuje od nas zanurzenia się w miłości miłosiernej, której oddał cały świat i każdego z nas w tym właśnie miejscu 17 sierpnia 2002 r.” - zakończył bp Piotrowski.

„Kilka godzin temu papież Franciszek ogłosił, że jego poprzednicy na stolicy Piotra, Jan XXIII i Jan Paweł II, byli ludźmi, którzy heroicznie kroczyli ścieżkami wiary” – powiedział biskup Damian Muskus OFM do wiernych zgromadzonych w Sanktuarium Jana Pawła II. Krakowski biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dzisiejszą kanonizację.

Bp Muskus podkreślił, że wyniesieni dzisiaj na ołtarze wypełnili życiem w pełni posłannictwo wiary, miłości i nadziei. „Z wielką radością gromadzimy się więc w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, na sąsiednim wzgórzu, w miejscu, które już urosło do rangi największego sanktuarium Jana Pawła II, by dziękować Bogu” – powiedział.

Krakowski biskup mówił, że już pierwsze słowa i gesty papieża polaka wskazywały na jego niezwykłość: „Obserwując jego troskę o ludzi, zwłaszcza najsłabszych i cierpiących, nie mieliśmy wątpliwości, że tak postępować może tylko człowiek święty”.

„Ojciec święty Jan Paweł II to najgorliwszy z czcicieli i apostołów Bożego miłosierdzia” – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Wskazywał w jak niesamowity sposób papież przekazywał istotę miłosierdzia, które traktował jako wyjątkowy przymiot Boga i przejaw Jego doskonałości. „Święty papież uczył, że tylko w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” – przypomniał słowa Jana Pawła II w Niedzielę Bożego Miłosierdzia bp Muskus.

Bp Muskus podkreślił, że papież wiedział, iż tylko człowiek ufny i przepełniony nadzieją może pokonać niepokój i strach. „On wlewał tę nadzieję w nasze serca” – mówił biskup. Przywołał słowa Jana Pawła II z krakowskich błoni: „Proszę was abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości!”.

„I wreszcie uczył nas, Jan Paweł święty, że miłosierdzie jest zadaniem Kościoła” – kontynuował bp Muskus. Podkreślił, że musi dziać się to dwutorowo – poprzez głoszenie i sprawowanie sakramentów, będących znakami Bożego miłosierdzia, ale także podejmowanie dzieł miłosierdzia, które Jan Paweł II nazywał „wyobraźnią miłosierdzia”.

„Niech to dzisiejsze modlitewne czuwanie, to wielkie dziękczynienie za świętość dwóch papieży, zwłaszcza nam tego bliskiego, zaowocuje i w nas, nie tylko pragnieniem poprawy życia, zaowocuje nie tylko pragnieniem nawrócenia, ale wręcz pragnieniem świętości, do której doszedł na naszych oczach święty Jan Paweł II” – mówił bp Muskus. „Niech to dzisiejsze dziękczynienie zaowocuje też większym otwarciem się na działanie Bożego miłosierdzia w nas. Niech zaowocuje w czynach miłosierdzia, świadczonych tym, którzy żyją w duchowej czy materialnej nędzy” – zaapelował na zakończenie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,KAI

[fot. PAP/Jacek Bednarczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook