Jedynie prawda jest ciekawa


Biskup: Schetyna chce być szefem PO

01.07.2013

Owszem, postawienie wszystkiego na jedną kartę jest ryzykowne, a czy przyniesie jakieś korzyści? To będziemy obserwować już niebawem – mówi portalowi Stefczyk.info dr Bartłomiej Biskup z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Stefczyk.info: Grzegorz Schetyna nie będzie kandydował na szefa PO. Zadowala go status quo czy raczej czeka na dogodny moment, aby uderzyć?

Dr Bartłomiej Biskup: Myślę, że raczej druga opcja. Schetyna zdaje sobie sprawę, że Donald Tusk będzie ostro walczył o przywództwo w Platformie Obywatelskiej, tym bardziej, że na horyzoncie pojawił się Jarosław Gowin. Premier teraz na nim skupi swoją uwagę. Później przyjdzie czas kolejnych porządków w Platformie, które warto obserwować, podobnie jak sondaże. Grzegorz Schetyna będzie to wszystko miał na oku i czekał na moment, w którym pozycja Tuska jako szefa rządu będzie jeszcze słabsza.


Czyli ambicje Schetyny sięgają znacznie wyżej niż bycie wiecznym sekretarzem generalnym?

Musimy pamiętać, że Schetyna nie jest obecnie politykiem, który kieruje partią z tylnego siedzenia i rozdaje karty. W ostatnim czasie stracił wiele wpływów, co  „zawdzięcza” Donaldowi Tuskowi. Dlatego w grę wchodzą tu ambicje. A te – w przypadku Grzegorza Schetyny – sięgają znacznie wyżej. Moim zdaniem Schetyna chce być przewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

Mówi pan, że Tusk idzie na konfrontację wewnątrzpartyjną, ale ostatnio zaostrza swoją retorykę również w starciu z opozycją. Gdy PiS krytykuje działania rządu ws. pakietu klimatyczno-energetycznego, Donald Tusk mówi stanowczo: „Dość przekłamywania rzeczywistości!”.

Podobną tendencję można zauważyć zarówno u Kaczyńskiego, jak i Tuska. To gra na twardy elektorat. To clue uprawiania przez nich strategii politycznej. Dostrzegam w tym raczej kontynuację ich dotychczasowych działań. Donald Tusk zdaje sobie sprawę, że tylko ten żelazny uścisk może okazać się decydujący.


Czy nie jest to gra na jedną kartę?

W polityce zawsze się ryzykuje. Gdy notowania spadają, należy postawić pytanie czy dotychczasowy elektorat wróci. Jeśli wyborcy odchodzą, a wzrastają notowania PiS-u, trzeba zaprezentować im mocniejszy przekaz. Czy nie jest na to za późno? Trudno powiedzieć. Decyzjom politycznym zawsze towarzyszą takie pytania. Owszem, postawienie wszystkiego na jedną kartę jest ryzykowne, a czy przyniesie mu to jakieś korzyści? To będziemy obserwować już niebawem.


Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Aleksander Majewski

 

[fot. Andrzej Grygiel/PAP]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook