Jedynie prawda jest ciekawa


Biskup: PO może podzielić los AWS i SLD

10.02.2012

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" opublikowała najnowszy sondaż OBOP, w którym różnica między PO i PiS skurczyła się do zaledwie 2 pkt. proc. (PO straciła 9 pkt proc. i cieszy się poparciem 28% badanych, zaś PiS zyskał 4 pkt. proc. i teraz ją popiera 26% ankietowanych). Ruch Palikota popiera 10% (+2 pp), SLD 9% (+3 pp) a PSL 5% (+1 pp). O skomentowanie tego najgorszego dla PO, od objęcia przez nią władzy, sondażu portal Stefczyk.info zwrócił się do politologa i socjologa dr. Bartłomieja Biskupa.

To dosyć szokujący sondaż. Co on oznacza?

Przede wszystkim radziłbym poczekać na kolejny sondaż, który ewentualnie potwierdzi lub zweryfikuje te notowania, ponieważ takie jednorazowe wyskoki mogą być niewiarygodne. Oczywiście, to już jest kolejne badanie, bo wczoraj spadek dla Platformy odnotował też SMG/KRC [PO - 27% (- 6 pp), PiS -23% (+ 1 pp), RP 17% (+4 pp) - red.].

Jeżeli by to się potwierdziło - zastrzegam, tego przecież nigdy nie wiadomo - no to powody są wręcz oczywiste - kiepski początek roku, a właściwie kiepski początek kadencji tego rządu i problemy z różnymi grupami społecznymi, które teraz się nawarstwiły - czy to ustawa refundacyjna, czy teraz ACTA i jeszcze inne rzeczy po drodze - to mogą być przyczyny spadku poparcia dla PO. Jednak o trwałym spadku będziemy dopiero mogli mówić, jeżeli te tendencje powtórzą się w kolejnych kilku sondażach.

Czy już jednak teraz można mówić, że "teflon" premiera Tuska i Platformy przestał działać?

Myślę, że tak, dlatego, że wynikałoby z tego, że ci, którzy głosowali na Platformę Obywatelską, z różnych powodów, nie będą już stosować taryfy ulgowej, taką, jaką stosowali przez ostatnie 4 lata. A ponieważ w tej chwili nie pojawiają się inne groźby, którymi jeszcze do niedawna straszono wyborców - np. przejęcie władzy przez inną partię polityczną - to wyborcy skupiają się na konkretach. A te zawsze dotyczą naszych kieszeni. Czyli, jeśli coś wpływa na naszą sytuację materialną, to natychmiast budzi reakcję - mówię tu o ustawie refundacyjnej, o różnych podwyżkach - prądu, niedługo pewnie gazu, a teraz będziemy mieli podwyższenie wieku emerytalnego. To się wszystko teraz skumulowało, a dodając do tego błędy komunikacyjne, które rząd zaczął popełniać od początku tej kadencji, które są właściwie jakimś pasmem wzajemnego niezrozumienia się z wyborcami, no to mamy to co mamy. Wyborcy już nie dają rządowi taryfy ulgowej - w tym sensie ten "teflon", jak to pan nazwał, może pękać - i będą rząd rozliczać.

Premier zapewne zaczyna zdawać sobie z tego sprawę i w związku z tym, ministrowie na pewno będą ostrzej punktowani przez niego.

Czy Platformie może grozić scenariusz SLD i AWS - utraty gigantycznego poparcia? Co powinien teraz zrobić Tusk?

Oczywiście, że tak. Co prawda, na razie nic, czy też niewiele na to nie wskazuje. Pamiętajmy jednak,że jeśli chodzi o AWS, to przyczyną tego spadku poparcia było wprowadzenie reform i później zużycie władzy, zaś jeśli chodzi o SLD - przede wszystkim afera Rywina, czyli te przyczyny były różne. Ale główna przyczyna jest zawsze taka sama - i taki los też może  spotkać Platformę, ale do tego jest jeszcze bardzo, bardzo daleka droga.

Premier Tusk oczywiście powinien być konsekwentny i zacząć się komunikować - nie tylko patrzeć na sondaże i reagować na bieżąco, tylko prowadzić dialog - to jest podstawa PR-u. Bo to, co dzisiaj wszyscy określają PR-em, to jest to propaganda, czy też publicity. To właśnie robią główne partie, a mało się komunikują, mało "dialogują". Widać to na przykładzie ACTA, że konieczny jest dialog, a nie mydlenie oczu. Takie kurtuazyjne spotkania, doraźne gaszenie pożarów jak widać już nie wystarczają.

Natomiast tutaj część ludzi poczuła się oszukana i zawiedziona i ciężko to będzie odrobić, ale moim zdaniem, nie oznacza to też jakichś automatycznych, gigantycznych spadków notowań Platformy. Tu się bowiem dokłada sprawa tych bardzo głębokich - czego nie było za AWS, czy SLD - podziałów społecznych, podziałów w kręgach opinii publicznej, również wśród dziennikarzy, części ekspertów, którzy są okopani w swoich obozach. I to jest nadal silną motywacją wyborczą - czyli głosowanie nie za kimś, ale przeciwko komuś. I to jest stanowisko, które usztywnia te elektoraty i dlatego sądzę, że spadki nie będą takie szybkie.

A kto ewentualnie może zyskać na spadku notowań PO?

Trochę może zyskać PiS - na zasadzie takiego światła odbitego w lustrze, tzn. - ci tracą, to ci powinni zyskać. Ale gdyby to dobrze rozegrać, to mógłby zyskiwać Ruch Palikota i SLD, bo Platforma poszła w lewo, więc jeżeli oni by chcieli odzyskać ten elektorat, to w tej chwili, jak mi się wydaje, przed nimi stoi największa szansa.

not. zrk
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook