Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Biskup: "Im bliżej wyborów, tym rządzący robią się bardziej elastyczni"

22.03.2014

Wczoraj premier Donald Tusk przeżywał ciężkie chwile podczas spotkania z protestującymi w Sejmie rodzicami niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się podniesienia do kwoty płacy minimalnej zasiłku na opiekę chorymi maluchami. O ocenę tego spotkania poprosiliśmy dr. Bartłomieja Biskupa z Instytutu Nauk Politycznych UW.

Stefczyk.info: - Jak Pan ocenia wczorajsze spotkanie premiera z protestującymi rodzicami? Czy dobrze zrobił rozmawiając z nimi?

Dr Bartłomiej Biskup: - Moim zdaniem dobrze zrobił, ale też chyba nie miał innego wyjścia. Ci ludzie przecież siedzą w Sejmie i posługują się argumentami, które trudno zbić. Były bowiem obietnice podwyższenia tych zasiłków, które nie zostały zrealizowane. Dobrze więc zrobił, że się z nimi spotkał, chociaż nie wiem, czy to spotkanie poszło po jego myśli. Ale sam fakt, że do nich poszedł dobrze oceniam.Ale czy przebieg spotkania nie zaskoczył go?

- To nie była gładka rozmowa. Faktem jest, że tej sprawy nie udało mu się załatwić samym przyjściem. Rodzice mieli konkretne oczekiwania, których premier nie był w stanie spełnić od razu. A skoro nie był w stanie z tą sytuacją poradzić sobie na miejscu, to zastosował strategię przeciągnięcia tego choć na chwilę, żeby się uzbroić w dodatkową wiedzę oraz dodatkowe argumenty i po to, żeby przyjść do nich drugi raz.

Widać było, że ci rodzice są dobrze przygotowani, nie wiem nawet czy nie lepiej niż sam premier i to co premier wyłożył na początku na stół, deklarując zmiany do 2015 r. nie było satysfakcjonujące dla protestujących.

Dlatego wydaje się, że w trakcie spotkania musiał stwierdzić, że nie jest w stanie nic osiągnąć, bo nie ma dodatkowych argumentów ani innych, przemyślanych rozwiązań i w związku z tym przełożył te rozmowy. Teraz, jego ludzie muszą pracować nad tym, jak tym konfliktem dalej pokierować - czy może go rozwiązać przy pomocy obiecania czegoś teraz, czy później, czy może w jakiś inny sposób, czy też jednak wyłożyć jakieś dodatkowe środki.Premier Tusk usłyszał wczoraj: "Sorry, ale jest pan kłamcą". Czy to poważny cios w jego wizerunek?

- Nie wiem, ale z takiej jednej rzeczy nie wyciągałbym daleko idących wniosków. To jest jednorazowa akcja, na pewno panu premierowi to nie posłużyło, ale nie ma takich nagłych skoków notowań z dnia na dzień, bo coś tam się zdarzy. Pamiętajmy, że ta sprawa ciągle jeszcze się toczy - dzisiaj coś będzie, później coś będzie, potem rodzice odpowiedzą... Nie ma czegoś takiego, jak wzrost lub spadek zaufania, z tego powodu, że ktoś powiedział premierowi: "jesteś kłamcą", albo premier powiedział "że pani jest w moherowym berecie". To się odkłada w dłuższym czasie a ten proces nie jest jeszcze zakończony.

To na pewna jest jakaś trudność dla premiera i to są sprawy z gatunku tych kryzysowych - bo ktoś siedzi, ktoś protestuje. Na razie on premierowi nie służy, ale nie oczekiwałbym tu nagłych zmian w sondażach.Dzisiaj wieczorem premier znów ma się spotkać z protestującymi rodzicami. Czy jego pole manewru po wczorajszej dyskusji nie zostało drastycznie ograniczone, właściwie tylko do pytania ile ma dać, a już nie - "czy i kiedy dać"? Obiecywał bowiem już wczoraj i matki to odrzucały. Jeśli  dziś nie przyniesie czegoś, co usatysfakcjonuje te matki, to będzie miał poważny problem...

- To prawda, przeniesienie tej rozmowy na dzisiaj świadczy, że tej sprawy nie da się załatwić prostymi słowami, tylko trzeba coś tam przynieść, a nie tylko obiecać. Zresztą rodzice podnosili bardzo słuszny argument, że Sejm i koalicja rządowa, nie tylko ta, jest w stanie uchwalić pasującą im ustawę w ciągu doby, to oni poczekają tę dobę, żeby parlament uchwalił właściwe prawo dla ich dzieci. To jest bardzo dobry argument, z którym trudni polemizować.

Dlatego jeśli ten konflikt szybko się nie zakończy, jeśli ci rodzice tam zostaną, to im dłużej to będzie trwało, tym większe będą straty wizerunkowe dla Tuska.A czy nie ma Pan wrażenia, że premier strzelił sobie w stopę, ustępując na początku roku matkom pierwszego kwartału? To otworzyło kolejnym, pokrzywdzonym grupom drogę do zgłaszania uzasadnionych roszczeń?

- Nie wiem, czy premier strzelił sobie w stopę, natomiast czuję już w tym atmosferę wyborczą. Zbliża się maraton wyborczy, a im bliżej wyborów, tym rządzący robią się trochę bardziej elastyczni i mniej odporni na różne żądania. Przykład z matkami pierwszego kwartału pokazuje, że jak się zaprotestuje to się dostaje. Ale na takich sytuacjach można też wygrać, bo kiedy dochodzi do porozumienia, to pokazuje się jako polityk wrażliwy, który wiele rzeczy konsultuje i jeśli są jakieś złe zmiany, to próbuje je naprawić.

Dlatego powtarzam, tutaj sytuacja nie jest jeszcze wyjaśniona, natomiast rzeczywiście widzę coraz więcej ustępstw ze strony rządu czy premiera z różnych twardych zmian, ale wiążę to ze zbliżającymi się wyborami.


not. zrk
[fot. PAP/Paweł Supernak]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku
Słowa kluczowe:

wybory

,

sondaże

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook