Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: "Okrągły stół był częścią planu komunistów"

15.07.2016

"Z Lechem Kaczyńskim pracowaliśmy do późna, Wałęsa kładł się spać z kurami” - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator Grzegorz Bierecki.

Był pan współpracownikiem śp. Lecha Kaczyńskiego, zna sytuację o której dziś jest głośno, z pierwszej ręki. Jak wyglądał podział obowiązków w Solidarności po jej reaktywacji. 

Miałem przyjemność, miałem honor pracować ze świętej pamięci prezydentem Lechem Kaczyńskim, nie tylko w okresie, po ponownej legalizacji Solidarności, ale także i wcześniej, w zarządzie regionu gdańskiego. Widziałem, jaką rolę Lech Kaczyński odgrywał w podziemiu, w tajnym zarządzie. Dla współpracowników było jasne, że pełnił on funkcję kierowniczą. Bogdan Borusewicz był formalnie szefem struktury podziemnej, jednak ze względu na konieczność ukrywania się, bieżącą działalność zarządu regionu, ciężką pracę, brał na swoje barki Lech Kaczyński. 

Po 1989 roku, kiedy Solidarność była reaktywowana, 2 maja zostałem zatrudniony jako dyrektor Komisji Krajowej „S”, będąc jej drugim pracownikiem. Tym samym, jestem zatem przekonany, że mam wszelkie podstawy do rzetelnej oceny sytuacji. Nasze biuro stanowił wówczas jeden stół przywieziony z działki letniskowej Wałęsy. Jako dyrektorowi biura kontaktów z organizacjami społecznymi, a potem także kontaktów z rządem, przypadła mi w udziale jedna czwarta część tego stołu. Tak wyglądały pierwsze dni Solidarności. 

Jednak organizacja szybko się rozwinęła…

Oczywiście zmieniło się to bardzo szybko, gdyż Solidarność reorganizowała się. Lech Kaczyński był wtedy za ten właśnie proces odpowiedzialny. Kierował i nadzorował odbudową. Lech Kaczyński był człowiekiem, który z biura wychodził późną nocą. Jego gabinet opuszczaliśmy nierzadko o godzinie 23-24. Kiedy następnego dnia pojawialiśmy się w pracy nieco po ósmej, Lech Wałęsa miał zwyczaj wpisywania nam „esek” – spóźnień. Wałęsa wstawał wcześnie, więc czekał z listą obecności. Nie interesowało go to, że pracowaliśmy do późna, gdyż sam opuszczał biuro bardzo szybko. Nie było tajemnicą, że chodził spać „z kurami”. 

Czym Lech Wałęsa zajmował się w tym biurze? 

Nie miał wielu zajęć, poza przyjmowaniem zagranicznych dziennikarzy i tłumaczeniem im rzeczywistości. Natomiast ciężka praco organizacyjna, odbudowa struktur, to zasługa Lecha Kaczyńskiego i zespołu ludzi, których wokół siebie zgromadził.

Trudno zrozumieć informacje o nieznacznej roli Lecha Kaczyńskiego w Solidarności, kiedy przypomnimy fakt, iż był on blisko wyboru na przewodniczącego organizacji podczas III Zjazdu „S”. Miał on wówczas ogromne poparcie, ogromny szacunek i tylko w wyniku zakulisowych działań i sojuszu skonfliktowanych wcześniej grup, doszło do wyboru innego przewodniczącego. Było jasne, że obowiązywała zasada – każdy, byle nie Lech Kaczyński. W ten sposób na scenie pojawił się Marian Krzaklewski. 

A zatem umniejszanie roli Lecha Kaczyńskiego jest bezzasadne?

Oczywiście. Był on szanowanym człowiekiem i z całą pewnością byłby najlepszym przewodniczącym Solidarności. 

Czy sądzi pan, że kontakty Lecha Wałęsy z „drugą stroną”, mogły wpływać na jego rolę w Solidarności?

Okrągły stół z udziałem odpowiednich grup – także ludzi Solidarności, był częścią planu komunistów. Chcieli przeczekać, nabrać sił. Jak stwierdził swego czasu Tomasz Nałęcz, „chodziło o to, żeby wampir komunizmu dostał świeżej krwi”. Ale pamiętajmy – człowiekiem, który nie dopuścił do tego, żeby wampir komunizmu odżył, był Lech Kaczyński. Oczywiście nie możemy pominąć roli Jarosława Kaczyńskiego. Miałem okazję uczestniczyć w negocjacjach dotyczących utworzenia koalicji parlamentarnej przy okazji tworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. I znów, to Lech Kaczyński był człowiekiem, który doprowadził do zaangażowania Solidarności w powstanie tamtego rządu. 

Zatem próby marginalizowania jego roli są zupełnie bezzasadne, a szkalowanie jego imienia jest dziś po prostu, po ludzku naganne. 

kk/wPolityce.pl

[fot. Youtube]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook