Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki o Mieszkanie+: To pomoże uniknąć pułapki kredytowej

22.12.2016

"Cieszę się, że miasto Biała Podlaska było pierwsze. (...) Bo przecież dziś rozpoczęła się budowa 186 mieszkań w Białej Podlaskiej!"

- To wielkie wydarzenie i realizacja chyba największego projektu Prawa i Sprawiedliwości. To projekt o charakterze cywilizacyjnym, który daje własność mieszkań obywatelom polskim. Rozpoczęcie tego projektu, co symboliczne, miało miejsce w Polsce Wschodniej, w Białej Podlaskiej, w moim okręgu wyborczym – mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl senator Grzegorz Bierecki, szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, od samego początku gorący orędownik programu Mieszkanie Plus.

- Cieszę się, że miasto Biała Podlaska było pierwsze, nie tylko w podpisaniu porozumienia dotyczącego budowy mieszkań w ramach rządowego programu, ale też jako pierwsze, faktycznie zaczęło te mieszkania budować. Bo przecież dziś rozpoczęła się budowa 186 mieszkań w Białej Podlaskiej!

Senator Bierecki wyraził nadzieję, że niebawem miasto podpisze kolejne umowy i liczba mieszkań jeszcze się zwiększy.

- Mam nadzieję, że wkrótce będzie jeszcze więcej tych mieszkań, tym bardziej, że miasto jest bardzo zainteresowane kolejnymi inwestycjami mającymi służyć obywatelom. Jestem przekonany, że ten projekt będzie wspierał rozwój Polski Wschodniej, a mieszkania ułatwią życie, założenie gniazd, w tej części Polski. To pomoże też w tworzeniu miejsc pracy, bo przecież będziemy mieli sprzężenie zwrotne – mieszania sprawią że ludzie nie będą chcieli wyjeżdżać i będą rozwijać swój region. Myślę, że ten projekt da nam paliwo na kilkadziesiąt lat.

Szef senackiej komisji budżetu i finansów publicznych zapewnił, że lokale zostaną oddane pierwszym lokatorom już w 2018 roku. Bierecki podkreślił, że mieszkania to także potężny zastrzyk dla przedsiębiorczości.

- Co jest bardzo ważne, to fakt, że ten rządowy projekt będą realizowały lokalne firmy, lokalni wykonawcy. Pieniądze, które rząd inwestuje w ten projekt zasilą lokalny rynek i zostaną w Polsce, a przy budowie będą przecież pracowali tutejsi pracownicy. To modelowe rozwiązanie – powiedział senator.

Bielski parlamentarzysta podkreślił, że nowe nieruchomości powstaną w samym sercu miasta.

- Niezwykle istotny jest fakt, że te mieszkania będą budowane na bardzo atrakcyjnych działkach w centrum miasta. To nie będzie jakieś getto dla biednych, jak próbują czasami mówić przeciwnicy, wręcz przeciwnie, one pomogą ludziom niezamożnym integrować się w najlepszej części miasta.

Nie istnieje zatem obawa, że miasto zainwestuje w slumsy.

- Wszyscy myślą, że to jest dla ludzi, którzy nie mają pieniędzy, ale przecież ten program jest dedykowany ludziom posiadającym pieniądze, którzy po prostu nie mają udokumentowanej zdolności kredytowej, często pracujących w sferze usług.

Sam program Mieszkanie Plus obniży realne koszty zdobycia mieszkania przez miliony Polaków.

- To pomoże wielu ludziom uniknąć pułapki kredytowej, w jaką wpadli np. posiadacze kredytów we frankach. Niestety wielu Polaków stało się w pewien sposób niewolnikami banków – ubolewał senator Bierecki. – Tu mówimy o budowie polskiej własności mieszkań. Chcemy żeby Polacy mieli swój majątek. Przecież ten majątek służy, jako podstawa do realizowania różnych przedsięwzięć. To może być podstawą np. do rozwoju działalności gospodarczej. Z pewnością najbardziej niezadowolone z tego projektu są banki, które stracą łatwy zysk – podkreślił.

Niezwykle istotny jest fakt, że w tych mieszkaniach, jak zapewnił Grzegorz BIerecki, będzie bardzo niski czynsz rzędu 13-15 zł za metr kwadratowy, przy czym w ramach spłacania tego czynszu będzie możliwość zdobycia tego mieszkania na własność. Senator jest pewien, że nowe domy mieszkańców Białej Podlaskiej będą wykonane szybko i solidnie.

- Jestem przekonany, że będą to mieszkania zbudowane na czas i w wysokim standardzie, bo przecież wykonawcy zdają sobie sprawę, że patrzy na nich cała Polska.

Senator wyraził nadzieję, że patrząc na sukces programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej, także Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecyduje się przystąpić do programu, czego gorąco życzył mieszkańcom stolicy.

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook