Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Nikt nie stracił nawet złotówki

29.07.2013

Rząd chciał "za pomocą rozporządzenia przygotować taki bilans, aby SKOK wyglądały źle" - mówi Grzegorz Bierecki.

Grzegorz Bierecki, senator PiS, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Współtwórca kas w Polsce pytany był m.in. o to czy polskim kasom potrzebna będzie pomoc Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU). Okazuje się jednak, że do dziś nie wiadomo, w jaki sposób obliczać sytuację finansową kas. Wszystko przez politykę Ministerstwa Finansów, które publikuje kolejne już rozporządzenie dotyczące sposobu wyliczania sytuacji kas.

"Jest kłopot z ustaleniem wyników kas. Czemu? Bo powstaje już trzecia wersja rozporządzenia ministra finansów w sprawie ustalenia zasad rachunkowości w SKOK. Kolejne wersje rozporządzeń zmieniają wyniki w sposób istotny. A zatem najpierw ustalmy, jaki jest wynik, a potem będziemy rozmawiać o potrzebach kas" - tłumaczy Bierecki. Wskazując, że zgodnie z pierwszym rozporządzeniem sytuacja kas miała wyglądać gorzej niż w rzeczywistości.

"Zapewne początkowo chodziło o to, aby za pomocą rozporządzenia przygotować taki bilans, aby SKOK wyglądały źle" - wskazuje senator.

W jego ocenie zmienianie zasad obliczania bilansu ekonomicznego kas to wynik "zacietrzewienia politycznego i niekompetencji".

"Jeśli w ciągu siedmiu miesięcy trzykrotnie Ministerstwo Finansów zmienia zasady rachunkowości, to znaczy, że nie zna się na tych zasadach. Ministerstwo Finansów przez niemal dziewięć miesięcy kontrolowało wiele kas z użyciem kilkudziesięciu kontrolerów z Urzędu Kontroli Skarbowej. Jeśli w tym czasie się nie dowiedzieli się, jak kasy funkcjonują, to świadczy o ich kompetencji" - podkreśla Bierecki.

Zaznacza, że przez decyzje polityczne rządu Tuska "ustawa dotycząca spółdzielczych kas trafiła do parlamentu jako projekt poselski, przez co nie było nad nią konsultacji międzyresortowych". Zapowiada, że "będziemy się domagać dobrego prawa dla spółdzielczych kas".

Grzegorz Bierecki wskazuje, że Kasy są groźną konkurencją dla banków, a przede wszystkim dla "firm pożyczkowych o charakterze lichwiarskim": "Nasi członkowie w wielu przypadkach nie są w stanie uzyskać kredytów w bankach ze względu na wysoko postawione wymogi oceny zdolności kredytowych. Ale mogą otrzymać pożyczki w SKOK ze względu na odmienny sposób oceny, który stosujemy. My także - zgodnie z tradycją unii kredytowych - oceniamy charakter człowieka, uznając go jako zabezpieczenie. Jeśli znamy człowieka i wiemy, że ciężko pracuje, to nie musimy go pytać o zabezpieczenia w postaci majątkowej. Z kolei firmy pożyczkowe żerują na Polakach, przy aprobacie rządu. Posłowie PO sprzeciwiają się wprowadzeniu regulacji, które utrudniłyby działalność firm lichwiarskich. Niektóre z nich oferują pożyczki na ponad 1000 proc. rocznie!" - tłumaczy.

W ocenie Biereckiego ostatni raport KNF na temat sytuacji Kas jest oparty o nieaktualne dane. "Dziwi mnie, że KNF zdecydował się publikować raport oparty na nieaktualnych danych. Wystarczyło poczekać do sierpnia. Może wtedy będzie trzecie, bardziej udane rozporządzenie ministra i będzie można podać wyniki. Co ich tak poganiało, że chcieli to zrobić. (...) Przez 20 lat SKOK rozwinęły się od zera i nikt w nich nie stracił złotówki. Mimo rożnych wysiłków najróżniejszych ludzi, do dramatycznych sytuacji nigdy nie doszło" - tłumaczy.

Bierecki zaznacza, że samo poddanie Kas nadzorowi KNF nie jest negatywnym pomysłem. "W projekcie ustawy przygotowanej jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wspieraliśmy, nadzór nad kasami wykonywała właśnie Komisja Nadzoru Finansowego. Niestety, projekt został odrzucony przez Platformę w poprzedniej kadencji. Zawsze mówiliśmy, że nie mamy nic przeciwko nadzorowi KNF. Konflikt dotyczył kształtu owego nadzoru. I ten kształt ostatecznie ustali Trybunał Konstytucyjny. Obecna ustawa jest zła" - mówi współtwórca Kas w Polsce.

Odnosi się również do zaangażowania Kas w starania TV Trwam o koncesję na multipleks. Dzięki promesie SKOK Stefczyka fundacja Lux Veritatis otrzymała miejsce od KRRiTV. "Cieszę się, że TV Trwam dostała koncesję, bo dla mnie to ważna szansa na zbudowanie pluralizmu w mediach. Fundacja Lux Veritatis spełniała warunki, aby dostać koncesję w pierwszym procesie. Twierdzenie, że to dzięki promesie jest nietrafne. (...) Ci, którzy przegrali tę batalię, muszą to sobie jakoś wytłumaczyć. Ja wierzę, że bez nacisku tych ponad 2 mln ludzi, którzy wspierali starania ojca Rydzyka, tej koncesji by nie było, choćby SKOK wystawił niebotyczną promesę" - tłumaczy Grzegorz Bierecki. Podkreślił, że z przyznaniem promesy nie miał nic wspólnego.

Rozmówca "Rzeczpospolitej" wskazuje, że potrzebna jest w Polsce zmiana struktury własności instytucji finansowych. Obecnie ponad 60 proc. polskiego sektora finansowego znajduje się w zagranicznych rękach. "Jeśli w ciągu dwóch lat nie odwrócimy tej struktury własności, jeśli większość oszczędności Polaków nie będzie się znajdować w krajowych instytucjach, to znajdziemy się w niebywałym niebezpieczeństwie. Wejście w życie unii bankowej oznaczać będzie, że rozwiązywanie problemów bankowych w stosunku do grup paneuropejskich będzie przeprowadzane przez nadzór unijny. A nasz rynek opanowany jest przez takie grupy paneuropejskie" - tłumaczy.

Wskazuje, że firmy państwowe to nie są podmioty, które mają własne interesy.

"Finalną korzyść ma zawsze odnieść właściciel, w tym wypadku państwo" - kwituje Grzegorz Bierecki.

Cały wywiad w "Rzeczpospolitej".

TK
[Fot. Grzegorz.bierecki.pl]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook