Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Nikt nie stracił nawet złotówki

29.07.2013

Rząd chciał "za pomocą rozporządzenia przygotować taki bilans, aby SKOK wyglądały źle" - mówi Grzegorz Bierecki.

Grzegorz Bierecki, senator PiS, przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Współtwórca kas w Polsce pytany był m.in. o to czy polskim kasom potrzebna będzie pomoc Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU). Okazuje się jednak, że do dziś nie wiadomo, w jaki sposób obliczać sytuację finansową kas. Wszystko przez politykę Ministerstwa Finansów, które publikuje kolejne już rozporządzenie dotyczące sposobu wyliczania sytuacji kas.

"Jest kłopot z ustaleniem wyników kas. Czemu? Bo powstaje już trzecia wersja rozporządzenia ministra finansów w sprawie ustalenia zasad rachunkowości w SKOK. Kolejne wersje rozporządzeń zmieniają wyniki w sposób istotny. A zatem najpierw ustalmy, jaki jest wynik, a potem będziemy rozmawiać o potrzebach kas" - tłumaczy Bierecki. Wskazując, że zgodnie z pierwszym rozporządzeniem sytuacja kas miała wyglądać gorzej niż w rzeczywistości.

"Zapewne początkowo chodziło o to, aby za pomocą rozporządzenia przygotować taki bilans, aby SKOK wyglądały źle" - wskazuje senator.

W jego ocenie zmienianie zasad obliczania bilansu ekonomicznego kas to wynik "zacietrzewienia politycznego i niekompetencji".

"Jeśli w ciągu siedmiu miesięcy trzykrotnie Ministerstwo Finansów zmienia zasady rachunkowości, to znaczy, że nie zna się na tych zasadach. Ministerstwo Finansów przez niemal dziewięć miesięcy kontrolowało wiele kas z użyciem kilkudziesięciu kontrolerów z Urzędu Kontroli Skarbowej. Jeśli w tym czasie się nie dowiedzieli się, jak kasy funkcjonują, to świadczy o ich kompetencji" - podkreśla Bierecki.

Zaznacza, że przez decyzje polityczne rządu Tuska "ustawa dotycząca spółdzielczych kas trafiła do parlamentu jako projekt poselski, przez co nie było nad nią konsultacji międzyresortowych". Zapowiada, że "będziemy się domagać dobrego prawa dla spółdzielczych kas".

Grzegorz Bierecki wskazuje, że Kasy są groźną konkurencją dla banków, a przede wszystkim dla "firm pożyczkowych o charakterze lichwiarskim": "Nasi członkowie w wielu przypadkach nie są w stanie uzyskać kredytów w bankach ze względu na wysoko postawione wymogi oceny zdolności kredytowych. Ale mogą otrzymać pożyczki w SKOK ze względu na odmienny sposób oceny, który stosujemy. My także - zgodnie z tradycją unii kredytowych - oceniamy charakter człowieka, uznając go jako zabezpieczenie. Jeśli znamy człowieka i wiemy, że ciężko pracuje, to nie musimy go pytać o zabezpieczenia w postaci majątkowej. Z kolei firmy pożyczkowe żerują na Polakach, przy aprobacie rządu. Posłowie PO sprzeciwiają się wprowadzeniu regulacji, które utrudniłyby działalność firm lichwiarskich. Niektóre z nich oferują pożyczki na ponad 1000 proc. rocznie!" - tłumaczy.

W ocenie Biereckiego ostatni raport KNF na temat sytuacji Kas jest oparty o nieaktualne dane. "Dziwi mnie, że KNF zdecydował się publikować raport oparty na nieaktualnych danych. Wystarczyło poczekać do sierpnia. Może wtedy będzie trzecie, bardziej udane rozporządzenie ministra i będzie można podać wyniki. Co ich tak poganiało, że chcieli to zrobić. (...) Przez 20 lat SKOK rozwinęły się od zera i nikt w nich nie stracił złotówki. Mimo rożnych wysiłków najróżniejszych ludzi, do dramatycznych sytuacji nigdy nie doszło" - tłumaczy.

Bierecki zaznacza, że samo poddanie Kas nadzorowi KNF nie jest negatywnym pomysłem. "W projekcie ustawy przygotowanej jeszcze przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wspieraliśmy, nadzór nad kasami wykonywała właśnie Komisja Nadzoru Finansowego. Niestety, projekt został odrzucony przez Platformę w poprzedniej kadencji. Zawsze mówiliśmy, że nie mamy nic przeciwko nadzorowi KNF. Konflikt dotyczył kształtu owego nadzoru. I ten kształt ostatecznie ustali Trybunał Konstytucyjny. Obecna ustawa jest zła" - mówi współtwórca Kas w Polsce.

Odnosi się również do zaangażowania Kas w starania TV Trwam o koncesję na multipleks. Dzięki promesie SKOK Stefczyka fundacja Lux Veritatis otrzymała miejsce od KRRiTV. "Cieszę się, że TV Trwam dostała koncesję, bo dla mnie to ważna szansa na zbudowanie pluralizmu w mediach. Fundacja Lux Veritatis spełniała warunki, aby dostać koncesję w pierwszym procesie. Twierdzenie, że to dzięki promesie jest nietrafne. (...) Ci, którzy przegrali tę batalię, muszą to sobie jakoś wytłumaczyć. Ja wierzę, że bez nacisku tych ponad 2 mln ludzi, którzy wspierali starania ojca Rydzyka, tej koncesji by nie było, choćby SKOK wystawił niebotyczną promesę" - tłumaczy Grzegorz Bierecki. Podkreślił, że z przyznaniem promesy nie miał nic wspólnego.

Rozmówca "Rzeczpospolitej" wskazuje, że potrzebna jest w Polsce zmiana struktury własności instytucji finansowych. Obecnie ponad 60 proc. polskiego sektora finansowego znajduje się w zagranicznych rękach. "Jeśli w ciągu dwóch lat nie odwrócimy tej struktury własności, jeśli większość oszczędności Polaków nie będzie się znajdować w krajowych instytucjach, to znajdziemy się w niebywałym niebezpieczeństwie. Wejście w życie unii bankowej oznaczać będzie, że rozwiązywanie problemów bankowych w stosunku do grup paneuropejskich będzie przeprowadzane przez nadzór unijny. A nasz rynek opanowany jest przez takie grupy paneuropejskie" - tłumaczy.

Wskazuje, że firmy państwowe to nie są podmioty, które mają własne interesy.

"Finalną korzyść ma zawsze odnieść właściciel, w tym wypadku państwo" - kwituje Grzegorz Bierecki.

Cały wywiad w "Rzeczpospolitej".

TK
[Fot. Grzegorz.bierecki.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook