Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Nie można zmuszać ludzi do ryzyka

19.06.2013

Rozmowa z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zlecił opracowanie raportu dot. OFE. Wiele osób mówi, że lada chwila władze ogłoszą koniec obecnych rozwiązań, które nakazują pracownikom inwestowanie w Otwarte Fundusze Emerytalne. Czego można się zatem spodziewać w tej sprawie?

Grzegorz Bierecki: Zdaje się, że dobrze się stało, iż Donald Tusk skręcił kostkę. Może dzięki temu znalazł czas na czytanie cudzych programów, również gospodarczych. Szef rządu zdaje się ma teraz więcej czasu na siedzenie za biurkiem i przeczytał propozycje, które PiS przedstawia od kilku lat. Mówimy o tym, by system OFE uczynić systemem dobrowolnym. Czas najwyższy skończyć ze zmuszaniem Polaków do przynależności do OFE. Jeśli ktoś chce korzystać z takiej formy oszczędzania na emeryturę, niech to robi dobrowolnie. Nie zmuszajmy ludzi do czegoś, co jest kontrowersyjne, co nie daje żadnych gwarancji określonych wyników. Jak można zmuszać ludzi do podejmowania ryzyka?

Dlaczego ryzyka?

Przecież OFE nie dają żadnych gwarancji dot. wysokości emerytury. Obowiązkowa przynależność do czego, co jest de facto ryzykiem inwestycyjnym, powinna być zniesiona. Donald Tusk i jego środowisko bardzo mocno krytykowało propozycje PiS. Wtedy ci sami eksperci, którzy obecnie usłużnie wspierają premiera, nie zostawiali suchej nitki na naszych propozycjach. Dobrze, że premier Tusk miał czas na przeczytanie programu PiS. Szkoda jedynie, że tak późno, że nie zrobił tego choćby dwa lata temu. Można było zaoszczędzić wiele pieniędzy, a ludzie, którzy byli zmuszani do odkładania pieniędzy w Funduszach, być może znaleźliby lepszy pomysł dla swoich pieniędzy.

Jak dziś oceniać reformę emerytalną sprzed lat, jak oceniać powstanie OFE? Część komentatorów mówi wręcz o wielkim oszustwie Polaków.

Sądzę, że największą korzyść z istnienia OFE, poza osobami zarządzającymi tymi Funduszami, odnieśli ci, którzy sprzedali OFE akcje spółek giełdowych. Tu dopatrywałbym się prawdziwych beneficjentów tej operacji. Te cudowne przebitki giełdowe, które powodowały, że akcje niektórych spółek windowały w górę kilkakrotnie zaraz po wejściu na parkiet, były możliwe dzięki temu, że wielkie pieniądze zostały skierowane przymusowo na mały parkiet. Kto sprzedawał wtedy te akcje? Kto najwięcej zarobił? Warto to pytanie zadać, warto na nie odpowiedzieć. A to nie jest aż tak trudne. Mam wrażenie, że nazwiska związane z tymi transakcjami będą się powtarzać.

Co dalej z systemem emerytalnym? Wprowadzenie dobrowolności OFE zdaje się być początkiem zmian

Najważniejszym problemem jest przywrócenie właściwej, realnej stopy zastąpienia. Pytanie w jakim stopniu emerytura zastępuje dochód uzyskiwany przed przejściem na emeryturę. To jest najważniejsze pytanie. Stopa zastąpienia, według wyliczeń ekspertów, po wprowadzeniu OFE zmniejszyła się niemal o połowę. Jak oddać Polakom to, co stracili w związku z OFE? To kluczowa sprawa. Nad tym powinniśmy pracować. Sądzę, że to jednak będzie możliwe już bez Donalda Tuska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook