Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Nie można zmuszać ludzi do ryzyka

19.06.2013

Rozmowa z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zlecił opracowanie raportu dot. OFE. Wiele osób mówi, że lada chwila władze ogłoszą koniec obecnych rozwiązań, które nakazują pracownikom inwestowanie w Otwarte Fundusze Emerytalne. Czego można się zatem spodziewać w tej sprawie?

Grzegorz Bierecki: Zdaje się, że dobrze się stało, iż Donald Tusk skręcił kostkę. Może dzięki temu znalazł czas na czytanie cudzych programów, również gospodarczych. Szef rządu zdaje się ma teraz więcej czasu na siedzenie za biurkiem i przeczytał propozycje, które PiS przedstawia od kilku lat. Mówimy o tym, by system OFE uczynić systemem dobrowolnym. Czas najwyższy skończyć ze zmuszaniem Polaków do przynależności do OFE. Jeśli ktoś chce korzystać z takiej formy oszczędzania na emeryturę, niech to robi dobrowolnie. Nie zmuszajmy ludzi do czegoś, co jest kontrowersyjne, co nie daje żadnych gwarancji określonych wyników. Jak można zmuszać ludzi do podejmowania ryzyka?

Dlaczego ryzyka?

Przecież OFE nie dają żadnych gwarancji dot. wysokości emerytury. Obowiązkowa przynależność do czego, co jest de facto ryzykiem inwestycyjnym, powinna być zniesiona. Donald Tusk i jego środowisko bardzo mocno krytykowało propozycje PiS. Wtedy ci sami eksperci, którzy obecnie usłużnie wspierają premiera, nie zostawiali suchej nitki na naszych propozycjach. Dobrze, że premier Tusk miał czas na przeczytanie programu PiS. Szkoda jedynie, że tak późno, że nie zrobił tego choćby dwa lata temu. Można było zaoszczędzić wiele pieniędzy, a ludzie, którzy byli zmuszani do odkładania pieniędzy w Funduszach, być może znaleźliby lepszy pomysł dla swoich pieniędzy.

Jak dziś oceniać reformę emerytalną sprzed lat, jak oceniać powstanie OFE? Część komentatorów mówi wręcz o wielkim oszustwie Polaków.

Sądzę, że największą korzyść z istnienia OFE, poza osobami zarządzającymi tymi Funduszami, odnieśli ci, którzy sprzedali OFE akcje spółek giełdowych. Tu dopatrywałbym się prawdziwych beneficjentów tej operacji. Te cudowne przebitki giełdowe, które powodowały, że akcje niektórych spółek windowały w górę kilkakrotnie zaraz po wejściu na parkiet, były możliwe dzięki temu, że wielkie pieniądze zostały skierowane przymusowo na mały parkiet. Kto sprzedawał wtedy te akcje? Kto najwięcej zarobił? Warto to pytanie zadać, warto na nie odpowiedzieć. A to nie jest aż tak trudne. Mam wrażenie, że nazwiska związane z tymi transakcjami będą się powtarzać.

Co dalej z systemem emerytalnym? Wprowadzenie dobrowolności OFE zdaje się być początkiem zmian

Najważniejszym problemem jest przywrócenie właściwej, realnej stopy zastąpienia. Pytanie w jakim stopniu emerytura zastępuje dochód uzyskiwany przed przejściem na emeryturę. To jest najważniejsze pytanie. Stopa zastąpienia, według wyliczeń ekspertów, po wprowadzeniu OFE zmniejszyła się niemal o połowę. Jak oddać Polakom to, co stracili w związku z OFE? To kluczowa sprawa. Nad tym powinniśmy pracować. Sądzę, że to jednak będzie możliwe już bez Donalda Tuska.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook