Jedynie prawda jest ciekawa


Grzegorz Bierecki: Mamy dziurę Rostowskiego

10.01.2013

Rozmowa z senatorem Grzegorzem Biereckim, współtwórcą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce.

Stefczyk.info: W Senacie we wtorek odbyło się głosowanie nad ustawą budżetową. Jak Pan ocenia przebieg debaty?

Grzegorz Bierecki: Budżet został przyjęty tuż przed ustawowym terminem konstytucyjnym. Senat zakończył głosowanie tuż przed jego upływem. Senat jest zdominowany przez polityków koalicji, więc ustawa budżetowa została przyjęta. W czasie debaty padło wiele ciekawych wypowiedzi. Udało nam się bowiem wypytać ministra Rostowskiego, a potem zastępującą go wiceminister o stan finansów państwa. Rostowski w czasie debaty podał, że we wpływach z roku 2012 brakuje około 16 miliardów złotych. To jest porównywalne do tzw. dziury Bauca, która za czasów AWS była szeroko komentowana. Obecnie mamy dziurę Rostowskiego, która jest równie wielka.

Co dane, o których Pan mówi, oznaczają?

To oznacza, że środki, które były zbierane przez ministra Rostowskiego na prefinansowanie potrzeb, były de facto wykorzystywane na realizację bieżących zadań budżetu. Inną możliwością jest tłumaczenie, że minister zaniechał realizacji części zadań budżetowych. Jak było naprawdę dowiemy się w najbliższych miesiącach. Słuchaliśmy ministra i musieliśmy przyjąć jego słowa bez możliwości weryfikacji. Informacja o brakujących 16 miliardach w budżecie z racji niższych wpływów VAT, akcyzy i CIT jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem.

Niestety niepokojącym.

Tak, dodatkowo dowiedzieliśmy się również o innych niepokojących zjawiskach. Okazało się, że problemy są związane również z finansami ZUS. To sytuacja niespotykana. Mieliśmy de facto do czynienia w Senacie z małą nowelizacją budżetu po uchwaleniu go przez Sejm. W pracach pojawiła się bowiem kwestia pożyczki z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To są pieniądze potrzebne do zapewnienia wypłat bieżących emerytur i rent. Ta pożyczka była planowana przez rząd w wysokości 4,5 mld złotych. Na tyle szacowano lukę w przychodach FUS. W trakcie prac sejmowych podwyższono tę kwotę do 6 mld. Ostatecznie w Senacie poprawka uzgodniona z rządem ustaliła tę kwotę na 12 mld złotych. To są spektakularne liczby. Załamanie finansów jest również widoczne w FUS. Czyli problemy są nie tylko z podatkami, ale rząd również spodziewa się problemów w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Władze spodziewają się zapewne skokowego wzrostu bezrobocia. Składniki wpływające na wynik FUS to są przychody pochodzące od pracujących. To oni płacą składki. Zwiększenie bezrobocia zmniejsza wpływy do Funduszu.

Sytuacja ekonomiczna Polaków jest coraz gorsza?

Dla mnie szokującą była wypowiedź ministra na temat zmniejszenia wpływów z VAT. On mówił bowiem, że to nastąpiło w wyniku przeniesienia się konsumpcji na tańsze towary. Minister zaznaczał, że nastąpiło to w 2012 roku, a rząd nie spodziewa się kolejnego takiego kroku, ponieważ tańszych towarów już nie ma. Ludzie, którzy jedli do tej pory szynkę, zaczęli jeść pasztetową. A nie ma już nic tańszego...

W tym roku mogą w ogóle przestać jeść?

Finanse Polski są całkowicie uzależnione od tego, czy Europejski Bank Centralny wypuści tani pieniądz na rynek, czy nie. Jeśli wypuści, to minister Rostowski sprzeda tanio obligacje. Nadmiar taniego pieniądza, który jest w bankach strefy euro, wystarczy, by zapewnić finansowanie w kraju. Jeśli EBC zaprzestanie polityki ilościowego poluzowania, jeśli przestanie "drukować pieniądze", to nie będzie środków na finansowanie potrzeb budżetowych w Polsce.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Grzegorz.bierecki.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook