Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Doceńmy takich ludzi jak prof. Szwagrzyk!

17.01.2014

"Pan profesor Szwagrzyk jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info senator Grzegorz Bierecki.

Stefczyk.info: Panie senatorze, jesteśmy na gali tygodnika "wSieci", który przyznał tytuł Człowieka Wolności prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi. W jakim celu organizuje się takie plebiscyty?

Grzegorz Bierecki, senator Rzeczypospolitej Polskiej: Potrzebne są takie plebiscyty i nagrody, które dostrzegą takich ludzi jak prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przecież wykopuje na Łączce relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy podczas uroczystości film, na którym wyświetlano małe trumny zawierające szczątki bohaterów - natychmiast skojarzyło mi się to z trumienkami męczenników, świętych. Te relikwie powinny być widoczne, zauważone i należycie uszanowane. Pan profesor jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób. To niezwykle ważne.

Mamy dziś w Polsce do czynienia z deficytem wolności?

Mamy coraz bardziej kurczącą się przestrzeń wolności. To próba narzucenia przez dobrze zorganizowaną mniejszość, posługując się leninowskim pojęciem, tej biernej większości pewnego przekazu, idei, sposobu zachowania. A ta większość musi się bronić, bo jeśli tego nie zrobi - a między innymi temu służą takie nagrody jak ta Człowieka Wolności - to powietrza wolności będzie coraz mniej.

Jaką rolę w obronie wolności, o której pan mówi, odgrywają media?

Media mają fundamentalne znaczenie. Myśli ludzkie poruszają się po szynach słów - tam gdzie szyny słów prowadzą, tam idzie myśl człowieka. Media powinny prowadzić nas do wolności.

Na czym, w pana opinii, polegają niezależne media?

Są możliwe dzięki temu, że redakcje mediów mają swobodę. To jest problem, który określany jako zniewolenie mediów. Chodzi o dyspozycyjność wobec ośrodków politycznych bądź biznesowych. Znika wówczas nie tylko wolność mediów, ale również etos niezależnego dziennikarza. Są media, które mają w sobie swoistą wolność, ale tylko wtedy, gdy stworzone są przez wolnych ludzi.

Jak w tym wszystkim odnajduje pan problem finansowania mediów?

To zagadnienie, które musi być rozwiązane z poszanowaniem wolności. Jeśli odbywa się ono nie w celu inicjowania debaty publicznej, zapewnienia swobody wymiany myśli, ale po to, by realizować cele polityczne lub biznesowe, to wówczas takie finansowanie zaprzecza idei wolności i czyni tylko zło. Warunkiem podstawowym jest wolność i niezależność dziennikarzy - finansujący powinni to dostrzegać. Tak naprawdę mówię przecież o zdrowym kapitalizmie. To pochwała zdrowego kapitalizmu.

not. svit

[Fot. sejm.gov.pl]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook