Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Doceńmy takich ludzi jak prof. Szwagrzyk!

17.01.2014

"Pan profesor Szwagrzyk jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info senator Grzegorz Bierecki.

Stefczyk.info: Panie senatorze, jesteśmy na gali tygodnika "wSieci", który przyznał tytuł Człowieka Wolności prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi. W jakim celu organizuje się takie plebiscyty?

Grzegorz Bierecki, senator Rzeczypospolitej Polskiej: Potrzebne są takie plebiscyty i nagrody, które dostrzegą takich ludzi jak prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przecież wykopuje na Łączce relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy podczas uroczystości film, na którym wyświetlano małe trumny zawierające szczątki bohaterów - natychmiast skojarzyło mi się to z trumienkami męczenników, świętych. Te relikwie powinny być widoczne, zauważone i należycie uszanowane. Pan profesor jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób. To niezwykle ważne.

Mamy dziś w Polsce do czynienia z deficytem wolności?

Mamy coraz bardziej kurczącą się przestrzeń wolności. To próba narzucenia przez dobrze zorganizowaną mniejszość, posługując się leninowskim pojęciem, tej biernej większości pewnego przekazu, idei, sposobu zachowania. A ta większość musi się bronić, bo jeśli tego nie zrobi - a między innymi temu służą takie nagrody jak ta Człowieka Wolności - to powietrza wolności będzie coraz mniej.

Jaką rolę w obronie wolności, o której pan mówi, odgrywają media?

Media mają fundamentalne znaczenie. Myśli ludzkie poruszają się po szynach słów - tam gdzie szyny słów prowadzą, tam idzie myśl człowieka. Media powinny prowadzić nas do wolności.

Na czym, w pana opinii, polegają niezależne media?

Są możliwe dzięki temu, że redakcje mediów mają swobodę. To jest problem, który określany jako zniewolenie mediów. Chodzi o dyspozycyjność wobec ośrodków politycznych bądź biznesowych. Znika wówczas nie tylko wolność mediów, ale również etos niezależnego dziennikarza. Są media, które mają w sobie swoistą wolność, ale tylko wtedy, gdy stworzone są przez wolnych ludzi.

Jak w tym wszystkim odnajduje pan problem finansowania mediów?

To zagadnienie, które musi być rozwiązane z poszanowaniem wolności. Jeśli odbywa się ono nie w celu inicjowania debaty publicznej, zapewnienia swobody wymiany myśli, ale po to, by realizować cele polityczne lub biznesowe, to wówczas takie finansowanie zaprzecza idei wolności i czyni tylko zło. Warunkiem podstawowym jest wolność i niezależność dziennikarzy - finansujący powinni to dostrzegać. Tak naprawdę mówię przecież o zdrowym kapitalizmie. To pochwała zdrowego kapitalizmu.

not. svit

[Fot. sejm.gov.pl]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook