Jedynie prawda jest ciekawa

Bierecki: Doceńmy takich ludzi jak prof. Szwagrzyk!

17.01.2014

"Pan profesor Szwagrzyk jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info senator Grzegorz Bierecki.

Stefczyk.info: Panie senatorze, jesteśmy na gali tygodnika "wSieci", który przyznał tytuł Człowieka Wolności prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi. W jakim celu organizuje się takie plebiscyty?

Grzegorz Bierecki, senator Rzeczypospolitej Polskiej: Potrzebne są takie plebiscyty i nagrody, które dostrzegą takich ludzi jak prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przecież wykopuje na Łączce relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy podczas uroczystości film, na którym wyświetlano małe trumny zawierające szczątki bohaterów - natychmiast skojarzyło mi się to z trumienkami męczenników, świętych. Te relikwie powinny być widoczne, zauważone i należycie uszanowane. Pan profesor jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób. To niezwykle ważne.

Mamy dziś w Polsce do czynienia z deficytem wolności?

Mamy coraz bardziej kurczącą się przestrzeń wolności. To próba narzucenia przez dobrze zorganizowaną mniejszość, posługując się leninowskim pojęciem, tej biernej większości pewnego przekazu, idei, sposobu zachowania. A ta większość musi się bronić, bo jeśli tego nie zrobi - a między innymi temu służą takie nagrody jak ta Człowieka Wolności - to powietrza wolności będzie coraz mniej.

Jaką rolę w obronie wolności, o której pan mówi, odgrywają media?

Media mają fundamentalne znaczenie. Myśli ludzkie poruszają się po szynach słów - tam gdzie szyny słów prowadzą, tam idzie myśl człowieka. Media powinny prowadzić nas do wolności.

Na czym, w pana opinii, polegają niezależne media?

Są możliwe dzięki temu, że redakcje mediów mają swobodę. To jest problem, który określany jako zniewolenie mediów. Chodzi o dyspozycyjność wobec ośrodków politycznych bądź biznesowych. Znika wówczas nie tylko wolność mediów, ale również etos niezależnego dziennikarza. Są media, które mają w sobie swoistą wolność, ale tylko wtedy, gdy stworzone są przez wolnych ludzi.

Jak w tym wszystkim odnajduje pan problem finansowania mediów?

To zagadnienie, które musi być rozwiązane z poszanowaniem wolności. Jeśli odbywa się ono nie w celu inicjowania debaty publicznej, zapewnienia swobody wymiany myśli, ale po to, by realizować cele polityczne lub biznesowe, to wówczas takie finansowanie zaprzecza idei wolności i czyni tylko zło. Warunkiem podstawowym jest wolność i niezależność dziennikarzy - finansujący powinni to dostrzegać. Tak naprawdę mówię przecież o zdrowym kapitalizmie. To pochwała zdrowego kapitalizmu.

not. svit

[Fot. sejm.gov.pl]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook