Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bierecki: Doceńmy takich ludzi jak prof. Szwagrzyk!

17.01.2014

"Pan profesor Szwagrzyk jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób" - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info senator Grzegorz Bierecki.

Stefczyk.info: Panie senatorze, jesteśmy na gali tygodnika "wSieci", który przyznał tytuł Człowieka Wolności prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi. W jakim celu organizuje się takie plebiscyty?

Grzegorz Bierecki, senator Rzeczypospolitej Polskiej: Potrzebne są takie plebiscyty i nagrody, które dostrzegą takich ludzi jak prof. Krzysztof Szwagrzyk, który przecież wykopuje na Łączce relikwie wolnej i niepodległej Polski. Widzieliśmy podczas uroczystości film, na którym wyświetlano małe trumny zawierające szczątki bohaterów - natychmiast skojarzyło mi się to z trumienkami męczenników, świętych. Te relikwie powinny być widoczne, zauważone i należycie uszanowane. Pan profesor jest człowiekiem, który sprawia, że relikwie i przekaz, który za nimi stoi, docierają do bardzo dużej liczby osób. To niezwykle ważne.

Mamy dziś w Polsce do czynienia z deficytem wolności?

Mamy coraz bardziej kurczącą się przestrzeń wolności. To próba narzucenia przez dobrze zorganizowaną mniejszość, posługując się leninowskim pojęciem, tej biernej większości pewnego przekazu, idei, sposobu zachowania. A ta większość musi się bronić, bo jeśli tego nie zrobi - a między innymi temu służą takie nagrody jak ta Człowieka Wolności - to powietrza wolności będzie coraz mniej.

Jaką rolę w obronie wolności, o której pan mówi, odgrywają media?

Media mają fundamentalne znaczenie. Myśli ludzkie poruszają się po szynach słów - tam gdzie szyny słów prowadzą, tam idzie myśl człowieka. Media powinny prowadzić nas do wolności.

Na czym, w pana opinii, polegają niezależne media?

Są możliwe dzięki temu, że redakcje mediów mają swobodę. To jest problem, który określany jako zniewolenie mediów. Chodzi o dyspozycyjność wobec ośrodków politycznych bądź biznesowych. Znika wówczas nie tylko wolność mediów, ale również etos niezależnego dziennikarza. Są media, które mają w sobie swoistą wolność, ale tylko wtedy, gdy stworzone są przez wolnych ludzi.

Jak w tym wszystkim odnajduje pan problem finansowania mediów?

To zagadnienie, które musi być rozwiązane z poszanowaniem wolności. Jeśli odbywa się ono nie w celu inicjowania debaty publicznej, zapewnienia swobody wymiany myśli, ale po to, by realizować cele polityczne lub biznesowe, to wówczas takie finansowanie zaprzecza idei wolności i czyni tylko zło. Warunkiem podstawowym jest wolność i niezależność dziennikarzy - finansujący powinni to dostrzegać. Tak naprawdę mówię przecież o zdrowym kapitalizmie. To pochwała zdrowego kapitalizmu.

not. svit

[Fot. sejm.gov.pl]

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Słowa kluczowe:

Szwagrzyk

,

relikwie

,

wolność

,

bohater

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook