Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: czuję dumę z bycia Polakiem

16.07.2013

"Światowa Rada Unii Kredytowych kształtuje, poprzez międzynarodową kooperację, ustawodawstwo lokalne, a wreszcie, czy też przede wszystkim – służy ludziom."

Przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK i senator RP stanął na czele Światowej Rady Unii Kredytowych – jednego z największych międzynarodowych zrzeszeń instytucji finansowych. WOCCU łączy unie kredytowe ze 101 krajów. Należy do nich ponad 200 milionów członków skupionych w ponad 56000 Kas. Jak o swoich nowych obowiązkach i nowej misji mówi sam Grzegorz Bierecki?

Stefczyk.info: Gratulujemy wyboru na prestiżowe stanowisko. Proszę powiedzieć, czym dokładnie zajmuje się Światowa Rada Unii Kredytowych i oczywiście, jej przewodniczący?

Grzegorz Bierecki: Światowa Rada Unii Kredytowych jest strukturą, której nadrzędną rolą jest reprezentowanie unii kredytowych wobec instytucji o charakterze globalnym. Służymy konsultacją, przedstawiamy nasze opinie i stanowiska wspomnianym grupom – zarówno tym formalnym, jak i nieformalnym, podejmujemy dyskusję z tymi strukturami reprezentując interesy unii kredytowych, czyli odpowiedników polskich SKOK-ów. Kształtujemy, poprzez międzynarodową kooperację, ustawodawstwo lokalne, a wreszcie, czy też przede wszystkim – służymy ludziom. Służymy im zarówno oferując usługi finansowe tym, do których nie docierają banki komercyjne, prowadzimy programy pomocowe wspierające rozwój lokalnych gospodarek, działamy na rzecz odbudowy wielu regionów świata.

Siedziba WOCCU znajduje się w amerykańskim Madison. Czy przenosi się pan do Stanów Zjednoczonych?

Nie, oczywiście ta praca nie wymaga przenoszenia się do USA. Pewnie będę bywał tam częściej niż do tej pory, ale na szczęście w wykonywaniu tych obowiązków pomaga nowoczesna technologia. Na pewno oznaczać to będzie dla mnie podwójny dzień pracy, przecież kiedy skończą się moje obowiązki w Polsce, nowy dzień wstanie za oceanem.

Jak informację o nowych obowiązkach przyjęła rodzina?

Przy takim natłoku obowiązków, członkowie mojej rodziny musieli pogodzić się z moimi czasowymi nieobecnościami. Ale na pewno są dumni. Jest to przecież swego rodzaju zwieńczenie kariery w tej branży. Wybór na to stanowisko jest, jakby nie patrzeć, wyborem najbardziej prestiżowym.

Czyli jest pan człowiekiem spełnionym?

W żadnym razie. Jestem człowiekiem, który zawsze znajduje sobie kolejną górę, na którą trzeba wejść. Nie można patrzeć na cele wyłącznie wertykalnie, nie chcę być coraz wyżej. Zależy mi przede wszystkim na realizacji swoich celów w płaszczyźnie horyzontalnej, czyli chcę osiągnąć jak najwięcej. Powiem więcej, po zakończeniu kadencji w Światowej Radzie Unii Kredytowych, mam już nowe cele do zrealizowania.

Zdradzi pan jakie?

Na pewno będą ściśle związane z Polską. Jestem Polakiem, czuję dumę ze swojego pochodzenia i na rzecz naszego kraju chcę pracować. Na pewno w odczuciu moich przeciwników, a tacy niestety są, będę im dalej szkodził. Z kolei ci, którzy doceniali moją działalność, na pewno będą mieli powody do zadowolenia i dumy z założeń, które zamierzam zrealizować.

Zakres pana obowiązków, ale i zainteresowań jest bardzo szeroki. W związku z tym, czuje się pan przedsiębiorcą, politykiem, spółdzielcą, społecznikiem? Jak pana postrzegać?

Na pewno przez pryzmat dokonań. Natomiast sam czuję się zdecydowanie społecznikiem. Zawsze pytano mnie, dlaczego wybraliśmy formułę spółdzielczą dla budowy polskich SKOK-ów. Przecież nie możemy być ich właścicielami, ja nim nie jestem, dzielimy się nimi z ludźmi. Namawiano mnie do tego, aby skonstruować to inaczej. Z tych porad oczywiście nie skorzystałem. I sądzę, że to była właściwa decyzja, która umożliwia mi dziś pracę na rzecz społeczeństwa. To wszystko, co robiliśmy zakładając SKOK-i w Polsce, robiliśmy kontynuując misję zapoczątkowaną przez Solidarność. Nie oczekiwaliśmy wówczas żadnej nagrody, zależało nam na dobru społecznym.

fot. bierecki.pl

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook