Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: czuję dumę z bycia Polakiem

16.07.2013

"Światowa Rada Unii Kredytowych kształtuje, poprzez międzynarodową kooperację, ustawodawstwo lokalne, a wreszcie, czy też przede wszystkim – służy ludziom."

Przewodniczący Rady Nadzorczej Krajowej SKOK i senator RP stanął na czele Światowej Rady Unii Kredytowych – jednego z największych międzynarodowych zrzeszeń instytucji finansowych. WOCCU łączy unie kredytowe ze 101 krajów. Należy do nich ponad 200 milionów członków skupionych w ponad 56000 Kas. Jak o swoich nowych obowiązkach i nowej misji mówi sam Grzegorz Bierecki?

Stefczyk.info: Gratulujemy wyboru na prestiżowe stanowisko. Proszę powiedzieć, czym dokładnie zajmuje się Światowa Rada Unii Kredytowych i oczywiście, jej przewodniczący?

Grzegorz Bierecki: Światowa Rada Unii Kredytowych jest strukturą, której nadrzędną rolą jest reprezentowanie unii kredytowych wobec instytucji o charakterze globalnym. Służymy konsultacją, przedstawiamy nasze opinie i stanowiska wspomnianym grupom – zarówno tym formalnym, jak i nieformalnym, podejmujemy dyskusję z tymi strukturami reprezentując interesy unii kredytowych, czyli odpowiedników polskich SKOK-ów. Kształtujemy, poprzez międzynarodową kooperację, ustawodawstwo lokalne, a wreszcie, czy też przede wszystkim – służymy ludziom. Służymy im zarówno oferując usługi finansowe tym, do których nie docierają banki komercyjne, prowadzimy programy pomocowe wspierające rozwój lokalnych gospodarek, działamy na rzecz odbudowy wielu regionów świata.

Siedziba WOCCU znajduje się w amerykańskim Madison. Czy przenosi się pan do Stanów Zjednoczonych?

Nie, oczywiście ta praca nie wymaga przenoszenia się do USA. Pewnie będę bywał tam częściej niż do tej pory, ale na szczęście w wykonywaniu tych obowiązków pomaga nowoczesna technologia. Na pewno oznaczać to będzie dla mnie podwójny dzień pracy, przecież kiedy skończą się moje obowiązki w Polsce, nowy dzień wstanie za oceanem.

Jak informację o nowych obowiązkach przyjęła rodzina?

Przy takim natłoku obowiązków, członkowie mojej rodziny musieli pogodzić się z moimi czasowymi nieobecnościami. Ale na pewno są dumni. Jest to przecież swego rodzaju zwieńczenie kariery w tej branży. Wybór na to stanowisko jest, jakby nie patrzeć, wyborem najbardziej prestiżowym.

Czyli jest pan człowiekiem spełnionym?

W żadnym razie. Jestem człowiekiem, który zawsze znajduje sobie kolejną górę, na którą trzeba wejść. Nie można patrzeć na cele wyłącznie wertykalnie, nie chcę być coraz wyżej. Zależy mi przede wszystkim na realizacji swoich celów w płaszczyźnie horyzontalnej, czyli chcę osiągnąć jak najwięcej. Powiem więcej, po zakończeniu kadencji w Światowej Radzie Unii Kredytowych, mam już nowe cele do zrealizowania.

Zdradzi pan jakie?

Na pewno będą ściśle związane z Polską. Jestem Polakiem, czuję dumę ze swojego pochodzenia i na rzecz naszego kraju chcę pracować. Na pewno w odczuciu moich przeciwników, a tacy niestety są, będę im dalej szkodził. Z kolei ci, którzy doceniali moją działalność, na pewno będą mieli powody do zadowolenia i dumy z założeń, które zamierzam zrealizować.

Zakres pana obowiązków, ale i zainteresowań jest bardzo szeroki. W związku z tym, czuje się pan przedsiębiorcą, politykiem, spółdzielcą, społecznikiem? Jak pana postrzegać?

Na pewno przez pryzmat dokonań. Natomiast sam czuję się zdecydowanie społecznikiem. Zawsze pytano mnie, dlaczego wybraliśmy formułę spółdzielczą dla budowy polskich SKOK-ów. Przecież nie możemy być ich właścicielami, ja nim nie jestem, dzielimy się nimi z ludźmi. Namawiano mnie do tego, aby skonstruować to inaczej. Z tych porad oczywiście nie skorzystałem. I sądzę, że to była właściwa decyzja, która umożliwia mi dziś pracę na rzecz społeczeństwa. To wszystko, co robiliśmy zakładając SKOK-i w Polsce, robiliśmy kontynuując misję zapoczątkowaną przez Solidarność. Nie oczekiwaliśmy wówczas żadnej nagrody, zależało nam na dobru społecznym.

fot. bierecki.pl

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook