Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Chodzi o pomoc dla 2,5 mln osób

22.05.2013

"Taka nieuczciwość podważa przecież zaufanie obywatela do państwa - tworzenie pułapek, że jedną ręką daje się zwolnienie, a drugą ręką się je odbiera. Tych ludzi, którym należy się to zwolnienie nie powinno się już niepokoić."

Stefczyk.info: Kogo dotyczy projekt nowelizacji ustawy abolicyjnej?

Senator Grzegorz Bierecki: Dotyczy osób, które z mocy ustawy zwalniane są z obowiązku płacenia abonamentu. Lista jest dość długa, obejmuje 15 kategorii . Jak przyznał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, dotyczy około jednej trzeciej z tych, które są aktualnie windykowane przez Pocztę Polską. Możemy wymienić w tym kontekście osoby posiadające pierwszą grupą inwalidzką, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, z trwałą i okresową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym a także osoby powyżej 75 roku życia, pobierające renty, inwalidzi wojskowi i kombatanci.

 

Jeżeli te osoby są zwolnione z płacenia abonamentu, to dlaczego są windykowane o zwrot należności abonamentu telewizyjno-radiowego? 

Otóż to jest właśnie powód naszej nowelizacji. Ustawa zastawiła pułapkę na osoby zwolnione z płacenia abonamentu, ponieważ wymóg ustawowy mówi o przedłożeniu w ciągu 14 dni dokumentu uzyskania zwolnienia na specjalnym druczku, który trzeba złożyć w placówce pocztowej. Jeżeli nie zrobi się tego w ciągu 14 dni od daty uzyskania tych uprawnień, to wtedy nie nabywa się zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu. Większość osób, szczególnie tych starszych, jest przekonanych, że są z mocy ustawy zwolnieni z opłaty abonamentowej. Nie wiedzą o konieczności złożenia odpowiednich dokumentów, co w konsekwencji prowadzi do egzekucji należności abonamentowych przez komorników skarbowych. To właśnie jest taka pułapka zastawiona przez państwo na obywatela. Mam nadzieję, że propozycja zmiany ustawy spotka się z szerokim poparciem zarówno w Senacie jak i w Sejmie. Po tym jak przedstawiłem ten problem w Senacie, także Senatorowie PO wypowiadali się za jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu. Jest zatem szansa, że uda się uratować Polaków utrzymujących się za niewielkie pieniądze przed egzekucjami komorników.

 

Mówi pan, że projekt spotyka się z poparciem senatorów partii rządzącej - jak to się przejawia?

Właśnie w tym, że po moim wystąpieniu w tej sprawie, senatorowie z PO wypowiadali się, że należy tę sprawę rozwiązać. Mam nadzieję, że zmiana zostanie przeprowadzona szybko, a komornicy, którzy już pobrali te należności, zwrócą pieniądze osobom objętym abolicją. Taki byłby właśnie skutek tej nowelizacji, że ona nie tylko powstrzymałaby przyszłe windykacje, ale także sprawiła, że osoby, którym już pobrano pieniądze, otrzymałyby ich zwrot.

 

Jaka będzie dalsza procedura nowelizacji tej ustawy?

Na razie musi przejść przez Senat. Procedura jest taka, że Senatorowie zgłaszają wniosek i Senat głosuje nad projektem. Jeśli Senat wystąpi z takim projektem, to on zwykle nie spotyka się z odrzuceniem przez Sejm - ma to rangę projektu ponadpartyjnego, który jest wnoszony przez całą izbę. To jest szczególna ścieżka legislacyjna.

 

Czy inspiracją projektu wniesienia ustawy były konsultacje społeczne z osobami poszkodowanymi tą luką prawną? 

Tak naprawdę to ja się dowiedziałem o tym problemie z mediów. Przeczytałem kilka artykułów opisujących dramatyczną sytuację osób, które były windykowane przez komorników skarbowych. Postanowiłem jak najszybciej reagować. Dzieje się wielka niesprawiedliwość, która dotyczy kilkuset tysięcy Polaków. Aktualnie Poczta windykuje 2,5 mln osób, ale mówimy w nowelizacji o tych, którzy ustawowo są zwolnieni z abonamentu, a nie o tych, którzy nie płacą, bo nie chcą płacić. Powstało błędne wrażenie, ze chcemy dać abolicję wszystkim, którzy nie płacili, a to byłoby nieuczciwe wobec tych, którzy nie unikali opłat. Zajmujemy się sytuacją osób, którym kruczek prawny uniemożliwia zwolnienie z opłaty abonamentu. Komu przychodzi do głowy, żeby w ciągu dwóch tygodni po 75. urodzinach pobiec na pocztę i wypełnić dokument. Jeśli zrobi to w późniejszym terminie, to już nie nabywa tych uprawnień. Ci ludzie nie mieli płacić, byli zwolnieni z opłaty, więc nie można nakładać na nich tego zobowiązania.

 

Czy projekt był dyskutowany z KRRiT?

W trakcie posiedzenia Senatu, przy okazji sprawozdania KRRiT, w moim wystąpieniu apelowałem do przewodniczącego Dworaka, aby poparł tę inicjatywę. Odniosłem wrażenie, że widział potrzebę rozwiązania tego problemu.

 

Czyli rozumiem, że możemy mówić tutaj o działaniu ponadpartyjnym?

To jest rzecz, którą naprawdę trzeba załatwić jak najszybciej. I nie powinna podlegać sporom partyjnym. Mówimy tutaj o losie osób, które są naprawdę najsłabsze. Mało tego, intencją ustawodawcy było przecież zwolnienie tych ludzi z opłat. A to, że nałożony został obowiązek złożenia tego oświadczenia i urzędy skarbowe wywodzą z tego swoje prawo windykacji, trzeba po prostu naprawić. Senatorowie PiS podjęli ten problem i - jak widać - jest szansa, że spotka się on z szerokim zrozumieniem. Taka nieuczciwość podważa przecież zaufanie obywatela do państwa - tworzenie pułapek, że jedną ręką daje się zwolnienie, a drugą ręką się je odbiera. Tych ludzi, którym należy się to zwolnienie nie powinno się już niepokoić. Ponadto uważam, że abonament jest archaiczną formą finansowania mediów publicznych i powinien zostać zastąpiony innym rozwiązaniem. Znane są przykłady z Unii Europejskiej, które można wykorzystać. Odrębnym zagadnieniem jest kwestia abolicji wobec osób, które w 2008 roku uwierzyły premierowi Tuskowi i zaprzestały płacenia, słysząc, że abonament zostanie zniesiony. Ten problem może być także rozwiązany przy okazji prac nad tą ustawą.

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook