Jedynie prawda jest ciekawa


Bierecki: Chodzi o pomoc dla 2,5 mln osób

22.05.2013

"Taka nieuczciwość podważa przecież zaufanie obywatela do państwa - tworzenie pułapek, że jedną ręką daje się zwolnienie, a drugą ręką się je odbiera. Tych ludzi, którym należy się to zwolnienie nie powinno się już niepokoić."

Stefczyk.info: Kogo dotyczy projekt nowelizacji ustawy abolicyjnej?

Senator Grzegorz Bierecki: Dotyczy osób, które z mocy ustawy zwalniane są z obowiązku płacenia abonamentu. Lista jest dość długa, obejmuje 15 kategorii . Jak przyznał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak, dotyczy około jednej trzeciej z tych, które są aktualnie windykowane przez Pocztę Polską. Możemy wymienić w tym kontekście osoby posiadające pierwszą grupą inwalidzką, całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, z trwałą i okresową niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym a także osoby powyżej 75 roku życia, pobierające renty, inwalidzi wojskowi i kombatanci.

 

Jeżeli te osoby są zwolnione z płacenia abonamentu, to dlaczego są windykowane o zwrot należności abonamentu telewizyjno-radiowego? 

Otóż to jest właśnie powód naszej nowelizacji. Ustawa zastawiła pułapkę na osoby zwolnione z płacenia abonamentu, ponieważ wymóg ustawowy mówi o przedłożeniu w ciągu 14 dni dokumentu uzyskania zwolnienia na specjalnym druczku, który trzeba złożyć w placówce pocztowej. Jeżeli nie zrobi się tego w ciągu 14 dni od daty uzyskania tych uprawnień, to wtedy nie nabywa się zwolnienia z obowiązku płacenia abonamentu. Większość osób, szczególnie tych starszych, jest przekonanych, że są z mocy ustawy zwolnieni z opłaty abonamentowej. Nie wiedzą o konieczności złożenia odpowiednich dokumentów, co w konsekwencji prowadzi do egzekucji należności abonamentowych przez komorników skarbowych. To właśnie jest taka pułapka zastawiona przez państwo na obywatela. Mam nadzieję, że propozycja zmiany ustawy spotka się z szerokim poparciem zarówno w Senacie jak i w Sejmie. Po tym jak przedstawiłem ten problem w Senacie, także Senatorowie PO wypowiadali się za jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu. Jest zatem szansa, że uda się uratować Polaków utrzymujących się za niewielkie pieniądze przed egzekucjami komorników.

 

Mówi pan, że projekt spotyka się z poparciem senatorów partii rządzącej - jak to się przejawia?

Właśnie w tym, że po moim wystąpieniu w tej sprawie, senatorowie z PO wypowiadali się, że należy tę sprawę rozwiązać. Mam nadzieję, że zmiana zostanie przeprowadzona szybko, a komornicy, którzy już pobrali te należności, zwrócą pieniądze osobom objętym abolicją. Taki byłby właśnie skutek tej nowelizacji, że ona nie tylko powstrzymałaby przyszłe windykacje, ale także sprawiła, że osoby, którym już pobrano pieniądze, otrzymałyby ich zwrot.

 

Jaka będzie dalsza procedura nowelizacji tej ustawy?

Na razie musi przejść przez Senat. Procedura jest taka, że Senatorowie zgłaszają wniosek i Senat głosuje nad projektem. Jeśli Senat wystąpi z takim projektem, to on zwykle nie spotyka się z odrzuceniem przez Sejm - ma to rangę projektu ponadpartyjnego, który jest wnoszony przez całą izbę. To jest szczególna ścieżka legislacyjna.

 

Czy inspiracją projektu wniesienia ustawy były konsultacje społeczne z osobami poszkodowanymi tą luką prawną? 

Tak naprawdę to ja się dowiedziałem o tym problemie z mediów. Przeczytałem kilka artykułów opisujących dramatyczną sytuację osób, które były windykowane przez komorników skarbowych. Postanowiłem jak najszybciej reagować. Dzieje się wielka niesprawiedliwość, która dotyczy kilkuset tysięcy Polaków. Aktualnie Poczta windykuje 2,5 mln osób, ale mówimy w nowelizacji o tych, którzy ustawowo są zwolnieni z abonamentu, a nie o tych, którzy nie płacą, bo nie chcą płacić. Powstało błędne wrażenie, ze chcemy dać abolicję wszystkim, którzy nie płacili, a to byłoby nieuczciwe wobec tych, którzy nie unikali opłat. Zajmujemy się sytuacją osób, którym kruczek prawny uniemożliwia zwolnienie z opłaty abonamentu. Komu przychodzi do głowy, żeby w ciągu dwóch tygodni po 75. urodzinach pobiec na pocztę i wypełnić dokument. Jeśli zrobi to w późniejszym terminie, to już nie nabywa tych uprawnień. Ci ludzie nie mieli płacić, byli zwolnieni z opłaty, więc nie można nakładać na nich tego zobowiązania.

 

Czy projekt był dyskutowany z KRRiT?

W trakcie posiedzenia Senatu, przy okazji sprawozdania KRRiT, w moim wystąpieniu apelowałem do przewodniczącego Dworaka, aby poparł tę inicjatywę. Odniosłem wrażenie, że widział potrzebę rozwiązania tego problemu.

 

Czyli rozumiem, że możemy mówić tutaj o działaniu ponadpartyjnym?

To jest rzecz, którą naprawdę trzeba załatwić jak najszybciej. I nie powinna podlegać sporom partyjnym. Mówimy tutaj o losie osób, które są naprawdę najsłabsze. Mało tego, intencją ustawodawcy było przecież zwolnienie tych ludzi z opłat. A to, że nałożony został obowiązek złożenia tego oświadczenia i urzędy skarbowe wywodzą z tego swoje prawo windykacji, trzeba po prostu naprawić. Senatorowie PiS podjęli ten problem i - jak widać - jest szansa, że spotka się on z szerokim zrozumieniem. Taka nieuczciwość podważa przecież zaufanie obywatela do państwa - tworzenie pułapek, że jedną ręką daje się zwolnienie, a drugą ręką się je odbiera. Tych ludzi, którym należy się to zwolnienie nie powinno się już niepokoić. Ponadto uważam, że abonament jest archaiczną formą finansowania mediów publicznych i powinien zostać zastąpiony innym rozwiązaniem. Znane są przykłady z Unii Europejskiej, które można wykorzystać. Odrębnym zagadnieniem jest kwestia abolicji wobec osób, które w 2008 roku uwierzyły premierowi Tuskowi i zaprzestały płacenia, słysząc, że abonament zostanie zniesiony. Ten problem może być także rozwiązany przy okazji prac nad tą ustawą.

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook