Jedynie prawda jest ciekawa

Bielinis: sukces AWPL to dobry znak postępu

28.10.2012

Sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) w I turze wyborów do litewskiego Sejmu, których II tura odbywa się w niedzielę, jest zjawiskiem pozytywnym - ocenia politolog Lauras Bielinis na portalu Balsas.lt. W pierwszej turze AWPL zdobyła 6 mandatów.

"Litwa w czasach globalizacji powinna uświadomić sobie, że pełnoprawnym obywatelem naszego kraju nie jest jedynie ten, kto mówi po litewsku, a kulturę litewską uznaje za podstawę" - czytamy w komentarzu litewskiego politologa.

W ocenie Bielinisa "wejście AWPL do Sejmu oznacza, iż zmęczeni walkami narodowymi litewscy tradycjonaliści będą musieli nauczyć się żyć w zmieniającym się świecie i być świadomi tego, że wkrótce możemy mieć przewodniczącego Sejmu bądź jego zastępcę mówiącego z wyraźnym polskim akcentem".

"To będzie dla nas samych dobrym znakiem postępu, dla nas, prowincjonalnie unikających myślenia o Litwie w kategoriach kraju obywatelskiego i wciąż jeszcze postrzegających Litwę jako narodowe terytorium Litwinów" - uważa Bielinis.

W niedzielę na Litwie odbywa się druga tura wyborów parlamentarnych, w której o pozostałe do zdobycia 67 mandatów poselskich w 141-osobowym Sejmie walczy 134 kandydatów. Jest wśród nich sześciu przedstawicieli z AWPL.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 14 października, AWPL już zdobyła sześć mandatów.  W niedzielę startuje w sześciu okręgach, w trzech jest faworytem: w wileńsko-szyrwinskim, wileńsko-trockim i w wileńskim okręgu w Nowej Wilejce.

PAP/kop
[fot. PAP/W.Pacewicz]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook