Jedynie prawda jest ciekawa


Bielinis: sukces AWPL to dobry znak postępu

28.10.2012

Sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) w I turze wyborów do litewskiego Sejmu, których II tura odbywa się w niedzielę, jest zjawiskiem pozytywnym - ocenia politolog Lauras Bielinis na portalu Balsas.lt. W pierwszej turze AWPL zdobyła 6 mandatów.

"Litwa w czasach globalizacji powinna uświadomić sobie, że pełnoprawnym obywatelem naszego kraju nie jest jedynie ten, kto mówi po litewsku, a kulturę litewską uznaje za podstawę" - czytamy w komentarzu litewskiego politologa.

W ocenie Bielinisa "wejście AWPL do Sejmu oznacza, iż zmęczeni walkami narodowymi litewscy tradycjonaliści będą musieli nauczyć się żyć w zmieniającym się świecie i być świadomi tego, że wkrótce możemy mieć przewodniczącego Sejmu bądź jego zastępcę mówiącego z wyraźnym polskim akcentem".

"To będzie dla nas samych dobrym znakiem postępu, dla nas, prowincjonalnie unikających myślenia o Litwie w kategoriach kraju obywatelskiego i wciąż jeszcze postrzegających Litwę jako narodowe terytorium Litwinów" - uważa Bielinis.

W niedzielę na Litwie odbywa się druga tura wyborów parlamentarnych, w której o pozostałe do zdobycia 67 mandatów poselskich w 141-osobowym Sejmie walczy 134 kandydatów. Jest wśród nich sześciu przedstawicieli z AWPL.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 14 października, AWPL już zdobyła sześć mandatów.  W niedzielę startuje w sześciu okręgach, w trzech jest faworytem: w wileńsko-szyrwinskim, wileńsko-trockim i w wileńskim okręgu w Nowej Wilejce.

PAP/kop
[fot. PAP/W.Pacewicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook