Jedynie prawda jest ciekawa


Bielinis: sukces AWPL to dobry znak postępu

28.10.2012

Sukces Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL) w I turze wyborów do litewskiego Sejmu, których II tura odbywa się w niedzielę, jest zjawiskiem pozytywnym - ocenia politolog Lauras Bielinis na portalu Balsas.lt. W pierwszej turze AWPL zdobyła 6 mandatów.

"Litwa w czasach globalizacji powinna uświadomić sobie, że pełnoprawnym obywatelem naszego kraju nie jest jedynie ten, kto mówi po litewsku, a kulturę litewską uznaje za podstawę" - czytamy w komentarzu litewskiego politologa.

W ocenie Bielinisa "wejście AWPL do Sejmu oznacza, iż zmęczeni walkami narodowymi litewscy tradycjonaliści będą musieli nauczyć się żyć w zmieniającym się świecie i być świadomi tego, że wkrótce możemy mieć przewodniczącego Sejmu bądź jego zastępcę mówiącego z wyraźnym polskim akcentem".

"To będzie dla nas samych dobrym znakiem postępu, dla nas, prowincjonalnie unikających myślenia o Litwie w kategoriach kraju obywatelskiego i wciąż jeszcze postrzegających Litwę jako narodowe terytorium Litwinów" - uważa Bielinis.

W niedzielę na Litwie odbywa się druga tura wyborów parlamentarnych, w której o pozostałe do zdobycia 67 mandatów poselskich w 141-osobowym Sejmie walczy 134 kandydatów. Jest wśród nich sześciu przedstawicieli z AWPL.

W pierwszej turze wyborów, która odbyła się 14 października, AWPL już zdobyła sześć mandatów.  W niedzielę startuje w sześciu okręgach, w trzech jest faworytem: w wileńsko-szyrwinskim, wileńsko-trockim i w wileńskim okręgu w Nowej Wilejce.

PAP/kop
[fot. PAP/W.Pacewicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook