Jedynie prawda jest ciekawa


Bielecki powinien siedzieć cicho

26.09.2012

Jan Krzysztof Bielecki jest człowiekiem zależnym od sektora bankowego? O powiązaniach polityka z bankami i ich skutkach pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Na poniedziałkowej debacie ekonomistów dotyczącej programu przedstawionego przez Prawo i Sprawiedliwość, pojawił się między innymi wątek wprowadzenia okresowego podatku bankowego (podobnie jak to zrobiono 2 lata temu na Węgrzech).

Według szacunków ekspertów podatek ten mógłby przynieść przynajmniej 6-7 mld zł. rocznie i uzasadnieniem jego wprowadzenia jest partycypacja sektora finansowego w kosztach kryzysu wywołanego zresztą głównie przez ten sektor.

Prawie natychmiast odezwał się w tej sprawie Jan Krzysztof Bielecki obecnie szef rady Gospodarczej przy Premierze Rady Ministrów, który w wywiadzie dla portalu Biznes.pl, stwierdził, że to pomysł, który może zaszkodzić polskiej gospodarce.

To kolejna sytuacja, w której parafrazując wypowiedź sprzed kilku lat francuskiego prezydenta w odniesieniu do naszego kraju, J. K. Bielecki stracił kolejną okazję, żeby siedzieć cicho.

Przypomnijmy tylko, że przed kilkoma miesiącami Komisja Nadzoru Finansowego podała wyniki finansowe banków w Polsce za rok 2011. Mimo tego, że nie był to przecież rok najlepszy, ani dla dla przedsiębiorców, ani wielu grup pracowniczych, to dla banków był to rok najwyższych zysków w całym ostatnim 20-leciu.

Zysk netto, a więc po opodatkowaniu go podatkiem dochodowym, wyniósł aż 15,7 mld zł. i był o 37,5% wyższy niż rok wcześniej, kiedy wyniósł 11,4 mld zł. Nawet w porównaniu z okresem, kiedy nie było kryzysu gospodarczego, czyli latami 2007-2008, kiedy zysk netto wyniósł odpowiednio 13,6 mld zł i 13,5 mld zł, ten wynik trzeba uznać za imponujący.

Złożyły się na niego o ponad 13% wyższe niż rok wcześniej dochody odsetkowe wynoszące prawie 35 mld zł i o 4% wyższe niż rok wcześniej, dochody z tytułu prowizji, które wyniosły 14,3 mld zł.

Komisja Nadzoru Finansowego przy okazji zaleciła bankom w Polsce, żeby mimo tych rekordowych zysków, nie wypłacały dywidend akcjonariuszom, tylko przeznaczyły te środki na poprawę współczynników wypłacalności, ale nie wszystkie one zastosowały się do tych zaleceń.

Ich zagraniczni właściciele, bankowe spółki-matki, przeżywają przecież sądne dni i muszą wręcz błyskawicznie poprawić swoje współczynniki wypłacalności, więc presja na wypłaty dywidend przez spółki-córki w Polsce, jest ciągle olbrzymia.

Bardzo dobre wyniki finansowe sektor bankowy osiągnął także w I półroczu tego roku, co potwierdza tylko, że jak najbardziej powinien on być jednym ze źródeł dodatkowych dochodów budżetowych.

J.K. Bielecki to formalnie tylko Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze, która została powołana na wiosnę roku 2010, zresztą prawie natychmiast po tym jak przestał on być prezesem włoskiego Banku Pekao S.A.

Rada Gospodarcza przy Premierze to gremium doradcze dla szefa rządu z niejasnymi do końca kompetencjami, ale okazuje się, że jej przewodniczący to wręcz szara eminencja, która decyduje o najważniejszych na dla naszego państwa sprawach.

Ta pozycja nie wzięła się z niczego. W styczniu 1991 roku ówczesny Prezydent Lech Wałęsa dosyć niespodziewanie przeforsował go na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Był nim tylko rok, ale niezwykle zasłużył się inwestorom zagranicznym w procesach prywatyzacji, które wtedy były prowadzone w zasadzie bez żadnych procedur, według uznania urzędników.

Później był jeszcze ministrem ds. integracji europejskiej w rządzie Premier Suchockiej, a stamtąd już na wiele lat trafił jako przedstawiciel Polski na stanowisko dyrektorskie do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W 2003 roku został prezesem kupionego przez Włochów banku Pekao S.A i był nim aż do początków 2010 z pensją rzędu kilku milionów złotych rocznie. Sumarycznie w całym tym okresie zarobił w tym banku grubo ponad 20 mln zł.

Ale to za jego prezesowania, Włosi przeprowadzili między innymi tzw. projekt Chopin, który oznacza najprawdopodobniej wyprowadzenie z banku w Polsce do włoskiej spółki Pirelli setek milionów złotych.

Tę głęboką zależność J.K. Bieleckiego od sektora bankowego widać niestety jak na dłoni. Bardzo często potwierdza ją w publicznych wypowiedziach, starając się przy pomocy wszelkich argumentów, chronić jego interesy.

Dlatego właśnie z całą mocą trzeba jeszcze raz podkreślić, że w sprawie dodatkowego opodatkowania sektora bankowego J.K. Bielecki, powinien jednak skorzystać z okazji i siedzieć cicho.

Zbigniew Kuźmiuk
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook