Jedynie prawda jest ciekawa

Bielecki: PO zaciera to, czym był komunizm

19.07.2015

„Jest cały trend w polskich mediach i myśli społecznej, by zacierać to, czym był komunizm. To też jest charakterystyczne w rządach Platformy Obywatelskiej” – powiedział w Telewizji Republika architekt i działacz społeczny, Czesław Bielecki.

Władze Warszawy postanowiły 22 lipca zorganizować 60. urodziny Pałacu Kultury i Nauki i zachęcają mieszkańców miasta do świętowania otwarcia budowli „podarowanej” Polsce przez Józefa Stalina. I właśnie to zdnaniem architekta, jest esencją działań Platformy ku zatarciu prawdy o komunizmie.

„Rozpoczęcie demontażu komunizmu to nasze największe osiągnięcie w historii. A tymczasem w Warszawie widzimy but Stalina, który to wielkie zwycięstwo niejako zaciera” – przyznał.

Bielecki zwrócił uwagę, że dziś Pałac pełni funkcję użytkową i jest przeciwny jego wyburzaniu.

„Z drugiej strony czczenie i chwalenie pałacu, który był prezentem Stalina, jest przesadą. Niestety miało to niegdyś miejsce przy udziale polskich architektów, którzy swego czasu wygłaszali peany na jego cześć” – przypomina.

Rozmówca podaje przykład bramy wjazdowej do Auschwitz z napisem „Arbeit macht frei”

„To nie jest zabytek w rozumienia tego pojęcia wedle dziedzictwa zachodniej cywilizacji. Tak samo jest z Pałacem Kultury” – zaznacza. 

lap/Telewizja Republika

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook