Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: chaos ws. dyrektywy tytoniowej

24.03.2013

Komisja senacka wystosowała pismo do Brukseli, w którym zgadza się na wprowadzenie przepisów, które - jeśli wejdą w życie - bardzo poważnie naruszą interesy polskich producentów tytoniu i wyrobów z niego. Chodzi o zakaz produkcji papierosów slim i aromatyzowanych. CO ciekawe przeciwko tym pomysłom opowiedział się polski rząd. O niespójnych sygnałach płynących z Warszawy rozmawiamy z Adamem Bielanem, europosłem.

STEFCZYK.INFO: Senat właśnie podstawił nogę polskim producentom tytoniu? Bo chyba tak to można odebrać.

Adam Bielan: Dla mnie to oznaka, że nie ma jednej wyraźnej linii państwa polskiego w tej kwestii; inne jest stanowisko rządu, reprezentowane choćby przez ministra gospodarki, a inne jest stanowisko Senatu, w którym większość ma koalicja rządząca. No ale na coś trzeba się zdecydować. Tego rodzaju różnice w podejściu do projektu Dyrektywy będą wyłapywane przez naszą konkurencję.

A może wbrew pozorom ta linia jest spójna, rząd niby nie zgadza się na Dyrektywe, ale tak naprawdę jest jej przychylny. Jednak ze względu na politykę wewnętrzną  twierdzi coś innego? Może to „gra na dwóch fortepianach”?

Nasi dyplomaci zapewniali w Brukseli, że jest inaczej. Na spotkaniu z europosłami były przedstawiane argumenty, które mają pozwolić na zmianę projektu Dyrektywy. Więc ja raczej widzę w tej sprawie podejście chaotyczne, brak wspólnej linii, a to się zawsze w negocjacjach w Brukseli źle kończy.

Jak ważne może więc być dla losów Dyrektywy zielone światło ze strony komisji naszego Senatu?

W tej chwili toczą się prace w Parlamencie Europejskim, więc każdy głos z krajów, ktore dotąd opierały się przyjęciu tej Dyrektywy będzie oczywiście wykorzystany. To jest oczywiste. Poźniej prace będą prowadzone w Radzie i Polska będzie musiała zbudować tzw. koalicję blokującą zmianę i wtedy również głosy płynące z kraju, inne niż rządu, także będą przeszkadzać.

Gdzie według pana leży drugie dno tej sprawy. No bo przecież trudno uwierzyć, aby zakaz produkcji papierosów smakowych i slimów miał pomóc w walce z nałogiem.

Komisja argumentuje, że slimy i papierosy aromatyzowane, mentolowe mają wzięcie u młodych kobiet, które coraz częściej zaczynają palić. Ale przecież z drugiej strony nie potrafi zablokować handlu papierosami przez internet. A wszyscy wiemy, że kontrola nad handlem papierosami w sieci, czy nie trafiają one do osób niepełnoletnich, jest całkowicie iluzoryczna. Gdy pytałem o tę sprawę przedstawicieli komisji, to rozkładali ręce. W tej Dyrektywie jest mnóstwo luk z punktu widzenia ograniczenia palenia, a z drugiej strony są zapisy bezpośrednio uderzające w naszych producentów tytoniu, czy producentów papierosów. Trzeba pamiętać, że z wszystkich krajów Unii Europejskiej udział papierosów slim i mentolowych u nas jest największy.

Czy za całą tą sprawą może stać jakieś lobby innych producentów wyrobów tytoniowych? Ma pan jakieś swoje podejrzenia?

Nie mam oczywiście na to dowodów, ale widziałem w Brukseli prace przy różnych dyrektywach. Mogę powiedzieć, że nie bez powodu Bruksela jest drugim światowym centrum lobbingu po Waszyngtonie. W Brukseli jest zarejestrowanych najwięcej lobbistów i zawsze lobbyści wykorzystują w swoich argumentach tezy, które można łatwo sprzedać opinii publicznej. Przecież nie powiedzą wprost, że lobbują za jakimiś konkretnymi interesami konkretnych podmiotów.

Tak samo może być w przypadku tej Dyrektywy, o której rozmawiamy, choć – tak jak już powiedziałem – dowody na działania lobbistów bardzo trudno znaleźć.  

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

CZYTAJ TUTAJ O UNIJNEJ DYREKTYWIE TYTONIOWEJ

O SKANDALICZNYM WYJŚCIU PRZED SZEREG SENATU CZYTAJ TUTAJ

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook