Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: Tusk okazał się mistrzem partyjnych intryg

14.12.2013

"Dzisiaj przeprowadzono ostateczną egzekucję Grzegorza Schetyny" - mówi europoseł w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Niewiele osób zdziwił zapewne fakt, że Grzegorz Schetyna nie dostał żadnej funkcji w Platformie Obywatelskiej. Taki scenariusz był do przewidzenia od kilku tygodni, a nawet miesięcy - zgodnie z prognozami Donald Tusk nie zarekomendował Schetyny do kierownictwa w PO. "Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem, a na pewno dla ludzi, którzy obserwowali w jaki sposób Donald Tusk od wielu lat rozprawiał się ze wszystkimi konkurentami w partii. Kiedyś Paweł Piskorski porównał to co robi Donald Tusk ze swoimi przeciwnikami do tego, co robił Stalin w partii bolszewickiej. Rzeczywiście, działa tutaj podobny mechanizm" - podsumowuje Adam Bielan. Europoseł zwraca uwagę, że "Tusk wykorzystuje kolejnych ludzi do wycinana poprzedników" i tak samo wcześniej wykorzystywał Grzegorza Schetynę. Zdaniem Bielana przyczyna porażki Schetyny i zdecydowanego spadku jego wpływów tkwi w tym, że nie zdecydował się wystartować w wyborach na przewodniczącego PO.

Bielan zauważa, że Schetyna, dysponując poparciem kilku - bądź nawet kilkunastu posłów PO - ma możliwość przyczynić się do utraty przez koalicję tzw. większości w Sejmie, czego konsekwencją mogą być przyspieszone wybory. Jednak "przyspieszone wybory będą oznaczały dla Grzegorza Schetyny koniec zasiadania w Parlamencie (...). Dlatego nie sądzę, żeby Grzegorz Schetyna grał na przyspieszone wybory, ale może już grać na kolejne kryzysy albo nawet porażkę PO w wyborach europejskich." Bielan przypuszcza, że następnym politykiem, który znajdzie się "na celowniku" Tuska, będzie Grupiński - przyjaciel Schetyny.

Sukcesywne eliminowanie politycznych konkurentów dowodzi, że "Donald Tusk okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat mistrzem partyjnych intryg." Jednak, jak dodaje Bielan, sukcesy Tuska wewnątrz PO nie przekładają się na sukcesy samej partii na scenie politycznej. "Pozycja PO jest słaba, tak samo jak słaba pozycja jest jej lidera. Rząd ma fatalne notowania. Polaków nie interesuje czy Grzegorz Schetyna będzie członkiem zarządu czy nie; natomiast, interesuje ich rozwiązywanie konkretnych problemów: ze służbą zdrowa, z edukacją. A z tym rząd Donalda Tuska sobie nie radzi" - wyjaśnia europoseł. A to, jego zdaniem, z z czasem, może przełożyć się na kiepskie notowania Tuska wewnątrz PO. 

"Premier staje się również coraz bardziej samotny. Strąca tych wszystkich konkurentów ze szczytu, na którym zostaje sam. A to oznacza, że nie nie może liczyć na żadną pracę zespołową. On dziś zarządza w partii poprzez strach – a ten, wraz ze spadkiem notowań, będzie się również zmniejszał" - mówi Adam Bielan.

CZYTAJ CAŁY WYWIAD na portalu wPolityce.pl!

mc

[fot. PAP/

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook