Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: Tusk mistrzem w nicnierobieniu

08.03.2017

Nie zdarzyło się, żeby "jakikolwiek wysoki polityk unijny ingerował w politykę wewnętrzną jakiegoś kraju", a Donald Tusk ostatnie półtora roku "był niejako liderem opozycji na wygnaniu za granicą w Brukseli"-  ocenił antenie TVP Info wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

„Bruksela to kłębowisko rozmaitych interesów. Bardzo łatwo, robiąc cokolwiek, tym interesom się narazić. Donald Tusk był mistrzem Polski w nicnierobieniu, teraz jest mistrzem Europy w nicnierobieniu. W związku z tym nie naraża się nikomu. Każdy woli Donalda Tuska niż kogoś, kto będzie chciał zreformować Unię Europejską” - mówił wicemarszałek Senatu. 

Zdaniem Bielana „państwa Europy Zachodniej bronią się przed konkurencją z Europy Środkowo-Wschodniej”. 

„Politykom zachodnim zależy na tym, żeby takie osoby jak Donald Tusk czy Elżbieta Bieńkowska były na wysokich stanowiskach, bo nic nie robią” - stwierdził.  powiedział.

Marszałek podkreślił, że Jacek Saryusz-Wolski jako jeden z nielicznych Polaków „wprowadzał Polskę do UE”.

  „To on przedstawiał liderów europejskich Donaldowi Tuskowi. To zawsze był polityk, który przedkładał interes krajowy nad swój własny. Tak było w przypadku budowy gazociągu północnego. Jacek Saryusz-Wolski mocno narażał się wtedy Niemcom, nie dziwię się, że dyplomacja niemiecka woli Donalda Tuska, który milcząco aprobował rozbudowę gazociągu Nord Stream 1, a nie zabrał jeszcze głosu w sprawie Nord Stream 2” - poinformował. 

W opinii Bielana spotkanie w Wersalu, na którym zjawili się przedstawiciele Francji, Włoch, Niemiec i Hiszpanii, „było dobrym podsumowaniem pierwszej kadencji Donalda Tuska”. 

„Za jego kadencji Unia Europejska przeżyła bezprecedensowy kryzys. Nigdy w historii integracji europejskiej żadnej kraj nie wystąpił z klubu europejskiego, a tak stało się w przypadku wielkiej Brytanii. Donald Tusk jest jedną z osób współodpowiedzialnych za kryzys w Unii. To, że na spotkaniu w Wersalu nie było Tuska, nie zaproszono go również na spotkania dotyczące przyszłości Ukrainy, to pokazuje, że ten polityk jest nieskuteczny” - ocenił. 

Bielan, powiedział również, że podjęcie decyzji o wsparciu na kolejną kadencję Donalda Tuska "będzie bardzo niebezpiecznym precedensem, nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej", ponieważ "nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby ktoś został wybrany na ważne stanowisko wbrew państwu, które go wcześniej wystawiało". 

Dodał, że nie zdarzyło się, żeby "jakikolwiek wysoki polityk unijny ingerował w politykę wewnętrzną jakiegoś kraju", a Donald Tusk ostatnie półtora roku "był niejako liderem opozycji na wygnaniu za granicą w Brukseli". 

Bielan uważa, że gdyby odbyła się normalna kampania i kandydaci mogli zaprezentować swoją wizję jak powinna wyglądać przyszłość UE i mogli pochwalić się swoimi kompetencjami, jeśli chodzi o wiedzę o integracji europejskiej, to - zdaniem wicemarszałka - Jacek Saryusz-Wolski wygrałby z Tuskiem, bo "tutaj nie ma żadnej konkurencji i nikt o zdrowych zmysłach nie może porównywać w ogóle wiedzy i kompetencji tych polityków". 

W czwartek lider PO Grzegorz Schetyna udaje się do Brukseli na szczyt EPP z udziałem części unijnych przywódców, w trakcie którego chce przekonywać partnerów z UE do przedłużenia kadencji 

Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Według Bielana Schetyna "ma swoje motywacje", bo chciałby Tuska trzymać "jak najdłużej z dala od polskiej polityki, bo znana jest ta szorstka przyjaźń między oboma politykami". 

ak/PAP/wPolityce.pl/TVP Info

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook