Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: Kaczyński sprawdza się w sytuacjach kryzysowych

21.09.2013

"Donald Tusk to przywódca wyłącznie 
na dobre czasy. Za to Jarosław Kaczyński zawsze sprawdza się w sytuacjach kryzysowych. Jest nie do zdarcia" - uważa Adam Bielan, eurodeputowany i były polityk PiS.

Adam Bielan wciąż nie jest pewien swojej politycznej przyszłości. Jego starania o powrót do PiS na razie zawisły w próżni. Eurodeputowany konsekwentnie unika jednak dołączenia do grona krytyków Jarosława Kaczyńskiego, rekrutujących się spośród jego byłych współpracowników. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o swoim byłym szefie mówi wyłącznie dobrze:
- Niektórych oponentów prezesa PiS kłuje w oczy, że działalność polityczna Jarosława Kaczyńskiego po 1989 roku była bardzo konsekwentna. Poza tym on okazał się skuteczny. Utrzymał obecną partię w ryzach i ma realną szansę na ponowne przejęcie władzy. Potrafi też nadawać ton debacie publicznej mimo niesprzyjających mediów. To sprawia, że jest jednym z najważniejszych polskich polityków ostatniego ćwierćwiecza. Na poziomie metapolityki tylko Adam Michnik może się z nim równać.
- podkreśla polityk. Jego zdaniem niedawne wybory w Elblągu i na Podkarpaciu pokazały, że coraz więcej osób chce głosować na PiS.
- W 2011 roku Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30-procentowe poparcie. Dziś, po odrzuceniu osób niezdecydowanych, otrzymuje w sondażach około 40 proc. głosów. Oczywiście, opozycja mogłaby szybciej zdobywać nowych zwolenników, zważywszy na sześcioletni, coraz bardziej nieudolny, okres rządów PO i Donalda Tuska. Ale trzeba pamiętać, że do niedawna spora część krytyki rządu nie przebijała się przez media
- mówi Bielan. Jak twierdzi europoseł zacięta walka pomiędzy PiS i SP sprawia mu przykrość. Decydują o niej jednak emocje, które jak zauważa, po obu stronach są dziś ogromne.
- Obawiam się nawet, że im bliżej wyborów do Parlamentu Europejskiego, tym będą jeszcze większe - przewiduje. Jego zdaniem politycy Solidarnej Polski popełnili strategiczny błąd przed wyborami w Elblągu - zawyżając oczekiwania w stosunku do swojego kandydata.
- Mówili o 20-procentowym wyniku swojego kandydata i na tym tle zdobyte 11 proc. okazało się porażką - zauważa Bielan. Jego zdaniem dużo lepiej postąpił Jarosław Gowin tonując oczekiwania w starciu z Donaldem Tuskiem, w związku z czym jego 20 proc. głosów - zostało uznane za wielki sukces. Innym czynnikiem, która jego zdaniem mogła zdecydować o słabym wyniku SP na Podkarpaciu był nienajlepszy finał kampanii.
Ich kandydat miał świetną kampanię w lipcu i sierpniu, ale na finisz nie wystarczyło już zapału. Widać było wyraźnie, że Solidarna Polska jest zaskoczona atakami PiS i trochę bezbronna  - twierdzi Bielan.
Eurodeputowany krytycznie ocenia obecną strategię szefa SLD Leszka Millera, który wedle jego słów "w dzień biega po mediach jako przedstawiciel opozycji, a wieczorem je kolację z Donaldem Tuskiem i snuje plany wspólnych rządów."
- Uważam, że w wyborach SLD może za taką podwójną grę zapłacić. PiS jako główna partia opozycji może więc otrzymać ponad 40 proc. głosów, co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo utworzenia rządu - przewiduje rozmówca "Rzeczpospolitej".
Oceniając ostatnie protesty związkowców w stolicy Bielan mówi o ich sukcesie.
- Pokazali siłę, jedność oraz perfekcyjną organizację. Po tych kilku dniach manifestacji ich pozycja negocjacyjna niewątpliwie wzrosła. Zaryzykuję twierdzenie, że gdyby premier Tusk mógł cofnąć czas, wyznaczyłby ministrów do spotkań ze związkowcami podczas ubiegłotygodniowych protestów. Bo wyglądało to fatalnie, kiedy żaden z ministrów nie przyjął protestujących, a minister pracy debatował wówczas w Sejmie, o kuriozum, na temat dialogu - podkreśla. Zdaniem Bielana postawa członków rządu wobec liderów związkowych pokazała, że: - Donald Tusk dobitnie pokazał, że nie jest tak dobrym politykiem, jak się powszechnie uważa. W ogóle odnoszę wrażenie, że premier jest już wyraźnie przygaszony - mówi Bielan. Jego zdaniem szef rządu błędnie zakłada, ze gdy wygra wszystkie wewnętrzne wybory w PO, to sytuacja w całym kraju zmieni się na korzyść.
- Ale tak już nie będzie. Doświadczenie pokazuje, że gdy notowania partii rządzącej zaczynają spadać, to jest to równia pochyła. Nie udało się tego trendu odwrócić czy choćby powstrzymać ani AWS, ani SLD. Szczerze mówiąc, nie chciałbym dziś być na miejscu liderów PO - deklaruje polityk.
Jego zdaniem sytuacja w Platformie jest dziś porównywalna do tej w AWS i SLD pod koniec sprawowania rządów.
Morale jest coraz gorsze. Im bliżej wyborów, tym posłowie bardziej się boją o przyszłe mandaty, co powoduje ostrą rywalizację wewnątrz partii. Politycy PO swoich konkurentów w regionach autentycznie nienawidzą. Tusk zdaje się tego nie rozumieć. To przywódca wyłącznie na dobre czasy. Za to Kaczyński zawsze sprawdza się w sytuacjach kryzysowych. Moim zdaniem on jest nie do zdarcia - podkreśla Adam Bielan.

ansa/Rzeczpospolita

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Zainteresował Cię artykuł?Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook