Jedynie prawda jest ciekawa


Bielan: bracia Kaczyńscy dla mamy byli w stanie zostawić wszystko

17.01.2013

Jadwigę Kaczyńską, mamę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wspomina Adam Bielan, europoseł, były rzecznik prasowy PiS.

To jest niezwykle smutna wiadomość i na początku chcę przekazać wyrazy współczucia dla Pana Prezesa Kaczyńskiego. Ja zapamiętałem Panią Jadwigę jako niesamowitą kobietę, jako kobietę z zupełnie innej epoki. Jeśli chodzi o jej kulturę osobistą i podejście do życia i do wychowania synów. Była niezwykle cierpliwa. Jako rzecznik prasowy i współpracownik Jarosława Kaczyńskiego często dzwoniłem do domu, nawet zdarzało mi się przyjeżdżać do domu o różnych porach, bo tego wymagały sprawy służbowe. Pani Jadwiga nigdy nie okazał mi żadnego zniecierpliwienia. Czasem przy tej okazji, gdy prezesa nie było, albo był zajęty - rozmawialiśmy i zawsze bylem pod wrażeniem tego, że była doskonale zorientowana w tym, co się dzieje nie tylko w polityce, ale generalnie w szeroko rozumianym życiu społecznym w Polsce.

To była osoba ciepła i pogodna. Z synami łączyły ją niezwykle silne więzy. Z reguły relacje syna z matką są bardzo silne, a w tym przypadku, jak powszechnie chyba wiadomo były niezwykłe. Było to widać choćby po stosunku wcześniej śp. Prezydenta, jak i teraz prezesa Kaczyńskiego, którzy potrafili zostawić wszystko, żeby być przy mamie, kiedy tego potrzebowała. Myślę, że to jest wynik wychowania, jakie przyjęli od mamy.

Wielokrotnie słyszałem i od śp. Prezydenta, jak i od prezesa Kaczyńskiego, jak wielki wpływ na ich ukształtowanie miała mama. Choćby przez lektury, które im podsuwała w czasie ich dzieciństwa i młodości. Zawsze mówili, że jest dla nich olbrzymim autorytetem. To pokazuje, jak wielki wpływ wywarła na ich życie.

Zdarzyło mi się rozmawiać o polityce z Panią Jadwigą, ale nigdy nie słyszałem od niej choćby uszczypliwości pod adresem polityków, którzy atakowali jej synów. Czasem nawet półżartem wspominałem jej, że nie powinna oglądać pewnych kanałów telewizyjnych, żeby się nie denerwowała, bo tak właśnie było. Ale była osobą niezwykle pozytywną i żadnej krytycznej uwagi na ten temat od niej nie usłyszałem. Informacja o jej śmierci niezwykle mnie zasmuciła.

Adam Bielan

fot. PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook