Jedynie prawda jest ciekawa


Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

26.05.2017

Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

„Strach. To uczucie wywołuje dzisiaj komisja weryfikacyjna, która w czerwcu rozpocznie swoje prace nad jednym z największych przekrętów III RP. Afera reprywatyzacyjna to nic innego jak gigantyczne uwłaszczenie, które odbywało się za zgodą i wiedzą ówczesnych władz państwa, stolicy oraz elit prawniczych i biznesowych” — pisze Wojciech Biedroń na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Prace komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie mimo, że rozpoczną się w czerwcu, już teraz wywołują opór i niechęć głownie ze strony ratusza stołecznego oraz środowiska PO. Wojciech Biedroń wyjaśnia, jakie są zadania komisji Patryka Jakiego oraz kto i dlaczego boi się wniosków z jej prac.

„Komisja weryfikacyjna musiała powstać, gdyż absurdem byłaby sytuacja, w której urzędnicy, wydający niegdyś błędne decyzje, po ujawnieniu afery sami weryfikowaliby swoje rozstrzygnięcia budzące wątpliwości. Gdyby nie powstała komisja, to zgodnie z przepisami prawa te same osoby oceniałyby swoje decyzje po latach” — wyjaśnia Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości. To wydaje się oczywiste, to jednak już teraz ratusz zapowiada niechęć do współpracy.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że komisją nie stawi się […] twierdząc, iż to organ niekonstytucyjny. Następnie stwierdziła, że temu rzekomo „niekonstytucyjnemu” organowi przekaże jednak dokumenty, ale jeszcze nie teraz, tylko po jego ukonstytuowaniu się. […] Ale ta niekonsekwencja i zmiany nastrojów nie mogą dziwić. Nie ma wątpliwości, że bez pomocy urzędników związanych z prezydent Warszawy najwięksi oszuści na rynku reprywatyzacyjnym nie zarobiliby ani złotówki”.

Wojciech Biedroń zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt, który unaocznia przyczyny zdenerwowania prezydent Warszawy:

„Warto tu wspomnieć o tym, że zapowiadany przez nią w ubiegłym roku audyt reprywatyzacyjny w ratuszu zakończył się kompromitującą porażką, a gdy to CBA zaczęło kontrolować podejrzane decyzje i zachowania urzędników, Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła podpisania protokołu pokontrolnego. Zdenerwowanie i irytacja prezydent Warszawy biorą się również z tego, że komisja weryfikacyjna ma mocniejsze narzędzia, by skłonić ją do współpracy. Każdy urzędnik ma bowiem obowiązek stawić się przed jej obliczem”.

Publicysta zwraca uwagę, że to tak naprawdę początek afery reprywatyzacyjnej.

„Sprawa oszukańczej reprywatyzacji nie kończy się dzisiaj, jak chcieliby tego politycy PO. Ona dopiero się rozkręca, a naoliwiona maszyna sprawiedliwości może zniszczyć wiele karier i fortun, i to o wiele większych niż skonfiskowane ostatnio luksusowe samochody należące do jednego z zatrzymanych biznesmenów związanych z aferą. Efekty prac komisji będą też testem dla siły i skuteczności państwa polskiego w walce z patologiami oraz bandytyzmem”.

Więcej o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 22 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook