Jedynie prawda jest ciekawa


Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

26.05.2017

Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

„Strach. To uczucie wywołuje dzisiaj komisja weryfikacyjna, która w czerwcu rozpocznie swoje prace nad jednym z największych przekrętów III RP. Afera reprywatyzacyjna to nic innego jak gigantyczne uwłaszczenie, które odbywało się za zgodą i wiedzą ówczesnych władz państwa, stolicy oraz elit prawniczych i biznesowych” — pisze Wojciech Biedroń na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

Prace komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie mimo, że rozpoczną się w czerwcu, już teraz wywołują opór i niechęć głownie ze strony ratusza stołecznego oraz środowiska PO. Wojciech Biedroń wyjaśnia, jakie są zadania komisji Patryka Jakiego oraz kto i dlaczego boi się wniosków z jej prac.

„Komisja weryfikacyjna musiała powstać, gdyż absurdem byłaby sytuacja, w której urzędnicy, wydający niegdyś błędne decyzje, po ujawnieniu afery sami weryfikowaliby swoje rozstrzygnięcia budzące wątpliwości. Gdyby nie powstała komisja, to zgodnie z przepisami prawa te same osoby oceniałyby swoje decyzje po latach” — wyjaśnia Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości. To wydaje się oczywiste, to jednak już teraz ratusz zapowiada niechęć do współpracy.

„Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że komisją nie stawi się […] twierdząc, iż to organ niekonstytucyjny. Następnie stwierdziła, że temu rzekomo „niekonstytucyjnemu” organowi przekaże jednak dokumenty, ale jeszcze nie teraz, tylko po jego ukonstytuowaniu się. […] Ale ta niekonsekwencja i zmiany nastrojów nie mogą dziwić. Nie ma wątpliwości, że bez pomocy urzędników związanych z prezydent Warszawy najwięksi oszuści na rynku reprywatyzacyjnym nie zarobiliby ani złotówki”.

Wojciech Biedroń zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt, który unaocznia przyczyny zdenerwowania prezydent Warszawy:

„Warto tu wspomnieć o tym, że zapowiadany przez nią w ubiegłym roku audyt reprywatyzacyjny w ratuszu zakończył się kompromitującą porażką, a gdy to CBA zaczęło kontrolować podejrzane decyzje i zachowania urzędników, Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła podpisania protokołu pokontrolnego. Zdenerwowanie i irytacja prezydent Warszawy biorą się również z tego, że komisja weryfikacyjna ma mocniejsze narzędzia, by skłonić ją do współpracy. Każdy urzędnik ma bowiem obowiązek stawić się przed jej obliczem”.

Publicysta zwraca uwagę, że to tak naprawdę początek afery reprywatyzacyjnej.

„Sprawa oszukańczej reprywatyzacji nie kończy się dzisiaj, jak chcieliby tego politycy PO. Ona dopiero się rozkręca, a naoliwiona maszyna sprawiedliwości może zniszczyć wiele karier i fortun, i to o wiele większych niż skonfiskowane ostatnio luksusowe samochody należące do jednego z zatrzymanych biznesmenów związanych z aferą. Efekty prac komisji będą też testem dla siły i skuteczności państwa polskiego w walce z patologiami oraz bandytyzmem”.

Więcej o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 22 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook