Jedynie prawda jest ciekawa


Biedny jak Wałęsa

15.10.2013

Sprawa Lecha Wałęsy „sponiewieranego” na londyńskim lotnisku jest czymś więcej niż po weekendową sensacją na Pudelka. To bardzo jaskrawy dowód na to jak narracja o naszym „największym dobru narodowym” i „najbardziej znanym Polaku w dziejach” rozsypuje się w starciu z rzeczywistością.

Co takiego spotkało Lecha Wałęsę? Zielony czytelnik lub odbiorca przekazu medialnego pomyśli, że byłego prezydenta spotkało jakieś straszne upokorzenie – bicie, poniżające przeszukanie, rażenie taserem albo inne urągające jego godności osobistej szykany. Nic podobnego. Wałęsa był na lotnisku w Wielkiej Brytanii, mówiąc terminologią podróżniczą, normalnie „trzepany” jak każdy pasażer. Przy czym przeszukanie VIPa naprawdę różni się od „trzepania” zwykłego obywatela. Raz sam miałem przyjemność czekać na lotnisku w VIP Lounge i zapewniam – doprawdy – traumy nie mam. Oczywiście – abstrahując od politycznej (i moralnej) oceny byłego prezydenta do czegoś takiego dochodzić raczej nie powinno, jednak na samo zdarzenie składa się kilka czynników. 

Pierwszym z nich jest bez wątpienia typowo anglosaski szacunek dla prawa. Były prezydent Aleksander Kwaśniewski także został „cofnięty” w Kanadzie po tym jak jego nazwisko kilka lat temu nie znalazło się na stosownej liście. Anglosasi tak mają – prawo jest prawem i stosuje się je jednakowo wobec wszystkich – zarówno byłego prezydenta jak i cytując byłego ministra „Jasia Kowalskiego”. Nazwisko Wałęsy nie było obecne na liście osób zwolnionych od „trzepania” i służby podjęły wobec niego „czynności”. Módlmy się, kochani, abyśmy dożyli czasów gdy podobna świadomość zakorzeni się w Polsce.

Drugi aspekt to jaskrawy obraz „skuteczności” naszej dyplomacji. Fakt, że były prezydent Najjaśniejszej Rzeczpospolitej nie jest obecny na liście VIPów wpuszczanych do samolotu bez nieprzyjemności ukazuje jak działa od lat MSZ. Działania mające na celu wprowadzenie udogodnień dla byłych prezydentów za granicą – kim by tam oni nie byli – jest psim obowiązkiem naszych służb dyplomatycznych. Obowiązkiem z którego się nie wywiązały. Czym więc się przez te lata zajmują? Odpowiedź pozostawiam Państwu. 

I wreszcie trzeci aspekt – Lech Wałęsa jako ikona. Jest taka anegdota na temat PRL, że tak długo wmawiano robotnikom, że to oni są klasą rządzącą, że oni w to w końcu uwierzyli (co już na poważnie mówiąc ostatecznie doprowadziło do solidarnościowej epopei). Podobnie jest z Wałęsą – tak długo wmawiano mu w Polsce, że jest „narodowym skarbem”, „największym z żyjących Polaków”, „dobrem narodowym”, wreszcie – największym Polakiem w dziejach”… że ten w to uwierzył! Więcej – uwierzyły w to rzesze okadzonych propagandą polskich obywateli, nie pamiętających jak ci sami ludzie, którzy dziś Wałesę okadzają i niosą w lektyce, przed laty traktowali go jak chama, prostaka, zagrożenie dla demokracji i zgodnie rechotali z książeczką „Sto dowcipów o Wałęsie” w ręku. Szanowni Państwo – ja jestem młody, a to pamiętam.
Wałęsa pada więc ofiarą własnego „sukcesu”. Wożony po świecie nieomal w lektyce, w Polsce okadzany i noszony na rekach, traktowany nawet nie jako postać historyczna, ale jako guru wielkiej religii… stał się obywatelem RP Lechem Wałesą, nikim nadzwyczajnym, kolejnym pasażerem, dokumenty proszę.

Oto w małym incydencie ukazuje nam się wielkość autorytetu, siła III RP i znaczenie Polski w Europie jako czołowego gracza.  

Smutne to i śmieszne. Ale co najgorsze – prawdziwe.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Arkady Saulski

[fot. facebook.com/Lech Wałęsa]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook