Jedynie prawda jest ciekawa


Biedniejszy ryzykuje więcej

16.08.2012

Jeśli ktoś był prawomocnym wyrokiem skazany za popełnienie przestępstwa na rynku finansowym, to z mocy prawa nie powinien móc uzyskać możliwości prowadzenia tego typu działalności po raz drugi - mówi Ryszard Bugaj w rozmowie z "Faktem".

Zdaniem byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego jedynym sposobem, który może doprowadzić do zapobiegania w przyszłości takim masowym oszustwom, jak w aferze Amber Gold, czy naciąganie klientów przez upadające biura podróży, jest wyposażenie instytucji państwowych w szersze kompetencje. Ale jak przestrzega Bugaj musi to oznaczać zgodę na większe wpływy państwa na rynek, co niesie ze sobą pewne ryzyko i niewątpliwie podniesienie cen za usługi.
Według rozmówcy "Faktu" rynek finansowy i instytucje państwowe muszą mieć szersze kompetencje, m.in. w uzyskiwaniu i udostępnianiu informacji. - Jestem przekonany, że pewnego rodzaju działalności powinny być szeroko koncesjonowane. Jeśli ktoś był prawomocnym wyrokiem skazany za popełnienie przestępstwa na rynku finansowym, to z mocy prawa także nie powinien móc uzyskać możliwości prowadzenia tego typu działalności po raz drugi - podkreśla Bugaj. - Cały czas stoimy przed kwestią poszukiwania równowagi między regulacjami narzucanymi przez państwo, a korzyściami, które osiągami dzięki całkowitemu uwolnieniu rynku - dodaje.

Ryszard Bugaj przekonuje, że  nie tylko banki, ale też inne instytucje parabankowe powinny być kontrolowane przez instytucje państwowe w zakresie choćby źródeł środków, które zdobywają. - Musi być jasność czy to są własne środki, czy pożyczone, czy nie daj boże nie ma działalności o charakterze słupów dla właścicieli - mówi Bugaj.

Przestrzega jednak przed przesadną regulacją. - To czego bym się bał, to takich rozwiązań, które sprawią, że odbijając się od jednej ściany znajdziemy się przy drugiej. Także nie mogą to być pochopne działania. Niemniej uważam, że kompetencje państwa powinny być szersze i tym samym odpowiedzialność państwa powinna być większa - zaznacza.

Były doradca prezydenta krytykuje też nieczytelność i stopień skomplikowania polskiego prawa. – W Polsce powstała już taka sytuacja, że właściwie trudno już żyć jak nie wynajmuje się trzech adwokatów. I to jest chore - podkreśla.  

Jak zaznacza jednak - stuprocentowe zabezpieczenia na rynkach finansowych nie istnieją. Zasada jest więc prosta. Im więcej się ryzykuje, tym potencjalnie więcej można zarobić, ale w razie wpadki więcej się traci. - Człowiek, które prze całe życie zaoszczędził kilkadziesiąt tysięcy złotych, raczej nie może sobie pozwolić na ryzykowne lokaty - przestrzega ekonomista. 

ansa/Fakt

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook