Jedynie prawda jest ciekawa


Białoruskie muzeum w majątku polskiej szlachty

10.02.2013

Rosyjski biznesmen Paweł Podkorytow po przeczytaniu w więzieniu „Pana Tadeusza" poczuł się Białorusinem. Po wyjściu na wolność poznał środowisko białoruskiej inteligencji, a niedawno nabył dwór Bochwiców herbu Radwan w leżącym pośrodku drogi między Wołkowyskiem a Różaną – Podorosku. Chce stworzyć tam muzeum białoruskiej szlachty - podaje "Rzeczpospolita". - Nie rozumiem tego, Bochwicowie to szlachta polska - mówi Teresa Bochwic, dziennikarka, członek Zarządu Głównego SDP. Najprawdopodobniej chodzi o to, że miejscowe władze mogłyby być niechętne gdyby miało w Podorosku powstać muzeum szlachty polskiej.

Teresa Bochwic: Oczywiście nasi przodkowie mieszkali na Białorusi i pewnie przez to mylnie są do tego narodu zaliczani. Już 15 lat temu był u nas taki białoruski historyk, który się tymi sprawami zajmował. On pokazał mi książkę o białoruskich feudałach czyli Bochwicach. Myśmy mu tłumaczyły z córką, że to nie byli białoruscy feudałowie tylko to była zwyczajna szlachta polska, a Białoruś była wtedy elementem Wielkiej Rzeczpospolitej, a potem ta część Białorusi, na której mieli majątki to była część II Rzeczpospolitej, więc o czym w ogóle my mówimy. No tak, ale to teraz jest białoruskie i on szukał śladów, że to była szlachta białoruska.

Stefczyk.info: Można przypuszczać, że to dlatego, żeby wszystko było po myśli tamtejszych władz…

Teresa Bochwic: Widocznie tak to jest, że to, co tam jest na miejscu to jest białoruskie i koniec.

Stefczyk.info: Czy była pani tam na miejscu, czy wie pani jak Białorusini odbierają Polaków?

Teresa Bochwic: Nie wiem, nigdy tam nie byłam i szczerze mówiąc wcale się tam nie wybieram. Moja rodzina próbowała kiedyś występować o jakiekolwiek odszkodowanie za tzw. mienie zabużańskie, no ale okazało się, że na Białorusi to jest prawie nie do załatwienia. Odzyskać się tego mienia na pewno nie da, ale część osób dostała odszkodowania za mienie pozostawione za Bugiem, akurat Bochwicowie zostawili tam sporo majątku, ale okazuje się, że nic się za to nie należy.

Stefczyk.info: Podkorytkow, biznesmen, który kupił majątek Bochwiców w Podorosku twierdził, że miłością to tej "białoruskiej szlachty" zapałał po przeczytaniu w więzieniu "Pana Tadeusza". Jak pani myśli, co go tak w Mickiewiczu mogło natchnąć do takiego działania?

Teresa Bochwic: Sposób myślenia o Mickiewiczu każdy ma swój. Jest przecież przestawiany na przykład na Litwie jako wielki litewski poeta Adamus Mickievicius. Pewnie w ten sposób jakoś myślał ten Białorusin. My mamy poczucie, że Adam Mickiewicz był poetą polskim, że rodzina Bochwiców jest rodziną od 500 lat polska, a wcześniej niemiecką. Podobno to był ludwisarz, który przyszedł do Polski razem z Witem Stwoszem. Rodzinna legenda mówi, że to był jeden z tych ludwisarzy, którzy odlewali Dzwon Zygmunta. Podobno za to został właśnie uszlachcony. I od tamtej pory już był szlachcicem polskim. A Polska kiedyś sięgała bardzo daleko na Wchód, może nie do Moskwy, ale bardzo daleko i to wszystko była Polska.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. kresy.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook