Jedynie prawda jest ciekawa


Bezrobocie to efekt dotychczasowych rządów krajów UE

10.02.2013

Bezrobocie młodych jest wyłącznie konsekwencją dotychczasowej polityki rządów krajów Unii Europejskiej, które ograniczają wolność gospodarczą, a w zamian oferują socjal - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Oczywiście gospodarka realna musi na to wypracować środki. Od lat ich nadwyżki nie ma, stąd życie na kredyt i finansowanie różnego rodzaju tzw. programów pomocowych. Dzisiejsze pomysły są kontynuacją tej tendencji, samobójczej politycznie dla UE. Już widać wybuchające różnego rodzaju rewolty z udziałem młodych, którzy pozbawieni szans na karierę albo emigrują z Europy do kolonii, gdzie jest dla nich praca – jak ma to miejsce w przypadku Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów – albo wychodzą na ulice, zasilają gangi, organizują demonstracje. To może zniszczyć ten ład polityczny opierający się wyłącznie na arytmetycznej większości zamiast na wolności.

Sadowski przypomina, że z powodu zmasowanego wyjazdu Polaków za pracą jestesmy uznawani za najbardziej mobilne społeczeństwo.

"Dla nas kwestia pracy, utrzymania rodziny jest rzeczą tak naturalną i oczywistą, że nie mamy ograniczeń mentalnych, jeśli chodzi o miejsce, w którym znajdujemy pracę. Takie problemy pojawiają się w innych społeczeństwach Unii, które do tej pory były programami socjalnymi – trzeba użyć tego słowa – niszczone. Destrukcyjne były pomysły ukrywania bezrobocia poprzez oferowanie wszystkim nieodpłatnego wyższego wykształcenia. Symbolicznym tego efektem była niedawna sprawa z Włoch, gdzie absolwent politologii wystawił swój dyplom i umiejętności na aukcji za 1 euro. Kształcono ludzi, którzy nijak nie znajdą pracy tylko po to, by w statystykach bezrobocia ich nie było. Uczelnie w Unii Europejskiej są dziś w dużej mierze przechowalnią osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. A jest to konsekwencją takiego ograniczenia i skrępowania gospodarki, że nie jest ona w stanie stworzyć wystarczającej liczby miejsc pracy" - twierdzi ekonomista, który jednocześnie mówi, że zła sytuacja to efekt zaniedbań kolejnych polskich rządów. Także obecna włądza baedzodobrze sobie zdaje sprawę z tego, że jest źle i wie także, dlaczego tak się dzieje.

"Mamy natomiast do czynienia z klasyczną sytuacja opisaną przez Miltona Friedmana, czyli tyranią status quo i próbą utrzymania tego nieefektywnego systemu. A to już ma daleko idące konsekwencje. Ich miarą jest właśnie nie malejąca, ale znów wzbierająca fala kolejnych trwałych wyjazdów" - zapowiada Sadowski.

CAŁA ROZMOWA NA wPolityce.pl

fot. PAP

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook