Jedynie prawda jest ciekawa


Bezrobocie to efekt dotychczasowych rządów krajów UE

10.02.2013

Bezrobocie młodych jest wyłącznie konsekwencją dotychczasowej polityki rządów krajów Unii Europejskiej, które ograniczają wolność gospodarczą, a w zamian oferują socjal - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Oczywiście gospodarka realna musi na to wypracować środki. Od lat ich nadwyżki nie ma, stąd życie na kredyt i finansowanie różnego rodzaju tzw. programów pomocowych. Dzisiejsze pomysły są kontynuacją tej tendencji, samobójczej politycznie dla UE. Już widać wybuchające różnego rodzaju rewolty z udziałem młodych, którzy pozbawieni szans na karierę albo emigrują z Europy do kolonii, gdzie jest dla nich praca – jak ma to miejsce w przypadku Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów – albo wychodzą na ulice, zasilają gangi, organizują demonstracje. To może zniszczyć ten ład polityczny opierający się wyłącznie na arytmetycznej większości zamiast na wolności.

Sadowski przypomina, że z powodu zmasowanego wyjazdu Polaków za pracą jestesmy uznawani za najbardziej mobilne społeczeństwo.

"Dla nas kwestia pracy, utrzymania rodziny jest rzeczą tak naturalną i oczywistą, że nie mamy ograniczeń mentalnych, jeśli chodzi o miejsce, w którym znajdujemy pracę. Takie problemy pojawiają się w innych społeczeństwach Unii, które do tej pory były programami socjalnymi – trzeba użyć tego słowa – niszczone. Destrukcyjne były pomysły ukrywania bezrobocia poprzez oferowanie wszystkim nieodpłatnego wyższego wykształcenia. Symbolicznym tego efektem była niedawna sprawa z Włoch, gdzie absolwent politologii wystawił swój dyplom i umiejętności na aukcji za 1 euro. Kształcono ludzi, którzy nijak nie znajdą pracy tylko po to, by w statystykach bezrobocia ich nie było. Uczelnie w Unii Europejskiej są dziś w dużej mierze przechowalnią osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. A jest to konsekwencją takiego ograniczenia i skrępowania gospodarki, że nie jest ona w stanie stworzyć wystarczającej liczby miejsc pracy" - twierdzi ekonomista, który jednocześnie mówi, że zła sytuacja to efekt zaniedbań kolejnych polskich rządów. Także obecna włądza baedzodobrze sobie zdaje sprawę z tego, że jest źle i wie także, dlaczego tak się dzieje.

"Mamy natomiast do czynienia z klasyczną sytuacja opisaną przez Miltona Friedmana, czyli tyranią status quo i próbą utrzymania tego nieefektywnego systemu. A to już ma daleko idące konsekwencje. Ich miarą jest właśnie nie malejąca, ale znów wzbierająca fala kolejnych trwałych wyjazdów" - zapowiada Sadowski.

CAŁA ROZMOWA NA wPolityce.pl

fot. PAP

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook