Jedynie prawda jest ciekawa


Bezrobocie - gwiazdkowy prezent od rządu

09.12.2012

W ostatni piątek resort pracy ogłosił dane dotyczące bezrobocia w listopadzie. Wzrosło ono z 12,5 proc. w październiku do 12,9 proc. czyli o ponad 64 tysiące osób i wyniosło 2 mln 59 tysięcy osób. Wszystko niestety wskazuje na to, że na koniec grudnia bezrobocie wzrośnie o kolejne 50-60 tysięcy osób, a stopa bezrobocia zdecydowanie przekroczy 13 proc.

Należy przy tym przypomnieć, że w projekcie budżetu na 2013 rok, rząd Tuska przyjął, że na koniec roku, stopa bezrobocia wyniesie właśnie 13% i ten fakt tylko potwierdza jak nierealistyczny będzie ten plan finansowy państwa.

Ta coraz gorsza sytuacja na rynku pracy w Polsce ma miejsce, kiedy za granicę według różnych szacunków wyjechało od 2 do 3 mln Polaków i te wyjazdy w dalszym ciągu trwają, w wymiarze kilkunastu tysięcy osób miesięcznie.

Niestety to co ogłosił minister pracy Polakom niejako pod choinkę to dopiero początek dramatycznej sytuacji na rynku pracy.

Zaledwie przed paroma dniami Fiat Auto Poland ogłosił zwolnienie około 1500 osób ze swojej fabryki w Tychach, czyli blisko 1/3 całej załogi mimo tego, że jest to najlepsza fabryka koncernu Fiata na całym świecie.

Zarząd tłumaczy to spadkiem popytu na samochody tej marki na włoskim rynku, gdzie kierowana była zasadnicza część eksportu tyskiej fabryki ale przecież doskonale wiadomo, że po decyzji, że nowy model Fiata Pandy, będzie produkowany tylko we Włoszech wiadomo było, że to będzie cios w zakład w Polsce. Także w branży produkcji samochodów widać wyraźnie, że kapitał ma jednak „narodowość.

Zwolnienia rozpoczęły się nawet w takiej branży jak bankowość. Zwolnionych ma być przynajmniej 5 tysięcy pracowników, choć według danych KNF rok 2012 nie będzie wcale taki najgorszy jeśli chodzi o wyniki finansowe, ponieważ po III kwartałach na czysto (a więc już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), zarobiły aż 12 mld zł.

Blisko 1000 pracowników będzie musiało odejść z połączonego austriackiego Raiffeisena z greckim Polbankiem. W wyniku połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem, pracę może stracić około 10% dotychczasowych załóg obydwu banków tj. około 1200-1300 osób.

Ale nie tylko fuzje powodują poważne redukcje załogi w połączonych bankach. Zwalniają wszystkie banki, próbując redukować koszty. BGZ zapowiedział zwolnienia blisko 400 pracowników, BNP Paribas ponad 400 pracowników, City Handlowy blisko 600 pracowników, Nordea ponad 400 pracowników. A to tylko niektóre przykłady, pracownicy są zwalniani z banków sukcesywnie bez ogłaszania tzw. zwolnień grupowych.

Zapowiedziano także zwolnienia na kolei. W ramach tzw. programu dobrowolnych zwolnień ma odejść w roku 2013 około 4 tysięcy pracowników, Poczta Polska w podobnym programie chce zwolnić 5 tysięcy ludzi.

Najczarniejsze wieści płyną jednak z sektora budowlanego. Jeżeli sytuacja na rynku budowlanym nie ulegnie poprawie (a nic na to nie wskazuje ze względu na załamanie się zarówno inwestycji publicznych jak i prywatnych), to już zimą i wiosną czekają nas masowe upadłości i likwidacje przedsiębiorstw w tym sektorze.

Według organizacji zrzeszających firmy budowlane, pracę w tym sektorze może stracić w roku 2013 aż 150 tysięcy pracowników i to zarówno na skutek upadłości dużych firm budowlanych jak i likwidacji tych małych kilku-kilkunastu osobowych.

Te masowe zwolnienia nie są dla nikogo niespodzianką. Większość z nich była zapowiadana w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Reakcja rządu na te zapowiedzi to ustalenie poziomu bezrobocia na koniec 2013 roku na nierealistycznym poziomie 13% i kolejne przycięcie środków w Funduszu Pracy.

Już 4 rok z rzędu środki z tego funduszu zamiast na aktywne formy ograniczania bezrobocia, są przeznaczane na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego. Do tej pory minister Rostowski pożyczył z tego funduszu blisko 7 mld zł.

Tak się kończy historia o „zielonej wyspie” zarówno w gospodarce jak i na rynku pracy.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook