Jedynie prawda jest ciekawa


Bezrobocie - gwiazdkowy prezent od rządu

09.12.2012

W ostatni piątek resort pracy ogłosił dane dotyczące bezrobocia w listopadzie. Wzrosło ono z 12,5 proc. w październiku do 12,9 proc. czyli o ponad 64 tysiące osób i wyniosło 2 mln 59 tysięcy osób. Wszystko niestety wskazuje na to, że na koniec grudnia bezrobocie wzrośnie o kolejne 50-60 tysięcy osób, a stopa bezrobocia zdecydowanie przekroczy 13 proc.

Należy przy tym przypomnieć, że w projekcie budżetu na 2013 rok, rząd Tuska przyjął, że na koniec roku, stopa bezrobocia wyniesie właśnie 13% i ten fakt tylko potwierdza jak nierealistyczny będzie ten plan finansowy państwa.

Ta coraz gorsza sytuacja na rynku pracy w Polsce ma miejsce, kiedy za granicę według różnych szacunków wyjechało od 2 do 3 mln Polaków i te wyjazdy w dalszym ciągu trwają, w wymiarze kilkunastu tysięcy osób miesięcznie.

Niestety to co ogłosił minister pracy Polakom niejako pod choinkę to dopiero początek dramatycznej sytuacji na rynku pracy.

Zaledwie przed paroma dniami Fiat Auto Poland ogłosił zwolnienie około 1500 osób ze swojej fabryki w Tychach, czyli blisko 1/3 całej załogi mimo tego, że jest to najlepsza fabryka koncernu Fiata na całym świecie.

Zarząd tłumaczy to spadkiem popytu na samochody tej marki na włoskim rynku, gdzie kierowana była zasadnicza część eksportu tyskiej fabryki ale przecież doskonale wiadomo, że po decyzji, że nowy model Fiata Pandy, będzie produkowany tylko we Włoszech wiadomo było, że to będzie cios w zakład w Polsce. Także w branży produkcji samochodów widać wyraźnie, że kapitał ma jednak „narodowość.

Zwolnienia rozpoczęły się nawet w takiej branży jak bankowość. Zwolnionych ma być przynajmniej 5 tysięcy pracowników, choć według danych KNF rok 2012 nie będzie wcale taki najgorszy jeśli chodzi o wyniki finansowe, ponieważ po III kwartałach na czysto (a więc już po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), zarobiły aż 12 mld zł.

Blisko 1000 pracowników będzie musiało odejść z połączonego austriackiego Raiffeisena z greckim Polbankiem. W wyniku połączenia BZ WBK z Kredyt Bankiem, pracę może stracić około 10% dotychczasowych załóg obydwu banków tj. około 1200-1300 osób.

Ale nie tylko fuzje powodują poważne redukcje załogi w połączonych bankach. Zwalniają wszystkie banki, próbując redukować koszty. BGZ zapowiedział zwolnienia blisko 400 pracowników, BNP Paribas ponad 400 pracowników, City Handlowy blisko 600 pracowników, Nordea ponad 400 pracowników. A to tylko niektóre przykłady, pracownicy są zwalniani z banków sukcesywnie bez ogłaszania tzw. zwolnień grupowych.

Zapowiedziano także zwolnienia na kolei. W ramach tzw. programu dobrowolnych zwolnień ma odejść w roku 2013 około 4 tysięcy pracowników, Poczta Polska w podobnym programie chce zwolnić 5 tysięcy ludzi.

Najczarniejsze wieści płyną jednak z sektora budowlanego. Jeżeli sytuacja na rynku budowlanym nie ulegnie poprawie (a nic na to nie wskazuje ze względu na załamanie się zarówno inwestycji publicznych jak i prywatnych), to już zimą i wiosną czekają nas masowe upadłości i likwidacje przedsiębiorstw w tym sektorze.

Według organizacji zrzeszających firmy budowlane, pracę w tym sektorze może stracić w roku 2013 aż 150 tysięcy pracowników i to zarówno na skutek upadłości dużych firm budowlanych jak i likwidacji tych małych kilku-kilkunastu osobowych.

Te masowe zwolnienia nie są dla nikogo niespodzianką. Większość z nich była zapowiadana w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Reakcja rządu na te zapowiedzi to ustalenie poziomu bezrobocia na koniec 2013 roku na nierealistycznym poziomie 13% i kolejne przycięcie środków w Funduszu Pracy.

Już 4 rok z rzędu środki z tego funduszu zamiast na aktywne formy ograniczania bezrobocia, są przeznaczane na finansowanie deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego. Do tej pory minister Rostowski pożyczył z tego funduszu blisko 7 mld zł.

Tak się kończy historia o „zielonej wyspie” zarówno w gospodarce jak i na rynku pracy.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook