Jedynie prawda jest ciekawa


"Bez rozłamu wśród kleru nie dacie rady"

18.12.2011

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się promocja książki ks. Bonieckiego pt. "Lepiej palić fajkę, niż czarownice...".

Przy tej okazji ksiądz Boniecki rozmawiał z Moniką Olejnik - w atmosferze wspólnoty salonu, w atmosferze wyższości nad "ciemną" hierarchą kościelną, która nakazała ks. Bonieckiemu ograniczenie wystąpień medialne do "Tygodnika Powszechnego". A nakazała - warto pamiętać - bo ks. Boniecki głosił tezy sprzeczne z postawą całego Kościoła, skutecznie rozbijając i dezorientując opinię katolicką.

Ks. Boniecki tłumaczył się ze swoich tez - w zasadzie je podtrzymując. I tak np. wyjaśniał, że nie mógł powiedzieć, iż krzyż musi wisieć w Sejmie, bo "nie mógłby potem spojrzeć w lustro".

Ponieważ nie uważam, że krzyż musi wisieć w Sejmie, tak jak nie uważam, że absolutnie trzeba go usunąć z Sejmu.

Z kolei w kwestii związków partnerskich osób tej samej płci kapłana podkreślił, że jest faktem, że takie związki są i jest daleki od ich potępiania - choć łaskawie uznał, że wymaganie od Kościoła, aby uznał związki gejowskie "jest postawą nietolerancyjną".

A co do promocji satanisty jako autorytetu w TVP to ks. Boniecki w ogóle się nie niepokoi:

Nergal, który robi show z diabłem, bo jak sam powiedział, diabeł dobrze się sprzedaje, nie jest satanistą, nie odprawia mszy, nie zabija dzieci, nie puszcza kwi, tylko odgrywa szatana, który moim zdaniem jest szatanem jasełkowym.

Odgrywa albo i nie odgrywa, bo gdyby tylko odgrywał, to wyznawcy satanizmu szybko by się zorientowali, i zespół Darskiego nie byłby "kultowym" zespołem tej sekty.

Patrząc na "oświeconą" aktywność ks. Bonieckiego w tak zacnym gronie, warto przywołać fragment świeżo wydanej, niezwykle wartościowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. "Czas walki z Bogiem. Kościół na straży polskiej wolności" (wyd. Biały Kruk, Kraków 2011), dotyczący niszczeni Kościoła przez komunistów w końcówce lat 40.:

Walka o Polskę przekształcała się w coraz bardziej otwartą konfrontację komunistycznego państwa z Kościołem. Stalin zdecydował się w tej sprawie udzielić udzielić osobistych wskazówek Bolesławowi Bierutowi podczas wizyty tego ostatniego w Moskwie, 1 sierpnia 1949 roku. Stalin tłumaczył, jak poradzić sobie z Kościołem - ostatniej przeszkody na drodze do totalnej kontroli nad polskim społeczeństwem: "Przy klerze nie zrobicie nic, dopóki nie dokonacie rozłamu na dwie odrębne i przeciwstawne sobie grupy; propaganda masowa, to rzecz konieczna, ale samą propagandą nie zrobi się tego, co potrzeba... nie nastawiacie się na rozłam... bez rozłamu wśród kleru nic nie wyjdzie."

Stalina nie ma, Bieruta nie ma, komunizm upadł, ale pewne techniki pozostały. Bo i dziś widzimy bardzo intensywne, głównie medialne, działania na rzecz podzielenia księży na tych "ciemnogrodzkich" i tych "postępowych". I wszyscy ludzie dobrej woli wiedzą, że nie jest to dzielenie mające wzmocnić Kościół.

Bez jedności Kościół swojej pozycji w Polsce nie zachowa.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook