Jedynie prawda jest ciekawa


"Bez rozłamu wśród kleru nie dacie rady"

18.12.2011

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się promocja książki ks. Bonieckiego pt. "Lepiej palić fajkę, niż czarownice...".

Przy tej okazji ksiądz Boniecki rozmawiał z Moniką Olejnik - w atmosferze wspólnoty salonu, w atmosferze wyższości nad "ciemną" hierarchą kościelną, która nakazała ks. Bonieckiemu ograniczenie wystąpień medialne do "Tygodnika Powszechnego". A nakazała - warto pamiętać - bo ks. Boniecki głosił tezy sprzeczne z postawą całego Kościoła, skutecznie rozbijając i dezorientując opinię katolicką.

Ks. Boniecki tłumaczył się ze swoich tez - w zasadzie je podtrzymując. I tak np. wyjaśniał, że nie mógł powiedzieć, iż krzyż musi wisieć w Sejmie, bo "nie mógłby potem spojrzeć w lustro".

Ponieważ nie uważam, że krzyż musi wisieć w Sejmie, tak jak nie uważam, że absolutnie trzeba go usunąć z Sejmu.

Z kolei w kwestii związków partnerskich osób tej samej płci kapłana podkreślił, że jest faktem, że takie związki są i jest daleki od ich potępiania - choć łaskawie uznał, że wymaganie od Kościoła, aby uznał związki gejowskie "jest postawą nietolerancyjną".

A co do promocji satanisty jako autorytetu w TVP to ks. Boniecki w ogóle się nie niepokoi:

Nergal, który robi show z diabłem, bo jak sam powiedział, diabeł dobrze się sprzedaje, nie jest satanistą, nie odprawia mszy, nie zabija dzieci, nie puszcza kwi, tylko odgrywa szatana, który moim zdaniem jest szatanem jasełkowym.

Odgrywa albo i nie odgrywa, bo gdyby tylko odgrywał, to wyznawcy satanizmu szybko by się zorientowali, i zespół Darskiego nie byłby "kultowym" zespołem tej sekty.

Patrząc na "oświeconą" aktywność ks. Bonieckiego w tak zacnym gronie, warto przywołać fragment świeżo wydanej, niezwykle wartościowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. "Czas walki z Bogiem. Kościół na straży polskiej wolności" (wyd. Biały Kruk, Kraków 2011), dotyczący niszczeni Kościoła przez komunistów w końcówce lat 40.:

Walka o Polskę przekształcała się w coraz bardziej otwartą konfrontację komunistycznego państwa z Kościołem. Stalin zdecydował się w tej sprawie udzielić udzielić osobistych wskazówek Bolesławowi Bierutowi podczas wizyty tego ostatniego w Moskwie, 1 sierpnia 1949 roku. Stalin tłumaczył, jak poradzić sobie z Kościołem - ostatniej przeszkody na drodze do totalnej kontroli nad polskim społeczeństwem: "Przy klerze nie zrobicie nic, dopóki nie dokonacie rozłamu na dwie odrębne i przeciwstawne sobie grupy; propaganda masowa, to rzecz konieczna, ale samą propagandą nie zrobi się tego, co potrzeba... nie nastawiacie się na rozłam... bez rozłamu wśród kleru nic nie wyjdzie."

Stalina nie ma, Bieruta nie ma, komunizm upadł, ale pewne techniki pozostały. Bo i dziś widzimy bardzo intensywne, głównie medialne, działania na rzecz podzielenia księży na tych "ciemnogrodzkich" i tych "postępowych". I wszyscy ludzie dobrej woli wiedzą, że nie jest to dzielenie mające wzmocnić Kościół.

Bez jedności Kościół swojej pozycji w Polsce nie zachowa.

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook