Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Bez "kryszy" nie byłoby Amber Gold

18.08.2012

28 latek z wyrokami na koncie nie byłby w stanie zbudować co najmniej dwóch firm, które obracały wielomilionowymi sumami, gdyby nie miał ochrony politycznej lub służb specjalnych - uważa Cezary Gmyz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Stefczyk. Info: Czy Marcin P. był chroniony przez władzę? Czy miał parasol polityczny? Czy też po prostu był wystarczająco sprytny i miał szczęście, że przez tyle lat udawało mu się funkcjonować w dużym biznesie mimo wyroków karnych za oszustwo?

Cezary Gmyz: Moim zdaniem funkcjonowanie Marcina P., bez czegoś co rosyjska mafia nazywa "kryszą" byłoby niemożliwe. Bez tego 28 latek z wyrokami na koncie nie byłby w stanie zbudować co najmniej dwóch firm, które obracały wielomilionowymi sumami. Mam tu na myśli Amber Gold i OLT Express. Musiał mieć czy to wsparcie polityczne, czy to jak podejrzewam, ochronę służb specjalnych, bądź ludzi ze służb specjalnych.

Więc co się stało, że ten parasol został zdjęty?

Pewne rzeczy nie mogą być prowadzone wiecznie. Mimo wszystko istnieją prawa ekonomii. A być może była to operacja zaplanowana na krótki czas, żeby wydrenować kieszenie Polaków i doprowadzić do  spektakularnego, niezbyt długotrwałego oszustwa. A być może wszystko załamało się pod wpływem błędów popełnionych przez twórców tej operacji.

W jakim celu firma OLT Express zatrudniła syna premiera?

Jest to metoda, która była stosowana bardzo często, jeśli popatrzymy na ludzi, którzy byli zatrudniani przez polskich oligarchów. Zatrudniano polityków, w momencie kiedy odchodzili z polityki. A także członków ich rodzin. Jest ich wielu,  jeśli spojrzymy na listy płac firm stu najbogatszych Polaków. To są ludzie, którzy nie mają pracować ale zapewniać coś, co nazwałem "kryszą", czyli ochronę. Bo np urzędnicy przewidziani do kontrolowania danej firmy  natrafiając na takie nazwisko,  przeważnie gwałtownie tracą  zdolności i zapał do takiej kontroli.

A jak to było z wiedzą o Amber Gold? Premier mówił, że o podejrzeniach wokół firmy wiadomo było od dawna i on przestrzegał syna na podstawie tej powszechnej wiedzy. Wielu polityków twierdzi dziś, że informacje o Amber Gold zaczęły być powszechne dopiero w ostatnich tygodniach.

Wcześniej pojawiały się pojedyncze publikacje o Amber Gold. Ale to nie były informacje z pierwszych stron gazet. Nie wywoływały wówczas żadnej sensacji. O tym, że Plichta był karany pisała bodajże w marcu jako pierwsza "Gazeta Wyborcza". Nie były to jednak artykuły, które elektryzowały opinię publiczną. Natomiast wypowiedź premiera bardzo mnie martwi. Bo jeśli on nie otrzymywał informacji od służb, to oznacza, że tak naprawdę największa polska służba specjalna jaką jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie działa w sposób prawidłowy. Wszędzie na świecie jest tak, że członkowie rodzin osób sprawujących najważniejsze funkcje w państwie mają ochronę służb specjalnych. I jeśli tak rzeczywiście było, że służby nie wiedziały, że Michał Tusk wiąże się z firmą o fatalnej reputacji, to mamy do czynienia z brakiem działania służb specjalnych, co jest bardzo niebezpieczne dla państwa.

Czy zwoływanie Rady Stabilności Finansowej w związku z aferą Amber Gold było właściwym posunięciem? Czy takie ciało może coś zrobić w związku z tą aferą?

To jest działanie stricte PR-owe. Ale mogą w tym być jakieś ukryte cele. Od dłuższego czasu Platforma Obywatelska walczy z jedną z nielicznych instytucji finansowych, które wciąż zostają w rękach polskich, a mianowicie ze spółdzielczymi kasami oszczędnościowo - kredytowymi, zwanymi SKOK-ami. I w walkę z nimi są zaangażowani politycy, którzy byli w przeszłości  związani z sektorem bankowym, z bankami zachodnimi, którym SKOKi bardzo się nie podobają. I być może to, że będziemy walczyć o stabilność finansową ma na celu przejęcie jednego z ostatnich przyczółków polskich finansów, zdolnego do zbudowania za polskie pieniądze niezależnej instytucji  finansowej, w której oszczędności trzyma parę milionów Polaków. A te oszczędności są oczywiście łakomym kąskiem dla każdego banku.

not.ansa

[fot.PAP/ Piotr Pędziszewski]Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook