Jedynie prawda jest ciekawa


Bez Boga Europa nie przetrwa

10.08.2012

Uczciwy stosunek do prawdy jest drogą nawrócenia. Bez Boga Europa nie przetrwa – podkreślił abp Henryk Hoser przywołując postać św. Teresy Benedykty od Krzyża, Edyty Stein, która 70 lat temu zginęła w komorze gazowej Auschwitz-Birkenau.

W święto patronki Europy biskup warszawsko-praski spotkał się z uczestnikami 29. Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin „Totus Tuus” w sanktuarium Świętej Rodziny w Studziannej, gdzie celebrował dla nich Mszę świętą.

Przypominając w homilii postać Edyty Stein abp Hoser stwierdził, że z chwilą nawrócenia rozpoczęła się jej droga krzyżowa.

"Nie była rozumiana przez swoją rodzinę, krąg wyznawców religii mojżeszowej oraz środowiska ateizujących filozofów pierwszej połowy XX wieku. W końcu została także odrzucona przez reżim hitlerowski. Ta, która otrzymywała odznaczenia, była wybitnym pedagogiem, mówiła i pisała o powołaniu kobiety w społeczeństwie została najpierw zmarginalizowana, a później przeznaczona do zagłady. Zginęła w piecu krematoryjnym" - mówił biskup warszawsko-praski

Stając się świadkiem ogromnego upadku kultury i cywilizacji kraju, który uważała za swój św. Teresa Benedykta od Krzyża jest strażniczką Europy – przypomniał w kazaniu abp Hoser. Ubolewał on, że Europa, „powoli przekształca się w kontynent ateistyczny, zdechrystianizowany, gdzie ludzie żyją tak, jakby Boga nie było”.

"To będzie droga samobójcza. Takie społeczeństwo europejskie, jakie dziś budujemy nie może przetrwać" -  przestrzegał hierarcha.

Jednocześnie zaapelował do pątników o modlitwę w intencji Polski i całego kontynentu.

"Dopiero odnalezienie Boga, który jest naszym Stworzycielem i jedynym Zbawicielem może nas wszystkich wprowadzić na drogę powrotu do domu Ojca "– podkreślił.

Biskup warszawsko-praski zachęcał także pielgrzymów, aby wpatrując się w Świętą Rodzinę budowali swoje wzajemne relacje.

"Dziś młodzi ludzie wyobrażają sobie bardzo naiwnie, że małżeństwo jest tylko przedłużeniem stanu narzeczeństwa, gdzie dominuje to, co psychiatrzy nazywają ‘zespołem zakochania’, tymczasem rodzina to coś znacznie więcej. W niej jedni żyją dla drugich" – podkreślił abp Hoser.

29 Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus wyszła 5 sierpnia z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie. Na Jasną Górę pątnicy dotrą 14 sierpnia. W raz z nimi podąża VI Ogólnopolska Pielgrzymka Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych.

KAI/Kaj

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook