Jedynie prawda jest ciekawa


Berlin 1936 – Moskwa 1980 – Soczi 2014

04.02.2014

Gdy piszę te słowa, zimowe igrzyska olimpijskie w Rosji tuż, tuż. Uwaga: żadna olimpiada! Olimpiada to czteroletni okres między igrzyskami, a nie same zawody sportowe. O tym wie każdy, kto się sportem pasjonuje.

Pamiętam poprzednie igrzyska w Rosji, izwinitie, w Związku Sowieckim, w 1980 roku. Był bojkot, a mimo to, Biało-Czerwoni zdobyli raptem tylko trzy złote medale (Władysław Kozakiewicz w skoku o tyczce, słynny Bronisław Malinowski w biegu na 3 kilometry z przeszkodami – na ostatnim okrążeniu minął Tanzańczyka Filberta Bayi oraz sensacyjnie Jan Kowalczyk – też przez przeszkody, ale na koniu). Wyniki były najgorsze od bodaj 1956 roku, a więc od czasu IO w Melbourne. Kolega z liceum, pięcioboista Oktawian Sarna „załapał się” jako widz na parę konkurencji w Moskwie i trochę mu jednak zazdrościłem.

Generalnie „Ruskie”, jak to się wtedy mówiło, bo nie było jeszcze politycznej poprawności, kosili konkurencję i zrobili taką pokazówkę, jak Niemcy Hitlera w 1936 w Berlinie. Skojarzenia nasuwały się same. Szowinistycznych Niemców denerwowały zwycięstwa czarnoskórego sprintera i skoczka Jesse Owensa, szowinistycznych Sowietów (Rosjan) wkurzył „gest Kozakiewicza”, który zresztą był jedynie odpowiedzią dla wyjącej tłuszczy chcącej zdekoncentrować Polaka przed jego skokami tak, aby wygrał tyczkarz z napisem „CCCP” na dresie.

Minęły 34 lata i też nie będzie mnie na Igrzyskach w Rosji. I znowu pewnie będę trochę zazdrościł tym, którzy będą zdzierać gardła za Justynę Kowalczyk, Kamila Stocha i innych narciarskich skoczków, łyżwiarki szybkie czy dziewczyny od biathlonu. Pewnie by gospodarze dali mi jakieś fajne VIP-owskie miejsce jako europosłowi, ale niech się wypchają sianem. Nie powinno mnie, nas, tam być, choć powinni tam być nasi sportowcy. Na IO w Soczi powinien być szlaban dla polityków, żeby nie uwiarygodniać pułkownika Putina i jego KGB-owskiej ferajny.

Kreml chce te igrzyska wykorzystać, wycisnąć je niczym propagandową cytrynę i zużyć do swoich politycznych gierek. Zresztą wykorzystał już te, które były przed sześcioma laty zupełnie gdzie indziej, ale też w kraju dyktatury: w Chinach. Kiedy świat cały patrzył na Pekin, rosyjskie wojska uderzyły na Gruzję, wiedząc, że reakcje świata będzie można podsumować tak, jak reakcje na śmierć Janka Wiśniewskiego w 1970 roku: „świat wiedział, nie powiedział”.

Co najbardziej zaboli naszych (dalszych) wschodnich sąsiadów a propos zimowych igrzysk, których są gospodarzami? Po pierwsze, jeśli nie uwiarygodni ich zbieranina polityków – „pożytecznych idiotów” z całego globu. Po drugie jeśli ich zawodnicy dostaną łupnia. Mocno trzymam kciuki za jedno i drugie.

 
Ryszard Czarnecki
[fot. PAP/EPA]

Felieton ukazał się w najnowszym "wSieci Historii”.


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook