Jedynie prawda jest ciekawa


Berczyński we „wSieci”: Jak „wykończyłem” caracale

24.05.2017

Dr. Wacław Berczyński, były przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem rozmawia z Markiem Pyzą i wyjaśnia wszystkie wątpliwości oraz fałszywe oskarżenia, które spadły na niego po publikacji wywiadu, który ukazał się w „Dzienniku”.

Władysław Berczyński na łamach „wSieci” wyjaśnia, co oznaczał zwrot „wykończyłem caracale”, który opozycja tak skrzętnie wyłuskała z wywiadu i rozpętała wokół niego aferę.

Sprawa tych śmigłowców od początku mnie boli. To wciąż nierozwiązany problem. Przecież pytanie o przekręt nasuwa się tu samo. Za caracale mieliśmy zapłacić 1 mld dol. więcej, niż powinniśmy. Może nie chodzi o korupcję, może Hollande gwałtownie polubił Tuska i poparł go – a miał tu dużo do powiedzenia – na wysokie stanowisko. Może to tylko zbieżność w czasie tych wydarzeń. Ale fakty są takie, że cena została zawyżona o ok. 1 mld dol. Nie mogę się pogodzić, że można taki przekręt zrobić bezkarnie. I nikt o tym nie mówi – zauważa Berczyński i wskazuje, że mówił o tym już na łamach „wSieci” w 2015 r. – Ale przecież chodziło mi właśnie o pana rozmowę ze mną sprzed prawie dwóch lat. Chyba jako pierwszy tak mocno wskazałem, że mamy do czynienia z jakimś przekrętem. Tamta publikacja na pewno zaszkodziła sprawie caracali i bardzo się z tego cieszę – wyjaśnia Berczyńki, że „wykończenie” odnosiło się do zapoczątkowania krytyki wobec oferty Francuzów.

Wacław Berczyński mówi także o dostępie do dokumentacji przetargowej:

Chciałem zobaczyć zapytania ofertowe i odpowiedzi firm, które stawały do przetargu. Znam tego typu dokumenty z mojej pracy w USA. Chodzi o „request for proposal” lub „request for quotation”. To nie są tajne dokumenty, lecz materiały, które wysyła się do potencjalnych kontrahentów za granicą. Ostatecznie nawet tego nie przeglądałem, bo większość interesujących mnie danych znalazłem w internecie – specyfikacje maszyn, a nawet ceny. Jak tu nie grzmieć, że Brazylijczycy zapłacili za 50 caracali dwukrotnie mniej (niecałe 2 mld euro), a przecież tam Francuzi dodatkowo wybudowali fabrykę. Brazylia faktycznie produkuje caracale, a my mieliśmy tylko – mówiąc obrazowo – „malować na nich szachownice”. Nie mogłem na ten temat milczeć.

Podczas rozmowy z Markiem Pyzą były przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem zastrzegł także, że nigdy nie rozmawiał w sprawie caracali z wiceministrem Mateuszem Morawieckim:

Nawet nigdy nie uścisnęliśmy sobie dłoni. […] Ja w tym w ogóle nie uczestniczyłem. Nikt mnie o nic w tych kwestiach nie pytał, nigdy nie byłem w Ministerstwie Rozwoju ani nie spotkałem się z nikim z tego resortu. Oczywiście ucieszyłem się, że caracali nie kupimy, i zaangażowałem się w pracę w radzie nadzorczej WZL w Łodzi.

Więcej o rzekomym wpływie na sprawę caracali mówił Wacław Berczyński w rozmowie z Markiem Pyzą na łamach najnowszego numeru tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 22 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.


ak, fot. Fratria/Julita Szewczyk

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook