Jedynie prawda jest ciekawa


Berczyński: Komisji Millera brak argumentów

07.02.2013

Tylko otwartość pozwoli przełamać impas ws. wyjaśniania katastrofy smoleńskiej - mówi dr inż. Wacław Berczyński.

Dr inż. Wacław Berczyński w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" komentuje śledztwo smoleńskie. W jego ocenie w tej sprawie konieczna jest otwartość. "W tej chwili rozmowa nie ma sensu, gdy jedna strona mówi, że wie więcej, ale nie powie co. Tylko otwartość pozwoli przełamać ten impas" - zaznacza.

Wskazuje, że w sprawie katastrofy smoleńskiej powinno dojść do ujawnienia danych dotyczących tupolewa, który uległ katastrofie, w tym danych konstrukcyjnych i zapisy rejestratorów parametrycznych. "Wtedy rozmawialibyśmy o faktach lub o braku faktów" - zaznacza Berczyński.

W odpowiedzi na pytanie, o co chciałby zapytać członków komisji Millera, wyjaśnia: "Przede wszystkim dlaczego nie zebrano i nie ułożono szczątków samolotu, nie dokonano ich inwentaryzacji. Następie o badania metalurgiczne, bo na ich podstawie można odtworzyć proces zniszczenia. Część z tych rzeczy wciąż jeszcze można zrobić".

Inżynier wskazuje również, że do dziś nie wiadomo, jakie kompetencje mają poszczególni członkowie komisji Millera. Przyznaje, że dziwi go, iż Maciej Lasek wypowiada się w każdej sprawie. "Tam (w komisji - red.) trudno stwierdzić, kto się na czym zna. Ja na przykład jestem inżynierem konstrukcji, a Wiesław Binienda specjalistą od metody elementu skończonego. Wtedy wiadomo, co ktoś wie, jakie ma założenia, jak podchodzi do całego tematu katastrofy. A na liście członków komisji Millera jest na przykład „podpułkownik inżynier”. Co to mówi o jego kompetencjach? Albo tylko „pilot”. Ale to tak, jakby każdy kierowca był specjalistą od budowy samochodu. Wiedza lotnicza jest dość rozległa. Tymczasem pan Lasek wypowiada się prawie na każdy temat. Może on się zna na aerodynamice. Ja akurat mam tylko podstawową wiedzę na ten temat. Ale to znaczy, że nie jest specjalistą ani od konstrukcji, ani od metalurgii, ani od wytrzymałości materiałów. Myślę, że komisji Millera bardzo brakowało szerokiej gamy specjalistów różnych dziedzin. Chociaż Polska ma z pewnością odpowiednich ludzi" - wyjaśnia Berczyński.

Dodaje, że za unikaniem przez komisję Millera konfrontacji z naukowcami współpracującymi z zespołem Macierewicza może stać brak argumentów.

"Oni po prostu nie mają co odpowiedzieć. Do tego trzeba mieć jakieś fakty, argumenty. A oni tego nie mają. Wiedzą mniej więcej tyle, co pan i ja. Mają jedynie zapisy rejestratorów, ale widać boją się ich użyć, bo gdyby tylko świadczyły na ich korzyść, zostałyby opublikowane" - tłumaczy konstruktor firmy Boeing, który współpracuję z zespołem parlamentarnym badającym katastrofę smoleńską.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook