Jedynie prawda jest ciekawa


Benedykt XVI walczył z relatywizmem

11.02.2013

Decyzja papieża Benedykta XVI o abdykacji świadczy o jego odpowiedzialności za Kościół, a także o jego wielkiej skromności i pokorze - powiedział redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski.

Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, że ustąpi 28 lutego. "Moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczają, by pełnić w odpowiedni sposób posługę" - wyjaśnił.

"Benedykt XVI podejmuje tę decyzję całkowicie świadomy, to świadczy o jego niesamowitej odpowiedzialności za Kościół, miłości do Kościoła oraz wielkiej, osobistej skromności i pokorze, która jest niezbędna do takich decyzji" - ocenił Przeciszewski. Dodał, że decyzja Benedykta XVI, to całkowite zaskoczenie. "Żadnych tzw. przecieków ze źródeł kościelnych czy watykańskich na ten temat nie było" - powiedział.

Również słynny biograf papieski George Weigel zapewniał, że decyzja papieża była zaskoczeniem, który w wiadomościach porannych amerykańskiej telewizji NBC komentował zapowiedź abdykacji Benedykta XVI. Przypomniał, że ostatni raz zdarzyło się to w 1296 roku, 717 lat temu, kiedy papieżem był Celestyn V. „On też miał 85 lat, więc jest tu jakieś historyczne podobieństwo” – dodał Weigel.

Weigel zwrócił uwagę, że Benedykt XVI wielokrotnie sugerował publicznie, także w ostatnim wywiadzie-rzece, że gdyby uznał, iż nie ma już dość fizycznych sił, by kierować Kościołem, abdykowałby. „Powiedział, że rozważyłby to. Jestem pewien, że namysłowi temu towarzyszyły refleksja i modlitwa” – dodał amerykański teolog i zauważył, że „abdykacja” w tym kontekście jest właściwym słowem, gdyż papież nie ma komu przekazać swojej rezygnacji.

Biograf bł. Jana Pawła II stwierdził, że szczególnie zaskakujące jest dla niego to, że papież zapowiedział swą abdykację w trakcie ogłoszonego przez siebie Roku Wiary. „Myślałem wcześniej, że gdyby miał abdykować, logiczne byłoby, gdyby to zrobił na zakończenie Roku Wiary” – dodał.

Z kolei Przeciszewski pytany o wyzwania przed jakimi stoi teraz Kościół, wskazał na "dzieło nowej ewangelizacji, które Benedykt XVI traktuje bardzo poważnie". Wyjaśnił, że chodzi o ewangelizowanie w szybkim procesie zmian, jakim podlega współczesny świat, szczególnie w Europie podlegającej procesowi sekularyzacji. Dodał, że drugim priorytetem papieża jest umocnienie wiary członków Kościoła.

Szef KAI powiedział, że powtarzającym się motywem w nauczaniu Benedykta XVI jest znaczenie prawdy. "W tym kontekście największym zagrożeniem jest relatywizm - nurt myślowy zakładający, że nie ma jednej obiektywnej prawdy, że jest ich wiele i każdy człowiek może z nich wybierać" - wyjaśnił.

"Benedykt XVI głosił światu niepodważalność prawdy przekazanej przez Boga, którą kontynuuje Kościół. Podkreślał, że musi to być robione w sposób prosty, jasny a zarazem bezkompromisowy" - dodał.

Zaznaczył, że w związku z abdykacją papieża zostanie zwołane konklawe, które wybierze kolejnego następcę św. Piotra. "Jako ludzie wierzący możemy ufać w szczególne działanie Ducha Świętego, który opiekuje się zawsze Kościołem, działa w nim przede wszystkim w ważnych, przełomowych momentach. To właśnie taki moment" - zaznaczył.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook