Jedynie prawda jest ciekawa


Większość Niemców czeka na Benedykta XVI

22.09.2011

Ojciec Święty przybył z pielgrzymką do swoich rodzinnych Niemiec. Podczas niej odwiedzi Berlin, Erfurt i Fryburg Bryzgowijski. W przesłaniu „Słowo na niedzielę”, wyemitowanym w niemieckiej telewizji w sobotę późnym wieczorem, papież powiedział, że „nie może się już doczekać tej wizyty”.

O komentarz na temat pielgrzymki papieża w rodzinnych Niemczech portal Stefczyk.info poprosił Stefana Sękowskiego, dziennikarza „Gościa Niedzielnego”:

Na wizytę Benedykta XVI w Niemczech można spojrzeć z naszego, polskiego punktu widzenia, porównując ją do pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Podczas swoich licznych pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II, poza jakimiś marginalnymi przypadkami, był zawsze w niej gorąco witany. Olbrzymia część narodu już na długo przedtem z niecierpliwością oczekiwała jego przybycia. Wizyta Benedykta XVI w Niemczech, nie licząc Światowych Dni Młodzieży w 2005 roku i wizyty w rodzinnej Bawarii, będzie tak naprawdę jego pierwszą dużą pielgrzymką do ojczyzny.

Niestety, już szykowane są liczne protesty. Przede wszystkim można wyróżnić dwie ich przyczyny. Pierwszą są skandale seksualne, które wstrząsnęły również niemieckim Kościołem. W zeszłym roku przeszedł on z tych powodów ciężką próbę. Przeciwnicy papieża, w tym także liczni katolicy, nie chcą wszakże zauważyć, że Benedykt XVI – podobnie zresztą jak i niemiecki episkopat – robi wszystko, aby te bolesne sprawy wyjaśnić i pomóc ofiarom przestępstw.

Drugą przyczyną jest zaplanowane przemówienie Ojca Świętego w niemieckim Bundestagu. Część parlamentarzystów jest temu przeciwna i wielu posłów socjaldemokracji, Zielonych i postkomunistów – również liczący się politycy tych ugrupowań – zamierza w tym czasie opuścić izbę. Argumentują oni, że parlament świeckiego państwa nie powinien być miejscem wystąpień przedstawicieli związków wyznaniowych.

W tym kontekście warto jednak znowu przypomnieć o wizycie Jana Pawła II w polskim Sejmie, gdzie, jak wiadomo, do takich protestów nie doszło.

Dlatego porównując pielgrzymki obu papieży do swoich ojczyzn można z dużą dozą pewności przewidzieć, że Benedykt XVI zostanie przyjęty w Niemczech mniej entuzjastycznie. Trzeba również pamiętać o tym, że katolicy w Niemczech stanowią tylko 1/3 społeczeństwa, kolejna 1/3 to protestanci, natomiast pozostali to bezwyznaniowcy i muzułmanie.

Mimo tych wszystkich trudności, zainteresowanie wizytą Benedykta XVI jest u naszego zachodniego sąsiada ogromne. Jeszcze przed dwoma miesiącami tamtejsza prasa przewidywała, że pielgrzymka okaże się kompletną klapą. Teraz ten ton się zmienił a zainteresowanie zwykłych Niemców, nie tylko katolików, ogromnie wzrosło. Na mszę z Ojcem Świętym na Stadionie Olimpijskim w Berlinie zgłasza się tak dużo chętnych, że trzeba było poczynić poważne zmiany logistyczne.

Panuje głód spotkania z Benedyktem XVI wśród katolików, ale i nie tylko wśród katolików. O przedłużenie spotkania z papieżem poprosili także niemieccy ewangelicy. Benedykt XVI, co jest zresztą rzeczą bez precedensu, sam własnoręcznie odpisał im na ich list. To są poważne gesty.

Podczas zbliżającej się wizyty Benedykta XVI w Niemczech nie będzie zatem brakowało kontrowersji, jednak już teraz można stwierdzić, że większość Niemców czeka na swego dostojnego rodaka. Katolicy – dla umocnienia i pogłębienia w wierze, protestanci i innowiercy – dla dyskusji i spotkania. A większość Niemców? Chce go prostu powitać w ojczyźnie, chyba bardziej jako rodaka, niż jako duchowego przywódcę.

Not. RJ

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook