Jedynie prawda jest ciekawa


Będą pilnowali edukacji

20.05.2012

W sobotę w Krakowie, w sali udostępnionej przez Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkało się ponad 150 osób, które odpowiedziały na apel dawnych działaczy „Solidarności, organizujących od dłuższego czasu protestacyjne głodówki.

Głównym celem tych głodówek była zastopowanie zmian w licealnym programie nauczania historii, ale manifestując kilka dni temu przed MEN inicjatorzy protestów wyrażali zaniepokojenie całym kierunkiem, w jakim obecny rząd popycha polską edukację.

Do Krakowa przyjechali naukowcy, nauczyciele, a także ludzie zainteresowani edukacją. Tematem numer jeden stała się naturalnie szkolna historia. Profesor Andrzej Nowak, który zmiany w systemie jej nauczania oprotestowuje od 2008 roku poinformował o odpowiedzi szefowej MEN na list sześciu uczestników okrągłego stołu o prezydenta. Krystyna Szumilas odrzuca możliwość szybkiej zmiany nawet w duchu kompromisu, który zaproponował profesor Nowak, a poparł Bronisław Komorowski. Miałaby ona polegać na wprowadzeniu do programu nowego przedmiotu „Historia i Społeczeństwo” wykładanego w drugiej i trzeciej klasie liceum obowiązkowego bloku tematycznego „Ojczysty Panteon Ojczyste Spory” poświęconego najnowszej historii Polski.

" - Pierwszą pobudką naszego działania były zmiany ograniczające nauczanie historii i rozbijające wspólny jej kanon w dwóch ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych. Protesty przeciw tym zmianom, jednoczące przedstawicieli środowisk akademickich, nauczycielskich i rodzicielskich, trwają od stycznia 2009 roku" - napisali w dokumencie końcowym członkowie zespołu eksperckiego, który przekształcił się w Radę.

Określili postulat minimalny, dotyczący "młodzieży, która wkracza już w mury szkół średnich 1 września 2012 roku" – mają to być zasady kompromisu wymyślonego przez profesora Nowaka.

Zastrzegli jednak, że "potrzebne są zmiany bez porównania głębsze, przywracające ogólnokształcący charakter liceom" i "rangę nie tylko historii, ale także - równie poszkodowanym w nowej podstawie programowej - tak ważnym przedmiotom jak język polski, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka".

Przewodniczącym wyłonionej na spotkaniu Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej został prof. Włodzimierz Suleja, historyk i szef wrocławskiego oddziału IPN. W Radzie zasiedli naukowcy : profesorowie historii Jan Żaryn, Andrzej Nowak. Stefan Basista, Stefan Kawalec i Ryszard Terlecki (ten ostatni jest jedynym politykiem, posłem PiS), ale także były kurator oświaty z Krakowa, fizyk z wykształcenia Jerzy Lackowski. Środowisko nauczycielskie reprezentuje dyrektor XII Liceum Ogólnokształcącego z Krakowa Ryszard Nowak, który brał  udział w okrągłym stole u prezydenta, i Piotr Jaworski historyk z Łodzi. Jest także znany bloger Maciej Świrski (występujący jako Szczurbiurowy). Nie jest to ostateczny skład Rady. Będzie się ona rozszerzać w drodze kooptacji.

Organizatorzy protestów z Adamem Kalitą na czele usunęli się w cień, ale wejdą w skład sekretariatu Komisji. Zapowiadają, że będą tworzyli grupę nacisku, który może się przekształcić w silny ruch społeczny. Podczas obrad – wynika to z uchwały – nie rozmawiano tylko o historii, uczestnicy byli na przykład poruszeni tym, że nowy program redukuje o połowę liczbę godzin informatyki w liceach.

" - Będziemy w każdym miejscu, gdzie okażemy się potrzebny, mamy na przykład ambicję opiniowania podręczników szkolnych i zachęcania lub zniechęcania do nich nauczycieli" – zapowiada profesor Andrzej Nowak.

Podczas dyskusji padła nawet propozycja wielkiego trzęsienia ziemi w oświacie polegającego na powrocie do dawnego systemu: ośmioletnia podstawówka i czteroletnie liceum.

Piotr Zaremba


A oto cała uchwała:

19 maja 2012 roku środowiska protestujących przeciwko wprowadzanej od 23 grudnia 2008 roku reformie programowej zebrały się na ogólnopolskim spotkaniu w Krakowie. Wybrały na nim pierwszy skład Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej.

Pierwszą pobudką naszego działania były zmiany ograniczające nauczanie historii i rozbijające wspólny jej kanon w dwóch ostatnich klasach szkół ponadpodstawowych. Protesty przeciw tym zmianom, jednoczące przedstawicieli środowisk akademickich, nauczycielskich i rodzicielskich, trwają od stycznia 2009 roku. Ministerstwo zareagowało na nie dopiero z chwilą, kiedy po serii strajków głodowych zainicjowanych w tej sprawie przez byłych opozycjonistów demokratycznych w Krakowie i Warszawie, Prezydent RP, Bronisław Komorowski, zorganizował spotkanie, na które zaprosił zarówno przedstawicieli Ministerstwa Edukacji jak i krytyków ostatniej reformy.
Powtórzony został na tym spotkaniu, zgłaszany przez środowiska akademickie od początku 2009 roku postulat wprowadzenia obowiązkowego charakteru jednego ze wskazanych w podstawie programowej „przedmiotu uzupełniającego” Historia i społeczeństwo (dla klas 2 i 3) modułów: Ojczysty Panteon i ojczyste spory – w podwojonej liczbie godzin. Ta próba ratowania namiastki wspólnej płaszczyzny obywatelskiej wiedzy o historii dla młodych Polaków i Polek w wieku 17-19 lat, została wsparta przez Prezydenta.

To jest nasz postulat MINIMALNY: dotyczy tej grupy  młodzieży, która wkracza już w mury szkół średnich 1 września 2012 roku. Potrzebne są zmiany bez porównania głębsze, przywracające ogólnokształcący charakter liceom, przywracające zarazem rangę nie tylko historii, ale także – równie poszkodowanym w nowej podstawie programowej – tak ważnym przedmiotom, jak język polski, fizyka, chemia, biologia, geografia, informatyka (zmniejszona o 50%!)…

Będziemy opracowywać koncepcje tych zmian, poszerzając zespół merytoryczny naszej Komisji. Będziemy także mobilizować opinię publiczna do stałej uwagi w sprawie dla przyszłości Polski najważniejszej: wychowania i wykształcenia naszych dzieci.

Jako test intencji Ministerstwa w sprawie podjęcia dialogu z przedstawicielami dużej części społeczeństwa już dostrzegającej problem złego kierunku zmian edukacyjnych podejmowanych w ostatnich latach, możemy potraktować wspomniany przed chwilą postulat MINIMALNY. Niestety, sygnał, jaki daje w tej sprawie odpowiedź Pani Minister Krystyny Szumilas na list skierowany w imieniu krytycznych wobec reformy uczestników debaty prezydenckiej przez  red. Piotra Zarembę, budzi nasze głębokie zaniepokojenie. Pani Minister nie chce wciąż zdecydować się na najprostszy, nie pociągający za sobą żadnych zmian w organizacji pracy szkoły, ani też żadnych dodatkowych kosztów postulat uczynienia wspomnianego jednego modułu (Ojczysty Panteon) obowiązkowym. Przemilcza także sprawę podwojenia jego objętości godzinowej.

Będziemy w tej sprawie próbowali apelować nadal.

Będziemy na pewno proponować nowe formy protestu i nacisku obywatelskiego przeciw błędnym decyzjom edukacyjnym. Będziemy szukali wsparcia środowisk akademickich, nauczycielskich i rodzicielskich dla budowania programu naprawy polskiej szkoły.

Prof. dr hab. Włodzimierz Suleja – przewodniczący

Prof. dr hab. Jan Żaryn – wiceprzewodniczący

Dyr. Ryszard Nowak

Dr hab. Jakub Basista

Mgr Piotr Jaworski

Prof. dr hab. Krzysztof Kawalec

Dr Jerzy Lackowski

Prof. dr hab. Andrzej Nowak

Mgr Maciej Świrski

Prof. dr hab. Ryszard Terlecki

Jak

[Fot. Józef Wieczorek]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook